Nowe Raspberry Pi 5

Informacja o wydaniu nowej wersji Raspberry Pi 5:

Pierwsze recencje są już dostępne na YouTube.

No cóż na moje oko nie ma pośpiechu - po pierwszych doświadczeniach z MirkoPC v1.1 nabrałem przekonania, że przycisk włącznika jest strzałem w kolano w takim zastosowaniu jak HA (swoją drogą muszę skrobnąć do autora projektu, czy da się jakoś prosto obejść ten wodotrysk, bo dostępna dokumentacja jest dla innej, starszej wersji PCB bez takiego włącznika… problemów mam więcej, nie wiem jednak czy nie wynikają z uszkodzenia CM4, który był w komplecie, więc tu recenzji raczej nie będzie, miałaby i tak mały sens skoro sprzęt nie jest w sprzedaży, ponoć problemem były krzywo fabrycznie wlutowane złącza systemowe i autor korygował ich położenie ręcznie, więc to było pewnie pierwotną przyczyną tego, że dostałem egzemplarz z uszkodzonym CM4, co gorsza drugi CM4 mam w dość wypasionej konfiguracji i szkoda mi ryzykować).

a… RPi5 ma mieć właśnie taki przycisk włącznika (ale jeśli nie będzie możliwości programowania zachowania przy pojawieniu się napięcia zasilającego, to radzę pozostać przy starszych konstrukcjach).

Kolejne spostrzeżenie - ostatnio znajomy zaczął kończyć budowę i mimo faktu, że proponowałem mu wdrożenie się w HA z rok temu, to doszedł do tego teraz, że może jednak chce, plan jest prosty - docelowo architektura x64, ale że nie miałem czasu by przygotować sprzęt, to na szybko wyjąłem RPi4-2GB z szuflady i tymczasowo odpaliłem HAOS na karcie TF, muszę powiedzieć, że jestem zaskoczony sprawnością działania takiej konfiguracji (optymalizacje HA/HAOS musiały być ogromne, bo to po prostu obecnie działa dobrze).


OFF TOPIC nieco rozwlekę - na olx znalazłem sprzedawcę, który ma CM4 w wersji CM4108032 czyli 8GB RAM 32GB eMMC +WiFi/BT (ale sam moduł CM nie zawiera anteny, trzeba mieć własną) w dość rozsądnej cenie jak na dziś (400zł przy sporo ponad 500zł u polskich oficjalnych dystrybutorów przy równoczesnym braku dostępności), taka cena nie konkuruje nadal z pecetami, ale jak ktoś lubi pogrzebać, to sensowne płyty główne pod CM4 można znaleźć w pieniądzach do przełknięcia (obecnie męczę płytę Bigtreetech PI4B, idealna nie jest - przykładem jest brak USB3 - niezrozumiały w przypadku płyty bez wyprowadzonego pcie, ten model jest zaprojektowany tak, by wszedł do standardowych obudów dla RPi4, a producentem są ci, co produkują osprzęt do drukarek 3D, w ofercie mają też “zamiennik” CM4 oczywiście z innym SoC’em Allwinner H616 więc zamiennik tylko z nazwy, ale złącza systemowe ma zgodne z CM4, więc chytrze :stuck_out_tongue: wykorzystałem ten fakt do zamontowania CM4 w ich płycie głównej).