Obecność w domu

Cześć,
Czy możecie się podzielić w jaki sposób realizujecie w HA informacje o obecności w domu?
Domyślam się że większość przez GPS. Ale może macie jeszcze jakieś patenty na weryfikacje tego.
A może znacie jakieś możliwości weryfikacji kto jest w jakim pomieszczeniu ?

Pozdrawiam
Marcin

Oprócz GPS można wykorzystać aplikację HA i encję która monitoruje podłączenie telefonu do sieci WiFi.

No oki ale to jest dale telefon. Trzeba mieć coś włączone żeby zadziałało. Komplikuje to trochę sprawę bo córka nie ma telefonu zona wyłącza GPS WIFI bo żre strasznie baterie.
Zastanawiałem się nad jakimś czytnikiem RFID tych pestek co są do domofonu.
Wykorzystał może ktoś te pestki do czegoś ?

:thinking: i przy każdym wejściu/wyjściu będziesz przykładał pastylkę do czytnika? To musi być smart i automation dlatego, moim zdaniem, pozostaje aplikacja HA, reszta rozwiązań to “zmuszanie” domowników do postępowania wg reguł albo noszenia w kieszeni “lokalizatora” np. bluetooth beacon. Temat ogólnie nadal technicznie trudny do realizacji przy zapewnieniu dokładności i pewności.

1 polubienie

Dokładnie smart to automatyzacja i korzystanie z przyzwyczajeń. Stąd pomysł na RFID bo zawsze wyjmujemy klucze z kieszenie i wieszamy na wieszaku. Klucze wiszą to znaczy że ktoś jest w domu albo zapomniał ich zabrać ;).

1 polubienie

Możesz wykorzystać GPS w aucie (jak nie masz, to koszt około 100zł)
Dla córki, czujki ruchu, włączony tv, komputer, czujnik wibracji, zapalony przełącznik itp.
Od przyszłego tygodnia również będę podejmował ten temat, więc podzielę się rozwiązaniem.

Ja wybrałem bluetooth. Plus jest taki, że nie muszę instalować aplikacji na telefonach. Wystarczy, że bluetooth jest aktywny i telefon jest widoczny w HA. Dokładność wykrycia to ok. ±5 minut. Minusem jednak utrata sygnału przy dłuższym nieużywaniu telefonu.

Testuje także bluetooth w ESP32 do określania obecności w pomieszczeniach (pośredni również w domu) - działa bardzo fajnie szczególnie, że wykrywa Mi Bandy 4 i 5 - a to zawsze mamy z żoną przy sobie - ale każdym pomieszczeniu musi być ESP i wymaga to trochę “dostrojenia” - wybór miejsca, analiza siły RSSI, żeby uzyskać sensowny wynik.

Przy połączeniu z czujnikami otwarcia furtki/bramy i odpowiednią logiką to powinno być spójne rozwiązanie.
W różnych sytuacjach używam też ping / iphondetect. Ostatecznie zostaje sprawdzanie stanu komputera / telewizora / PSa.

czyli jak pisałem - noszenia w kieszeni “lokalizatora”, w tym przypadku opaski :grin:. I wtedy to ma sens, jest pomocne bo taka opaska jest zawsze “z Tobą”, chyba nawet częściej niż telefon.

Sprawdzałeś rozwiązania proponowane w dokumentacji HA (MQTT room presence - Home Assistant):
… you can also use any of these already existing clients:

Tutaj szybkie porównanie rozwiązań z potecjalnymi ograniczeniami Introduction | room-assistant

Dzięki panowie za info. Poczytam i pomyślę i coś wybiorę.

Gdzieś widziałem projekt obecności domowników ale strony niestety już nie pamiętam, były to
NUT mini + Raspberry Pi Zero + Room-assistant
NUT mini