Obliczanie średniej godzinowej mocy mojego sofara

Cześć
Posiadam instalacje PV 2,5kWp z inwerterem Solar Sofar.
Potrzebuje za grosze zrobić sterowanie grzałką 2kW umieszczoną w zbiorniku CWU 300L w taki sposób aby wyprodukowaną energie nie pchać do sieci Tauronu tylko wykorzystać jak najwięcej do grzania tego zbiornika. Wiem, że można kupić gotowe urządzenia które mierzą wyprodukowaną energie oraz to co zużywamy i tak sterują grzałką aby nadmiar wyprodukowanej energii był dokładnie wykorzystywany przez tą grzałkę, ale one są potwornie drogie. W HA posiadam integracje która pokazuje mi aktualną moc falownika ale przy pochmurnym dniu ciągle się to zmienia. Potrzebuje z mojej encji która pokazuje aktualną moc instalacji PV wyciągnąć średnia moc godzinową lub najlepiej piętnastominutową. Jak już będę miał aktualną średnia moc to będę mógł za pomocą przekaźnika sterować grzałką 2kW w taki sposób, że jeśli średnia moc instalacji pv będzie np. 1000W to będę sterował grzałką 15min załączona 15 minut wyłączona. Jeśli pv będzie działała ze średnią mocą 500W to będę sterował grzałką 10min załącz 30 minut wyłącz i tak w kółko w tedy niewielka część nadprodukcji wyląduje w Tauronie. Potrzebuje tylko podpowiedzi jak obliczyć średnią moc PV za ostatnie 15 m lub 1h
P.S.
Jakaś średnia za pomocą pomocnika ?


inut??

Skoro masz zintegrowany falownik to prawdopodobnie masz dane o ilości wyprodukowanej energii. Jeśli tak, to zrób sensor w utility_meter który policzy ilość energii wyprodukowanej przez “cycle: quarter-hourly” i możesz tego użyć.

Tylko co da obliczenie średniej z tego co już było ? W następnym kwadransie może być zupełnie inaczej. Tu raczej potrzebny jasnowidz, który obliczy średnią z tego co dopiero będzie.

1 polubienie

Wystarczy odczyt z dwukierunkowrgo licznika energii.

Ja na podstawie licznika MEW-01(moc aktualnie pobierana przez dom) zamontowanego w rozdzielnicy głównej oraz odczytów z Sofara(moc produkowana) steruje grzałkami. Grzałki załączają się w zależności od aktualnej produkcji i aktualnego zużycia energii przez dom. Instalacje PV posiadam 4kWp.

1 polubienie

Można jasnowidzić ale najpierw trzeba nazbierać małą “górkę” i do niej celować :slight_smile:
… albo grzałką sterować za pomocą PWM, śledzić moc eksportowaną i utrzymywać ją w okolicach 0.
Potrzebny licznik dwukierunkowy i prosty sterownik (ESP + SSR) - aby zrobić “ściemniacz”.

Do sterowania grzałką wykorzystać licznik dwukierunkowy i

Można próbować też sterować poprzez utworzenia pomocnika licznik energii cyklu godzinowym takie samo jak rozliczenie jest z dystrybutorem energii elektrycznej .
bilansowanie międzyfazowe godzinowe.
Wykorzystując automatyzacje można sterować uruchamianiem grzałki .na określony czas
np
automatyzacja
uruchamia się w każdej 30 minucie godzony i gdy pomocnik produkcji pv jest większy niż 0,5 kWh uruchom grzałkę np na 15 minut .

Niestety ta metoda wymaga dłużej liczby automatyzacji no i trochę liczenia…
https://www.tauron-dystrybucja.pl/kalkulator-zuzycia-pradu

Co do średniej - użyj filtru:

  - platform: filter 
    name: "estymata_energii_lpf"  
    entity_id: sensor.estymata_energii 
    filters:
      - filter: lowpass
        time_constant: 120 
        precision: 4

Ale tak jak wspomniano - lepiej użyć licznik Zamela (LEW, MEW) i na podstawie niego obliczać moment włączenia grzałki w danej godzinie aby bilans był jak najniższy: