Oczyszczacze powietrza

Witajcie.
Jakich używacie oczyszczaczy powietrza? Musze kupić jakoś w miarę szybko i nie wiem co wybrać.
Zależy mi oczywiście na możliwości podpięcia do HA.
Strasznie podoba mi się samsung AX90R7080WD ale nie widzę itegracji.
Pomożecie?

Widzę też, że kolega @marcinwojciesz pisał o Philips Dual Scan AC3858/50 tylko jak poczytałem to lekko lepszy jest ten samsung. no chyba, że się myle.

@Adam_Nowicki wszystko zależy od budżetu, jeśli chodzi o Philipsa to kolega dodawał ostatnio wątek na ten temat. Co do samsunga myślę, że nie będziesz miał problemu z dodaniem do HA przed SmartThings. Ja natomiast używam Xiaomi 3H (jest chyba najtańszy z tych wszystkich), jestem zadowolony, bez problemu wciągnąłem go do HA (mam też automatyzację i działa bez żadnej ingerencji) - chociaż Xiaomi wypuściło jeszcze jakieś inne, np. Viomi, warto sprawdzić.

Również polecam xiaomi, mam jego drugą wersję i od ponad roku sprawuje się rewelacyjnie.

Mam od Xiaomi, jeszcze wersję 2 ale nie pamiętam, który konkretnie model. Już z wyświetlaczem :slight_smile: Integruje się bez problemu.

@pawelwaz pochwalisz się jaką masz automatyzację dla oczyszczacza? Ja na razie mam zrobione na NR by po otwarciu okien się wyłączał. Ale chciałem zrobić więcej - na razie szukam pomysłów :slight_smile:

@gregusz, @Adam_Nowicki dużo o oczyszczaczach Xiaomi (testy, integrcaje, automatyzacje, itd) jest na blogu HejDom.

@gregusz Jeszcze w sumie czekam na czujnik otwarcia okna w sypialni (ale jest już przygotowana automatyzacja pod to), dodatkowo mam jeszcze jedno flow wyłączenia oczyszczacza odrazu jak się otworzy okno (bo w automatyzacji to mam, ale zareaguje jak się zmieni wyzwalacz czyli stan AQI powietrza), a automatyzacja z powiadomieniami wygląda tak:

@pawelwaz a jest szansa żebyś wystawił swoją automatyzacje do pobrania?

@Adam_Nowicki oczywiście, że jestem w stanie udostępnić. Przypomnij mi się jutro to zrobię export

@Adam_Nowicki poniżej masz moją automatyzację flows-7.json (20,0 KB)

2 polubienia

@pawelwaz pytanko. Jak widze po schemacie, to wyzwalasz całe flow za pomocą stanu jakości powietrza z czujnika. Często aktualizuje Ci się ten stan? Mam 2S i u mnie czasami jest co kilka minut, czasamu nawet co kilka godzin. Teraz jak pisze to ostatnia aktualizacja miała miejsce 44 minuty temu. Bywa tak, że jestem już w pracy, dom pusty a czujnik jeszcze nie wyzwolił całego flowsa. Zastanawiam się czy nie użyć inject do tego z zadanym czasem co, nie wiem, minutę?

@gregusz ja używam 3H (też rzadko raportuje), ale u mnie się to sprawdza. W sumie długo testowałem tą automatyzację i dostosowywałem ją do siebie, uruchamia mi się w odpowiednim czasie (+/- paręnaście minut).
W Twoim natomiast przypadku sugeruję potestować jakiś czas, jeśli natomiast nie będzie efektów to inject będzie odpowiedni (możesz go przepuścić przez stan powietrza), ale co minutę to będzie za często - co 10-15 minut wydaje mi się sensownie.

Chyba tak zrobię. Na teraz ostatnią aktualizację stanu, po nocy, mam jakieś 11 godzin temu :wink: Pewnie jak stan się zmienia to jest wysyłana informacja.

A jak masz zintegrowany z HA, może od tego to zależy? Moim zdaniem to trochę za rzadko, bo AQI zdecydowanie części się zmienia. No chyba, że mieszkasz w takim miejscu, że masz super czyste powietrze, to może rzadziej raportować, jeśli AQI jest dobre.