Odczyt analogowego licznika wody

Cześć wszystkim. To mój pierwszy post tutaj, więc proszę o wyrozumiałość. Z HA mam styczność od jakiegoś czasu i powoli rozbudowuje swój inteligenty dom. Na ten moment skupiam się na zbieraniu informacji o tym ile i czego zużywam. Mam problem z licznikiem wody, próbowałem zdigitalizowanć odczyt korzystając z AI on the edge. Niestety mam problem z poprawnym odczytem wskaźników analogowych. Pomyślałem żeby zbudować licznik impulsów i za jego pomocą liczyć zużyte litry wody. Czy ktoś już może korzysta z podobnego rozwiązania z licznikiem FRANCO INOX? Dziękuję z góry za pomoc.

Cześć.
Ten wodomierz nie ma żadnego impulsatora czy innego nadajnika czujników więc musiał byś go interpretować przy pomocy kamery lub odczytu jednego z wahadełek przecinających dane położenie. Szczerze przyznam, że chyba taniej wyjdzie Ci wymienić ten wodomierz na taki z możliwością odczytu niż dorabiać do niego elektronikę. Jest to możliwe, ale w przeciwieństwie do dedykowanego rozwiązania (wodomierz z nakładką radiową ~ 180zł) będzie wymagało od Ciebie wydania pieniędzy i jakiegoś sensownego źródła prądowego na stałe przy liczniku. Moim zdaniem nie ma sensu, ale wybór zawsze należy do Ciebie.

Masz 2 wyjścia, albo zorganizować ładne oświetlenie licznika by obraz był wyraźny i kontrastowy, wtedy lepiej rozpoznaje (bo bazę ma przetrenowaną na te typowe analogowe wskazówki), albo olać rozpoznawanie wskazówek (wtedy będziesz miał mniejszą rozdzielczość pomiaru, ale rozpoznawanie będzie pewne).
hint:
(nie testowałem takiego rozwiązania, ale wiedza teoretyczna daje mi podstawy by sądzić, że to może pomóc)
spróbuj oświetlenia monochromatycznym światłem zielonym (wtedy czerwone wskazówki powinny być prawie czarne) typowe zielone LEDy powinny być ok (możesz też spróbować niebieskie).

Oczywiście że ma impulsator ale ciężko go dostać :slight_smile:
image



Możesz próbować odczytać radio albo zostawić sam kontaktron i ogarnąc to esphome…

Zadzwoń do nich i zapytaj o sam impulsator…może akurat coś się uda:)

Dzięki wielkie za wskazówkę :). Właśnie o czymś takim myślałem. Ewentualnie mogę sam spróbować zbudować impulsator, teraz przynajmniej wiem z czego korzysta oryginalne rozwiązanie.

1 polubienie