Odczyt danych z BMS-a po bluetooth (BLE Battery)

Witajcie
Mam taki akumulator:
Akumulator EUROPOWER 46Ah/12.8V LFP 46-12.8 • Napad.pl.

Ma on BMS-a który wysyła w aplikacji np. Onyx - BMS oraz w innych dedykowanych do BMSów informacje po BT, które chciałbym przezucić do HA.
Mam maline RPi4 i chciałbym odbierać te dane przez ESPhome za pomocą ESP32.
I tu mam pytanie, czy jest to możliwe do osiągnięcia w ten sposób ? Czy ESP32 może pracować jako bramka nasłuchowa BLE ?
Szukałem jakiś integracji ale nie znalazłem niczego sensowenego poza UART-em do którego nie ma jak sie przyłączyć.

Będę wdzięczny za wskazówki, od czego zacząć i w którym kierunku iść z tym tematem.

Co masz na myśli pisząc “BMS’a”? Dla mnie skrót BMS oznacza z ang. Building Management System - system zarządzania budynkiem.

1 polubienie

Pewnie chodzi o Battery Manegment System https://www.synopsys.com/glossary/what-is-a-battery-management-system.html

BMS to elektroniczne zarządzanie ładowaniem baterii ( posiada min w tym zabezpieczenie przed przeciążeniem, zabezpieczenie nadprądowe, zwarcie ochrona, odpowiednia dla pojazdów elektrycznych, pojazdów elektrycznych, deskorolek, falowników itp.) które jest w samej baterii akumulatorów.
Umożliwia podgląd na bieżąco parametrów pracy i napięcia ,obserwacje balansowania poszczególnych ogniw w czasie ładowania - zarówno poprzez interfejs BT jak i UART.

@shoties odpowiem pośrednio na Twoje pytanie - nie jestem autorem tego projektu.

To co widać na zdjęciu to zrealizowany projekt kontroli ładowania hulajnogi elektrycznej przy pomocy HA. Projekt nie został skończony , przeszedł fazę testów , zawiera wadę projektową.

Jeśli nie znajdujesz swojego urządzenia na liście projektów związanych z HA, to prawdopodobnie odpowiedź brzmi - NIE. Ponieważ samo nasłuchiwanie komunikacji BLE nic nie da bez odszyfrowania protokołu.

Koledzy, BMS jest prawdopodobnie z Xiaoxiang
Tu znalazłem Git-a: GitHub - stefanandres/bms-monitoring-stack
Jeszcze nie instalowałem z githuba i chciałbym to zainstalować, czy mógłby mi ktoś podać komende do terminala, żebym mógł to zainstalować ?

Świeża dyskusja z twórcą OMG, wiec jest nadzieja. @shoties - możesz pomoc w dekodowaniu.

No nic, dziękuje. Pozostało mi czekać

Czekanie nic nie daje w przypadku rozwiązań niszowych, dostarcz własne dane developerowi, który nad tym pracuje.

1 polubienie
1 polubienie