Odczyt Sygnału PWM z pompy obiegowej Grundfos

Mam zamiar sterować pompą obiegową Grundfos w instalacji ogrzewania podłogowego. Pompa zwraca też sygnał PWM o mocy pobieranej przez pompę. Jak w łatwy sposób określić stopień wysterowania PWM, który wystawia pompa w ESP? Czy po prostu sprowadzamy dzielnikiem napięcia do poziomu akceptowalnego 3.3V i mierzymy na wejściu ADC czy są lepsze metody ?

oczywiście poziomy logiki muszą być zgodne

1 polubienie

Można również “zamienić” PWM na poziom napięcia i zmierzyć przetwornikiem ADC.
Filtr RC to załatwi.

1 polubienie

Dalsza część wątpliwości moich do wyjaśnienia. W filmie autor pokazuje schemat z instrukcji pompy Grundfos Alpha 1L:

Pokazany jest układu elektrycznego w pompie. Wydaj mi się, że nie będzie tam żadnego napięcia i jeśli do naszego PINU w ESP podamy PullUPa, to można po prostu bezpośrednio połączyć PIN z ESP z wejściem do odczytu PWM (na przedstawionym schemacie nr.2) a pompą Grundfos? Czy może PullUP wewnętrzny nie będzie wystarczający i trzeba by PullUP zewnętrzny jakiś dac? Jeśli zewnętrzny to jaki opornik?

Druga sprawa, to sterowanie z ESP do pompy i tam jest przykład w filmie, jak w prosty sposób podnieść z 3.3V na 5V. Jakieś uwagi do tego schematu, czy lutować to w ciemno?

UWAGA, UWAGA:
Schemat z Grundfosa ma coś z grafiką i nie widać prawie wcale kondensatorów (układ wewnętrzny), autor filmu tez o tym mówi.

Można znaleźć instrukcję…
https://api.grundfos.com/literature/Grundfosliterature-5992826.pdf
tak samo jak noty katalogowe komponentów

Nie będzie napięcia, polaryzacja jest ważna.
użyj prawdziwego pullupu, jeśli ESP nie będzie zamontowany dosłownie na pompie

a konwerter poziomów na bazie tranzystora FET to dość typowa konstrukcja
natomiast sam tranzystor to trochę taki z grubej rury, ale nie analizowałem czemu

Komentarz do układu w pompie.
Ten układ na tranzystorach to źródło prądowe, aby użytkownik nie musiał się zastanawiać czy do sterowania - z względu na szeroki zakres napięcia wej (4-24V) - należy dobierać rezystor ograniczający.
Nie jest potrzebny , po prostu podłącza i już…
Do wyjścia PWM powinien wystarczyć rezystor wewnętrzy pullUP, katalogowo TLP383 wytrzymuje 50mA czyli nawet gdy pojawi się tam napięcie do 24V nic się nie uszkodzi.