Odświeżanie sensora co określony czas/raz dziennie

Witam,
tworzę sobie własny komponent z sensorem, który ma się zaktualizować na podstawie jednej wartości liczbowej z pewnego API. Prosta rzecz i generalnie działa. To API wymaga jednak zalogowania i ma ograniczenie na liczbę zapytań, a wartość na API w moim przypadku zmienić się może 1-2 razy dziennie. Wystarczyłoby mi więc, aby sensor zaktualizował się raz dziennie o danej godzinie, ewentualnie co jakiś bardzo długi czas (np. 12 godzin albo 24 godziny?). I tu pytanie - jak to powinno być zrobione? Znalazłem coś takiego jak “scan_interval” Entity integration platform options - Home Assistant ale nawet na linkowanej stronie jest napisane “These options are being phased out” i tu jest mowa o sekundach, więc nie wiem czy to jest właściwy sposób, czy taki był zamysł do użycia tego. Ktoś podpowie jak to dobrze zrobić?
Dzięki

Jest w sekundach bo sensory nie działają z tak dużym czasem odświeżania. Jeżeli jest to API to powinna być możliwość ustawienia czasu odświeżania danych

Może źle do tego podchodzę w takim razie. Wspomniane API zwraca stan pewnego konta przedpłaconego w PLN i chciałbym widzieć go w HA, później dorobić sobie jakieś powiadomienia itp. Aktualizacja danych po stronie tego API jest niezależna ode mnie i nie ma sensu tego odpytywać co chwilę, wystarczy mi raz/dwa dziennie. Powinienem użyć tu jakiegoś innego typu niż sensor? Chciałbym, aby tak samo było to później widoczne jako encja, aby się dało to dodać na dashboard, aby zbierała się historia itp.

Musisz chyba użyć RESTful Sensor w konfiguracji ci nie pomogę bo nie używam tego typu.

https://www.home-assistant.io/integrations/rest/
https://www.home-assistant.io/integrations/sensor.rest/

Dzięki, ale samo pobranie tych danych już mam jako custom component, który dodaje właśnie własny sensor i to działa dobrze. Problem mam jedynie z tym jak dobrze zrobić, aby samo odpytywanie było co długi określony czas albo najlepiej w ogóle raz/dwa dziennie o wskazanej porze.

value_template: '{{ (( *********')|float )}}'

Spróbuj tego
scan_interval: 300 - czas odświeżania w sekundach
Raz na dobę 85000 ok :slight_smile:

Jak mówiłem, mój własny sensor do pobierania działa, w tym zamienia już wartość na floata, zaokrągla itd., chodzi o samą częstotliwość odświeżania. scan_interval to jedyna opcja i tak to powinno być? Co z komunikatem, który jest na stronie - “These options are being phased out”?

Witajcie,
podepnę się pod pytanie. Mam sensor, odświeża sie standardowo (tzn nic nie zmieniałem, powiedzmy co kilka sekund). Na dashboard’zie po jakimś czasie wskazywana jest historyczna wartość, np sprzed 40 minut. Chodzi o ostatnią wartość. Jak wejdę przez tą kontrolkę do historii to oczywiście na wykresie widać ostatnie odczyty, różne od tego co wskazuje kontrolka. Przykładowo - CWU wskazuje mi 45stC, natomiast faktyczna wartość to 48stC. wszystkie wartości pomiędzy tym starszym (niższym) wskazaniem a bieżącym - są w historii. Odświeżenie interfejsu skutkuje koniecznością logowania,ale po tej operacji - wartości są ok. oczywiście po czasie historia się powtarza. Co można z tym zrobić?
Tomek

Jestem w trakcie tworzenia sensor template. (nie Rest)

Sensor działa poprawnie ale ma wiele atrybutów i po jego uruchomieniu HA ma wiele wartości do przeliczenia.
Procesor bez dodanego nowego sensora pracuje w okolicach 6-10%, natomiast po dodaniu sensora zwiększa pracę do 30-40%.

Pytanie:

  1. Jaki wpis muszę dodać do “template” by ograniczyć odświeżanie sensora np. co 60 minut ?
  2. Jak wyłączyć odświeżanie sensora ? (automatyzacją bym go odświeżał w ustalonym przedziale czasu).

Dodaj trigger np tu przykład co godzinę, minutę po pełnej godzinie:
Wykres zmagazynowanej energii gotowej do odbioru - Home Assistant - ArturHome

1 polubienie

:grinning:
Uspokoiło CPU

  - trigger:
    - platform: time_pattern
      minutes: "/5"
    sensor:
    - name: Encje
      icon: mdi:counter
      ...