Ogrzewanie i wybór termostatów

Cześć,

Jestem na etapie doboru sprzętu pod sterowanie ogrzewaniem.

Generalnie to wygląda tak:

  1. parter - 4 strefy ogrzewania podłogowego i 1 grzejnik (garaż);

  2. piętro - 1 strefa ogrzewania podłogowego i 5 grzejników;

Co do ogrzewania podłogowego to:

a) do parteru mam taki sterownik (na 4/5 stref):

b) do piętra mam taki sterownik (na 1 strefę):

i takie siłowniki na parter i piętro (które doprowadzone będą do w/w sterowników):

Więc pozostaje kwestia wyboru termostatu do sterowania poszczególnymi strefami.

Jeżeli chodzi o termostaty - chcę dać do każdego pomieszczenia coś takiego (wizualnie będzie się komponować z włącznikami światła + całość estetycznie będzie wygląda):

Więc dajmy na to, że będzie tutaj 10-11 termostatów (każdy ma wbudowany czujnik temperatury). Z ogrzewaniem podłogowym widziałem, że nie będzie problemu bo sprzedają takie zestawy jako całość, tj. wchodzę do pokoju i ustawiam np. 20 stopni to termostat wysyła informacje do sterownika od ogrzewania podłogowego i ten odpowiednio grzeje do wybranej temperatury (czujnik wbudowany w termostat), a potem wyłącza ogrzewanie (funkcja - nie grzeje).

Największy problem mam z głowicami termostatycznymi, tj. czy te głowice smart mogą odbierać sterowanie z termostatów i czujników temperatury zewnętrznych?

Czyli montuję w pokoju w/w termistat i np. taką głowicę:

Wtedy wchodzę do pokoju, ustawiam na termostacie temperaturę lub po prostu chcę trochę podgrzać - klikam, a ona wysyła info do głowicy, a głowica odpowiednio reguluje zawór do funkcji grzeję (coś jak powyżej). Czujnik temperatury w termostacie powinien być nawet lepszy bo nie jest bezpośrednio przy grzejniku, więc jest bardziej miarodajny.

I tu pytanie - całość chcę oczywiście spiąć z Home Assistant. Czy takie założenie i wybrane przeze mnie modele będą działać w takim zamyśle jak to opisałem? Ewentualnie może są jakieś prostsze rozwiązania lub inne głowice/termostaty, które mogę zastosować, żeby uzyskać powyższy efekt?

Albo w ogóle jest możliwość zamiast w/w termostatów dać panelen NSPanel (Pro lub bez), którymi również będę mógł sterować jak termostatem + będą miały więcej funkcji? Tutaj tylko nie znalazłem informacji czy ten NSPanel mają wbudowany czujnik temperatury.

W zależności czy masz źródło niskotemperaturowe (pompa ciepła), piec gazowy czy wysokotemperaturowe (piec na paliwa stałe) to ma sens zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, albo nie ma to sensu i lepiej modulować mocą bo pracując z modulacja, urządzenie idzie na maksymalnej sprawności. (Pompa ciepła, piece kondensacyjne). Sterowanie ogrzewaniem ma sens
jeśli skutek w pomieszczeniu jest bardzo szybko od wymuszenia ( np. Ogrzewanie nadmuchowe, ew. Wysokotemperaturowe kaloryfery). Mam PC/podlogowka i wszystko przygotowałem pod sterowanie. Na szczęście nie wydałem za drogie sterowniki z wyświetlaczami itd…

Jeśli masz do tego rekuperację, to tak samo ona Ci będzie wyrównywała pomiędzy pomieszczeniami.

2 polubienia

Dodam że pompa ciepła szczególnie powietrze>woda zawsze jest lepiej gdy pracuje ciągu dnia ,gdy temperatura zewnętrzna zazwyczaj jest wyższa niż w nocy (lepsza sprawność COP) gdy mamy instalację fotowoltaiczną dochodzi też auto konsumpcja . W nocy można obniżyć temperaturę lepiej się śpi.
Jaka jest najlepsza temperatura do spania?

Dodam jeszcze abyś poczytał a najlepiej pooglądam filmiki o regulacji PID. Oddzielnym rodzajem regulacji jest regulacja 0/1. Ta druga jest w całkowitej opozycji wobec PID. Jest prosta i dobra do sterowania grzałkami elektrycznymi itp. Kompletnie się IMHO nie nadaje aby używać je dla całego domu przy jakimś nowoczesnym źródle ciepła typu pompa ciepła czy piec kondensacyjny. Wszystkie znane mi termostaty działają właśnie jak regulatory 0/1. A to taka regulacja jaka bys stosował próbując uzyskać i utrzymać samochodem prędkość powiedzmy 90km/h. Gaz do dechy/noga z gazu/gaz do dechy/noga z gazu.

Regulacja może ci się przydać aby w sypialni zamknąć na noc ogrzewanie. Albo w łazience przy wybranych zdarzeniach dać dodatkowego powera. W żadnym wypadku aby sterować w każdym pomieszczeniu inna temperatura.

Nie ma dobrej metody aby zróżnicować godzinowo/na życzenie różne temperatury w różnych pomieszczeniach. Systemy były by bardzo złożone aby to dobrze działało i nie słyszałem aby ktoś taki przedstawił i pokazał,że ma i u niego to działa. Sterowanie strefowe prze termostaty które pokazałeś to wciskanie ludziom kitu,że będzie Pan zadowolony.

Jeśli będziesz miał podłogowe to ja wyreguluje na zaworach hydraulicznych jeśli w różnych pomieszczeniach chcesz mieć inne temperatury. Wyreguluje hydraulicznie . Jeśli chcesz w wybranych pomieszczeniach mieć w nocy chłodniej to w tym jednym czy dwu pomieszczeń doprowadź kabel aby móc zastosować sterowanie. Doprowadź sobie kable w okolice innych elementów które wyobrażasz sobie że będziesz nimi sterował.

Pompa Ciepła to jest PID, piec kondensacyjny dobry pewno też PID plus mają odczyty temperatury zewnętrznej (sterowanie pogodowe). Jeśli na całość doby dołożysz teraz sterowniki 0/1 to zabijesz całą energooszczędność, która wymyślili inżynierowie źródła ciepla, które kupisz/kupiłeś.

Chyba że to energia elektryczna to 0/1 się nadaje.

3 polubienia

Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.

Generalnie w tym bliźniaku jest piec IsoTwin Condens T31-CS/1, a pierwotne rozwiązanie było takie, ze na piętrze są grzejniki, a na parterze ogrzewanie podłogowe - ale do ogrzewania podłogowego głowice/pokrętła były schowane w ścianie pod schodami. Tym samym, chcąc ustawić sobie cieplej w kuchni, musiłabym lecieć pod schody, otwierać szafę (chcę zabudować), następnie kręcić i wracać. Chcąc tego uniknąć - chcę zrobić właśnie sterownik i termostaty pod każdą strefę. Generalnie nie jesteśmy tacy, co lubią jak jest gorąco - wręcz przeciwnie, jak chłodniej to się lepiej śpi i trochę lepiej żyje.

Ale ostatnio jest dziecko i trochę się zmieniło. Więc termostaty + HA pozwoli mi np. 2 h przed powrotem do domu ustawić grzanie w pokoju dziecka i sypialni np. do tych 20 stopni. Jak osiągnię temperaturę - to po prostu odetnie grzanie i w sumie na moje potrzeby jest to wystarczające. Tutaj zakładam, że mogę np. w HA ustawić opcję - sprawdź temperaturę za 1-2h i jak jest niższa to dogrzej? Tylko co do podłogowego - to już widziałem, że w zestawie do termostatów są czujniki temperatury zewnętrzne (poza wewnętrznym, który jest wbudowany), które ciągnie się do podłogi i kładzie pod panelami. Rozumiem i widzę tu sens, bo to jednak ogrzewanie podłogowe, więc chcąc sprawdzać tylko temperaturę na wysokości - może być ciężko osiągnąć taki efekt?

Na podobnej zasadzie właśnie chcę też zrobić grzejniki na piętrze, tj. powiązać je z termostatami.

W temacie ogrzewania nic nie powinno się zmienić :slight_smile:.