Ogrzewanie podłogowe - Termet, sterfy, opentherm, homeassistant

Witam wszystkich!

Zabieram się powoli za kompletowanie zabawek do sterowania ogrzewaniem w nowym kwadaracie(70 m2). Zamontowany jest tam piec dwufunkcyjny, Termet Econocondens Silver + ogrzewanie podłogowe (8 pętli i jeden kaloryfer drabinka w łazience). Chciałbym to spiąć w jakieś względnie mądre sterowanie + dostęp z zewnątrz.
W głowie mam dwie główne koncpecje:

 1. Gotowce:
 • Honeywell evohome - centralka/tablet, siłowniki, bramka opentherm, termostaty strefowe, rozdzielnica do siłowników etc. Jest to rozwiązanie wg. mnie najlepsze pod kątem działania; honeywell to nie byle firma i doświadczenie mi mówi, że na pewno będzie dobrze, ale też niestety drogo

 • Tech Sterowniki/Salus - polskie alternatywy dla ww. honeywella, również cały zestaw jak ^ “tanio, średnio, czyli dobrze”

 1. Rozwiązanie DIY oparte głównie o opensource, esp8266 etc. i na końcu spięte to wszystko w HA.
  Temu punktowi chcialbym poświęcic najwięcej, bo jest najbardziej rozwojowy, również rodzi najwięcej pytań.
  Sprzęt który +/- mam w planach wykorzystać:
 • Bramka opentherm ESP8266 OpenTherm Gateway - DIYLESS Electronics - zakupiona, czekam na dostawę

 • Siłowniki + płyta sterująca (relay board, mosfet pwm?) + arduino/esp8266 do sterowania tym

 • Czujniki temperatury Xiaomi BLE

 • Serwer/VM z HA, mqtt i całą resztą potrzebnego szpeju

Rodzi się pytanie, jak to najlepiej przy rozwiazaniu DIY wysterować. Mocno zastanawiam się nad siłownikami, znalazłem sterowane PWMem, czyli można by było jakimś mądrym PIDem dobierać ich otwarcie. Pytanie czy ktoś takie stosował? Warto sobie takimi głowę zawracać, czy może dać spokój i zamontować standardowe na przekaźnikach?
Upraszczając: Temperatura w jednej ze stref spada poniżej zadanej → włączam grzanie w kotle → steruje siłownikami (zależnie od typu) → jeśli wszystkie ze stref dorównają do zadanej temp. kocioł zostaje wyłączony.

Wchodzi jeszcze kwestia sterowania kotłem po opentherm. Robił ktoś z Was już takie kombinacje? Nie do końca jestem w stanie znaleźć pełną dokumentację do możliwości konkretnego pieca, póki nie przyjdzie bramka nic nie jestem w stanie wytestować. Na tą chwilę zadaje sobie trudne pytania.
Opcja 1. Z tego co widziałem można do kotła wysłać informację o temperaturze zadanej jak i realnej, można to wykorzystać dla danej dogrzewanej strefy.
Opcja 2. Zmiana temperatury wody CO, sygnał grzej/nie grzej.

Jeśli ktoś byłby w stanie rozwiać choć trochę moje rozterki, ostudzić mój zapał, bądź podpowiedzieć w którą stronę zmierzać - będę wdzięczny

Hej, widzę że sporo przemyśleń zawarłeś w swoim pierwszym poście. Opisałeś konkretne scenariusze i pewnie zastanawiasz się czemu nikt nie odpowiada. Myślę, że ile osób nie podchodziło do tematu sterowania ogrzewaniem, tyle jest opinii i pomysłów na realizowanie tego. Z mojej strony przy budowie domu miałem podobne dylematy co Ty i z perspektywy czasu myślę, że dokonałem dobrego wyboru. Podobnie jak Ty, w domu mam ogrzewanie podłogowe, do tego ze sporą warstwą wylewki betonowej nad nim. Postanowiłem sterownie ogrzewaniem uprościć do maximum. Jest piec gazowy i sterownik z modulacją i algorytmem producenta w centralnej części domu. Założenie, to komfortowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach przez cały czas. Proste… ale doszedłem do tego po analizie podobnych instalacji u znajomych. Przy ogrzewaniu podłogowym nie widzę większego sensu regulacji temperatury w ciągu chociażby doby. Bezwładność termiczna takiego ogrzewania (wylewki) nie pozwala na to. Więc moja ingerencja polegała jedynie na regulacji stałej przepływów dla danej pętli, tak aby pomieszczenie miało w okresie grzewczym komfortową temperaturę oraz dobraniu parametrów pracy pieca.
Więc na początek, odpowiedz sobie na pytania. Po jakim czasie od zamknięcia przepływu, na dane pomieszczenie, spadnie w nim temperatura? W jaki sposób wyregulować tak bezwładne ogrzewanie gdy w pomieszczeniu masz nasłonecznione witryny? Co się stanie jak coś z automatyki (ESP, VM, HA czy nawet Salus, Honeywell) padnie? Itp itd… Innymi słowy czy gra warta jest świeczki i nie lepiej mieć stałą temperaturę przez cały okres grzewczy?

Masz rację, ale nie do końca :wink:

Napisanie tutaj pierwszego posta, było dla mnie (początkowo nieświadomym) pewnego rodzaju katharsis, albo jak kto woli duck debugging.

Niezawodność - tak, najlepiej jest zaprojektować układ tak aby awarie pojedyńczych elemenetów (np. HA) nie wpływały na braki w ogrzewaniu, mam to ciągle z tyłu głowy - ciepło w domku jest najważniejsze.

Z racji tego, że wprowadzę się do mieszkania +/- za miesiąc, czyli już w mocno grzewczym okresie, to postanowiłem, że na tą chwilę zostanę przy prawie najprostszej opcji - Krzywa grzewcza.
Niestety nie mam podłączonego do pieca zewnętrznego czujnika temperatury, a przeciągać kable gdy wszystko już jest wykończone, nie widzi mi się. Postanowiłem, że krzywą grzewczą oprę o zestaw esp32 + bramka ot + czujnik temp. zew bezprzewodowy + homeassistant (podgląd parametrów). Postaram się kod do esp napisać tak aby, nawet przy wysiadce czujnika temp. zew sterował piecem w trybie “domyślnym” - awarii esp nie przewiduje, są to pancerne sprzęty. Dopiero jak się ogarnę w mieszkaniu i przeżyję pierwszą zimę, to być może przyjdą jakieś dalsze wnioski i zastanowie się co dalej z tym wszystkim.

Zamiast czujnika zewnętrznego HA na podstawie prognozy pogody może sterować krzywą. Osobiście zrezygnowałem z zewnętrznej czujki dla pieca. Przy izolacji termicznej robionej na max. przy ówczesnych technologiach dom wychładza się wolniej niż zmienia się pogoda…

Masz jakiś konkretny plugin/integrację na myśli do sterowania krzywą przez HA? Chociaż ja to będę kombinował tak aby esp32 był całym kontrolerem, a HA tylko do podglądu ew. zmiany parametrów (które to ESP i tak będzie przechowywał po swojej stronie, w razie padnięcia HA).

Nie - nie mam. Nigdy nie miałem potrzeby sterowania swoim ogrzewaniem. Ustawione ręcznie na sterowniku De Dietrich 21,5`C i nie ruszam. Pierwszej zimy poświęciłem parę dni na regulację przepływów w pętlach, na listwach rozdzielczych. Uważam, że nie zrobię lepszego algorytmu od zachodniogermańskich inżynierów, którzy zaimplementowali krzywą w sterowniku. Ustawiłem parametry wejściowe dla mojego przypadku i tyle. Jak zmniejszyłem za bardzo przepływ na danej pętli, to odczuwalne zmiany temperatury miałem po ok 10-12h (zimą).

Ok, ok. Ja poczekam aż mi ten opentherm przyjdzie i będę mógł zerknąć jakie parametry mogę odebrać z pieca, a jakie mu wysłać.

Hej,

I jak rozwiązałeś temat ogrzewania w domu ?
Mam u siebie chyba identyczną sytuację, kocioł gazowy, podłogówka z 8 pętlami.
Do tej pory wszystko sterowane z domoticz+ SVT, ale zaczynam migrację wszystkiego na HA i szukam jak rozwiązać temat ogrzewania.
Napiszesz parę słów o tym jak rozwiązałeś u siebie ten temat?

Cześć,

Aktualnie wszystko jest w trybie “ręcznym”. Tj.: mam HA + podłączone czujniki pokojowe (xiaomi na buetooth, polecam), ale niestety nie mam tego spiętego z piecem, tak aby tym sensownie sterować. Na moje mieszkanie i aktualne temperatury daję rade zakres temperatur na kotle 34-37, dodatkowo trochę skorygowałem zawory.
Mam już bramkę opentherm, nawet mam za sobą udaną próbe komunikacji z piecem. Używałem tasmoty z bilbioteką opentherm wgrane na ESP32, niestety jest jakiś problem i nie mogłem wymusić temperatury kotła większej niż 34. Zadaje 36,40,45 itp a piec max co przyjmuje to 34.
Na tą chwilę zabieram się za napisanie własnego kodu do esp32 via arduino IDE przy wykorzystaniu biblioteki opentherm, zobaczymy czy to problem z bramką, czy może z kodem.
Nadal jestem za tym aby podłączyć elektrozawory na pętle, niestety mimo skręcenia dość mocno w dwóćh pokojach, nadal jest cieplej jak w salonie (ten znowu jest od strony zachodniej, gdzie wiecznie wieje).
Coś czuję, że w tym sezonie grzewczym będe tylko w ramach wolnego czasu testował rozwiązania, a coś finalnego postaram się odpalić na następny. Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.

Czyli piecem też chcesz sterować z HA?
Ja steruję tylko na zasadzie załącz, wyłącz. Temperaturę na piecu ustawiam ręcznie raz na rok chyba :slight_smile:
Na każdej pętli mam elektrozawór sterowany też za nasadzie załącz wyłącz.
Jak tak czytam po forach o tym ogrzewaniu, to mnie przeraża jak mam wyliczać jakąś krzywą grzewczą, ale coś odnośnie tych histerez(nie bardzo wiem jak się za to zabrać)