Ogrzewanie podłogowe - Termet, strefy, opentherm, homeassistant

Witam wszystkich!

Zabieram się powoli za kompletowanie zabawek do sterowania ogrzewaniem w nowym kwadaracie(70 m2). Zamontowany jest tam piec dwufunkcyjny, Termet Econocondens Silver + ogrzewanie podłogowe (8 pętli i jeden kaloryfer drabinka w łazience). Chciałbym to spiąć w jakieś względnie mądre sterowanie + dostęp z zewnątrz.
W głowie mam dwie główne koncpecje:

  1. Gotowce:
  • Honeywell evohome - centralka/tablet, siłowniki, bramka opentherm, termostaty strefowe, rozdzielnica do siłowników etc. Jest to rozwiązanie wg. mnie najlepsze pod kątem działania; honeywell to nie byle firma i doświadczenie mi mówi, że na pewno będzie dobrze, ale też niestety drogo

  • Tech Sterowniki/Salus - polskie alternatywy dla ww. honeywella, również cały zestaw jak ^ “tanio, średnio, czyli dobrze”

  1. Rozwiązanie DIY oparte głównie o opensource, esp8266 etc. i na końcu spięte to wszystko w HA.
    Temu punktowi chcialbym poświęcic najwięcej, bo jest najbardziej rozwojowy, również rodzi najwięcej pytań.
    Sprzęt który +/- mam w planach wykorzystać:
  • Bramka opentherm ESP32/ESP8266 OpenTherm Gateway - DIYLESS Electronics - zakupiona, czekam na dostawę

  • Siłowniki + płyta sterująca (relay board, mosfet pwm?) + arduino/esp8266 do sterowania tym

  • Czujniki temperatury Xiaomi BLE

  • Serwer/VM z HA, mqtt i całą resztą potrzebnego szpeju

Rodzi się pytanie, jak to najlepiej przy rozwiazaniu DIY wysterować. Mocno zastanawiam się nad siłownikami, znalazłem sterowane PWMem, czyli można by było jakimś mądrym PIDem dobierać ich otwarcie. Pytanie czy ktoś takie stosował? Warto sobie takimi głowę zawracać, czy może dać spokój i zamontować standardowe na przekaźnikach?
Upraszczając: Temperatura w jednej ze stref spada poniżej zadanej → włączam grzanie w kotle → steruje siłownikami (zależnie od typu) → jeśli wszystkie ze stref dorównają do zadanej temp. kocioł zostaje wyłączony.

Wchodzi jeszcze kwestia sterowania kotłem po opentherm. Robił ktoś z Was już takie kombinacje? Nie do końca jestem w stanie znaleźć pełną dokumentację do możliwości konkretnego pieca, póki nie przyjdzie bramka nic nie jestem w stanie wytestować. Na tą chwilę zadaje sobie trudne pytania.
Opcja 1. Z tego co widziałem można do kotła wysłać informację o temperaturze zadanej jak i realnej, można to wykorzystać dla danej dogrzewanej strefy.
Opcja 2. Zmiana temperatury wody CO, sygnał grzej/nie grzej.

Jeśli ktoś byłby w stanie rozwiać choć trochę moje rozterki, ostudzić mój zapał, bądź podpowiedzieć w którą stronę zmierzać - będę wdzięczny

Hej, widzę że sporo przemyśleń zawarłeś w swoim pierwszym poście. Opisałeś konkretne scenariusze i pewnie zastanawiasz się czemu nikt nie odpowiada. Myślę, że ile osób nie podchodziło do tematu sterowania ogrzewaniem, tyle jest opinii i pomysłów na realizowanie tego. Z mojej strony przy budowie domu miałem podobne dylematy co Ty i z perspektywy czasu myślę, że dokonałem dobrego wyboru. Podobnie jak Ty, w domu mam ogrzewanie podłogowe, do tego ze sporą warstwą wylewki betonowej nad nim. Postanowiłem sterownie ogrzewaniem uprościć do maximum. Jest piec gazowy i sterownik z modulacją i algorytmem producenta w centralnej części domu. Założenie, to komfortowa temperatura we wszystkich pomieszczeniach przez cały czas. Proste… ale doszedłem do tego po analizie podobnych instalacji u znajomych. Przy ogrzewaniu podłogowym nie widzę większego sensu regulacji temperatury w ciągu chociażby doby. Bezwładność termiczna takiego ogrzewania (wylewki) nie pozwala na to. Więc moja ingerencja polegała jedynie na regulacji stałej przepływów dla danej pętli, tak aby pomieszczenie miało w okresie grzewczym komfortową temperaturę oraz dobraniu parametrów pracy pieca.
Więc na początek, odpowiedz sobie na pytania. Po jakim czasie od zamknięcia przepływu, na dane pomieszczenie, spadnie w nim temperatura? W jaki sposób wyregulować tak bezwładne ogrzewanie gdy w pomieszczeniu masz nasłonecznione witryny? Co się stanie jak coś z automatyki (ESP, VM, HA czy nawet Salus, Honeywell) padnie? Itp itd… Innymi słowy czy gra warta jest świeczki i nie lepiej mieć stałą temperaturę przez cały okres grzewczy?

1 polubienie

Masz rację, ale nie do końca :wink:

Napisanie tutaj pierwszego posta, było dla mnie (początkowo nieświadomym) pewnego rodzaju katharsis, albo jak kto woli duck debugging.

Niezawodność - tak, najlepiej jest zaprojektować układ tak aby awarie pojedyńczych elemenetów (np. HA) nie wpływały na braki w ogrzewaniu, mam to ciągle z tyłu głowy - ciepło w domku jest najważniejsze.

Z racji tego, że wprowadzę się do mieszkania +/- za miesiąc, czyli już w mocno grzewczym okresie, to postanowiłem, że na tą chwilę zostanę przy prawie najprostszej opcji - Krzywa grzewcza.
Niestety nie mam podłączonego do pieca zewnętrznego czujnika temperatury, a przeciągać kable gdy wszystko już jest wykończone, nie widzi mi się. Postanowiłem, że krzywą grzewczą oprę o zestaw esp32 + bramka ot + czujnik temp. zew bezprzewodowy + homeassistant (podgląd parametrów). Postaram się kod do esp napisać tak aby, nawet przy wysiadce czujnika temp. zew sterował piecem w trybie “domyślnym” - awarii esp nie przewiduje, są to pancerne sprzęty. Dopiero jak się ogarnę w mieszkaniu i przeżyję pierwszą zimę, to być może przyjdą jakieś dalsze wnioski i zastanowie się co dalej z tym wszystkim.

Zamiast czujnika zewnętrznego HA na podstawie prognozy pogody może sterować krzywą. Osobiście zrezygnowałem z zewnętrznej czujki dla pieca. Przy izolacji termicznej robionej na max. przy ówczesnych technologiach dom wychładza się wolniej niż zmienia się pogoda…

Masz jakiś konkretny plugin/integrację na myśli do sterowania krzywą przez HA? Chociaż ja to będę kombinował tak aby esp32 był całym kontrolerem, a HA tylko do podglądu ew. zmiany parametrów (które to ESP i tak będzie przechowywał po swojej stronie, w razie padnięcia HA).

Nie - nie mam. Nigdy nie miałem potrzeby sterowania swoim ogrzewaniem. Ustawione ręcznie na sterowniku De Dietrich 21,5`C i nie ruszam. Pierwszej zimy poświęciłem parę dni na regulację przepływów w pętlach, na listwach rozdzielczych. Uważam, że nie zrobię lepszego algorytmu od zachodniogermańskich inżynierów, którzy zaimplementowali krzywą w sterowniku. Ustawiłem parametry wejściowe dla mojego przypadku i tyle. Jak zmniejszyłem za bardzo przepływ na danej pętli, to odczuwalne zmiany temperatury miałem po ok 10-12h (zimą).

Ok, ok. Ja poczekam aż mi ten opentherm przyjdzie i będę mógł zerknąć jakie parametry mogę odebrać z pieca, a jakie mu wysłać.

Hej,

I jak rozwiązałeś temat ogrzewania w domu ?
Mam u siebie chyba identyczną sytuację, kocioł gazowy, podłogówka z 8 pętlami.
Do tej pory wszystko sterowane z domoticz+ SVT, ale zaczynam migrację wszystkiego na HA i szukam jak rozwiązać temat ogrzewania.
Napiszesz parę słów o tym jak rozwiązałeś u siebie ten temat?

Cześć,

Aktualnie wszystko jest w trybie “ręcznym”. Tj.: mam HA + podłączone czujniki pokojowe (xiaomi na buetooth, polecam), ale niestety nie mam tego spiętego z piecem, tak aby tym sensownie sterować. Na moje mieszkanie i aktualne temperatury daję rade zakres temperatur na kotle 34-37, dodatkowo trochę skorygowałem zawory.
Mam już bramkę opentherm, nawet mam za sobą udaną próbe komunikacji z piecem. Używałem tasmoty z bilbioteką opentherm wgrane na ESP32, niestety jest jakiś problem i nie mogłem wymusić temperatury kotła większej niż 34. Zadaje 36,40,45 itp a piec max co przyjmuje to 34.
Na tą chwilę zabieram się za napisanie własnego kodu do esp32 via arduino IDE przy wykorzystaniu biblioteki opentherm, zobaczymy czy to problem z bramką, czy może z kodem.
Nadal jestem za tym aby podłączyć elektrozawory na pętle, niestety mimo skręcenia dość mocno w dwóćh pokojach, nadal jest cieplej jak w salonie (ten znowu jest od strony zachodniej, gdzie wiecznie wieje).
Coś czuję, że w tym sezonie grzewczym będe tylko w ramach wolnego czasu testował rozwiązania, a coś finalnego postaram się odpalić na następny. Jeśli masz jakieś pytania to wal śmiało.

Czyli piecem też chcesz sterować z HA?
Ja steruję tylko na zasadzie załącz, wyłącz. Temperaturę na piecu ustawiam ręcznie raz na rok chyba :slight_smile:
Na każdej pętli mam elektrozawór sterowany też za nasadzie załącz wyłącz.
Jak tak czytam po forach o tym ogrzewaniu, to mnie przeraża jak mam wyliczać jakąś krzywą grzewczą, ale coś odnośnie tych histerez(nie bardzo wiem jak się za to zabrać)

Nie sterowanie mnie interesuje bardziej mnie interesuje odczyt czy piec działa czy nie lub jakieś inne odczyty
Doczytałem że mój piec termet ma jakieś wyscie LIN do modułu komfortu ale nie wiem czy to nie jest jakiś zamknięty protokół i czy to się da jakoś ogarnać
Tu ktos się przymierzał
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3908080.html

Czy to jest to samo

Czy udało Ci się rozwiązać problemy?
Czy mógłbyś opisać jakich urządzeń użyłeś?

Co dokładnie Cię interesuje?

Najbardziej jak sterujesz temperaturą w pokojach?
Czyli jak sterujesz zaworami na rozdzielaczu

Testuje GitHub - rsciriano/ESPHome-OpenTherm: Example of how to control an opentherm boiler with esphome z piecem Termet gold + OpenTherm Adapter - Hobby Projects
Podłączyłem wg schematu i działa

Witaj, czy masz pełne sterowanie piecem, chodzi o zmieny temp na wyjsciu?
Jakie inne parametrz mozna odczytac ?

W moim przypadku odczytać jedynie mogę z pieca kilka parametrów: Temperaturę na kotle, modulację płomienia, stan płomienia/aktywnosci, diagnostykę opentherm. Niestety nie ma u mnie temperatury powrotu, nad czym lekko ubolewam.
Sterować mogę zadaną temperaturą wody ciepłej jak i wody grzewczej, włączaniem danych funkcji pieca grzanie wody/ogrzewanie. I w sumie to tyle. Piec to termet econocondens silver.
Osobiście sobie dopisałem w esphome kilka funkcji, dodatkowych sensorów aby ułatwić zarządzanie ogrzewaniem.

Na razie uczę się korzystania z tej wtyczki .
Sterowania pieca oparte jest na sterowaniu PID
W konfiguracji wtyczki trzeba podać id_termometr w domu by wtyczka wiedziała jak jest temperatura .
I tu wkracza Sterowanie PID podając zadaną temperaturę w domu trzeba też podać temperaturę minimalną maksymalną centralnego ogrzewania .
I tu najtrudniejsze trzeba podać współczynniki sterowania PID

żeby piec nie taktował
Wtyczka ma funkcję “uczenia się” Autotune
która nagrzewa dom i wychładza co trwa parę ładnych godzin
i wypluwa coś takiego

[08:39:11][C][pid.climate:063]:   Control Parameters:
[08:39:11][C][pid.climate:064]:     kp: 0.84883, ki: 0.00021, kd: 845.43146, output samples: 1
[08:39:11][C][pid.climate:068]:   Deadband disabled.
[08:39:11][I][pid.autotune:141]: pid_climate_controller: PID Autotune:
[08:39:11][I][pid.autotune:142]:   State: Succeeded!
[08:39:11][W][pid.autotune:145]:   Could not reliably determine oscillation amplitude, PID parameters may be inaccurate!
[08:39:11][W][pid.autotune:146]:     Please make sure you eliminate all outside influences on the measured temperature.
[08:39:11][W][pid.autotune:150]:   Oscillation Frequency is not symmetrical. PID parameters may be inaccurate!
[08:39:11][W][pid.autotune:151]:     This is usually because the heat and cool processes do not change the temperature at the same rate.
[08:39:11][W][pid.autotune:154]:     Please try reducing the positive_output value (or increase negative_output in case of a cooler)
[08:39:11][I][pid.autotune:163]:   Calculated PID parameters ("Ziegler-Nichols PID" rule):
[08:39:11][I][pid.autotune:164]:  
[08:39:11][I][pid.autotune:165]:   control_parameters:
[08:39:11][I][pid.autotune:166]:     kp: 0.84883
[08:39:11][I][pid.autotune:167]:     ki: 0.00021
[08:39:11][I][pid.autotune:168]:     kd: 845.43146
[08:39:11][I][pid.autotune:169]:  
[08:39:11][I][pid.autotune:170]:   Please copy these values into your YAML configuration! They will reset on the next reboot.
[08:39:11][D][pid.autotune:176]:   Alternative Rules:
[08:39:11][D][pid.autotune:208]:     Rule 'Ziegler-Nichols PI':
[08:39:11][D][pid.autotune:209]:       kp: 0.63662, ki: 0.00010, kd: 0.00000
[08:39:11][D][pid.autotune:208]:     Rule 'Pessen Integral PID':
[08:39:11][D][pid.autotune:209]:       kp: 0.99030, ki: 0.00031, kd: 1183.60388
[08:39:11][D][pid.autotune:208]:     Rule 'Some Overshoot PID':
[08:39:11][D][pid.autotune:209]:       kp: 0.47110, ki: 0.00012, kd: 1251.23853
[08:39:11][D][pid.autotune:208]:     Rule 'No Overshoot PID':
[08:39:11][D][pid.autotune:209]:       kp: 0.28294, ki: 0.00007, kd: 704.52618
[08:39:11][I][pid.autotune:182]: pid_climate_controller: Autotune completed

Na razie testuję

Edit

I więcej wyszło problemów niż pożytku mam grzejniki .
Ciężko jest ustawić Regulator PID żeby piec nie taktował i pracował ze stałą mocą
np . na instalacji trzeba ustawić 20-55 stopni
praca ekonomiczna przy krzywej grzewczej to np 42 a sterowanie PID rozkręca się do 50’C
zadana temperatura była 21 ze względu na przekroczenie temperatury w pomieszczeniu następuje wyłączenie pieca a temperatura w domu dalej rośnie do 21,2 ( bo gorące są grzejniki )potem spada do 20,8 i znowu grzeje .
i tak w kółko ,ciężko ustawić by piec nie taktował .
Chyba że ustawić małe wzmocnienie proporcjonalne .Ale mi się nie chce się tym bawić .
Dodatkowe źródło ciepła + pomiar temperatury w pomieszczenia też stanowi problem bo np gotowanie ,kominek …dostarcza dodatkową moc grzewczą co powoduje wyłączenie pieca niby ok ,tylko w pokojach na piętrze robi się chłodno .

@marek_k - własnie dotar do mnie zestaw OPENTERM z DIYLess, mam pztanie czy ten zesaw musi bzc montowany z trzech plytek czy tylko ESP+OPENTERM Master? Z tego c oopisujesz to temperatura pomieszczenia jest wymagana czy ta wartos temp jest pobierane z HA czy w jaksi inny sposob odpztania po MQTT ?

Wystarczą tylko te dwa komponenty
Potrzebujesz jeszcze termometr w domu zintegrowany z HA, id encji trzeba podać w konfiguracji Openterm.