Ogrzewanie podłogowe - Termet, strefy, opentherm, homeassistant

Ktory code wgrales do ESP8266, ten ktory jest razem z zestawem OpenTerm Gateway to taki prosty DEMO, nie ma w nim specjalnie nic aby wysylal jakies MQTT do HA. Czy trzeba samomu oprogramowac , czy jest jakis projekt. Bede w domu tylko na dwa dni aby to uruchomic nie bede mial zbytnio na zabawe w kodowaniem.

Zacznijmy od tego co to jest ESPHome

Ten link już podałem wyżej
Openterm instalacja i konfiguracja

Edit:

Na chwilę obecną musiałem zrezygnować ze sterowania ESPHome OpenTherm . Sterowania te oparte jest na sterowaniu na podstawie temperatury w domu. Nie jest dobrym rozwiązaniem , mi nie pasuje. Więcej przy tym problemów niż pożytku. Szukam bardziej rozwiązania opartego na podstawie temperatury zewnętrznej i krzywej grzewczej i możliwości jej modyfikacji.

1 polubienie

Zaimplementować w krzywą grzewczą to żaden problem. Trzeba tylko doświadczalnie znaleźć odpowiednią. Mój budynek jest nowy, dobrze ocieplony i z ogrzewaniem podłogowym - krzywa jest dość łagodna startuje od 30st przy 10 zew i kończy się na 40 przy -15. Było to całkiem spoko, ale dorzuciłem u siebie sterowanie aktuatorami per pomieszczenie i teraz mam stała na piecu, a utrzymuje temperaturę podłogi w każdym pomieszczeniu z osobna.

W takim razie , co moze dac wiecej krzywa w przypadku gdy masz automatyczna kontrole pieca (chyba ze to rozwiazanie o ktorym tu mowa nie nadaje sie) i na podctawie danych z roznych czujnikow temperatur mozesz tworzyc zdazenia ktore beda regulowac temeperature w pomieszczeniu/ach. Zastanawiam sie czy te rozwiązanie za pomoca ESPHome-OpenTerm nie ma mozliwsci zaprogramowania za pomoca HA takej przywej.

Ja to sobie wziąłem na samym początku excela, zakres temperatur zewnętrznych i tak kombinowałem z wzorami matematycznymi aż wyszła mi krzywa bliska tej co oczekuje. W dzisiejszych czasach można się posłużyć jakiś chatemgpt czy innym AI do ustalenia takiego wzoru.
Generalnie taką automatykę możesz zaprogramować po stronie esphome jak i homeassistant. U siebie mam to zrobione po stronie esphome, jeśli z jakiegoś powodu padnie mi HA to ogrzewanie nadal się niezależnie steruje.

W moich czasach szkoła średnia wystarczała :wink: y=ax+b

2 polubienia

Nie rozumiem dlaczego chcecie sie bawic w krzywa grzewcza z poziomu ha. 90% piecy gazowych i nie tylko obsluguje to w standardzie wystarczy zamontowac czujnik zewneczny dedykowany do pieca.

Co jak wam ha walnie, lepiej miec jak najmniej poits of fail.

Natomias co do zabawy w algorytm PID ja to toalnie wywalilem przy podłogówce, co prawa mam pelny gateway zainstalowany i to sterownik glowny (i termostaty pokojowe podlaczone do listwy siłowników) daja decyzje o grzaniu, a gateway jest do monitorowania i zarzadzania cwu.

Problem z PID jest taki ze to algorytm do paliwa i emiterow z niską bezwładnością(grzejniki, wegiel) podloga jak ma ponad godzine nagrzewania standardowa histereza na sterownikach wystarcza.

2 polubienia

Masz rację, próbowałem pida przy podlogowce i ciężko. Pewnie się da lepiej.
Na ten moment mam podobnie jak Ty, tylko wszystko w oparciu o OpenSource, a nie rozwiązania producentów sprzętu różnorakiego. HA robi tylko za warstwę wizualną, bez niego wszystko działa ew. Ciut mniej dokładniej.

Jedyne co moge polecic z doświadczenia jakie mi przekazał ojciec hydraulik to dobrze jest zostawic jeden obwód otwarty lub czesciowo otwarty( silowniki otwieraja sie 1-2min wiec pompa moze zaczac pracowac na zamknietym kolektorze) polecam lazięke lub przedpokuj (skryzowany na przeplywometrze 2-4l/min)

I jesli jest mozliwosc to sprzeglo hydrauliczne jest super, w polaczeniu ze sterowaniem wrecz idealne. Piec ma stale warunki spalania i zauwazylem ze znacznie to przyspiesza nagrzewanie jak grzejesz jedno pomieszczenie

To prawda, u siebie mam przedpokój otwarty. Słychać z reszta, że pompa głośniej pracuje jak są wszystkie obwody przymknięte.
U mnie siłowniki homematica otwierają się około 30-40 sekund, a tak realnie mówiąc to zawór jest w pełni otwarty już przy 45-50% otwarcia siłownika.

Teraz też podzielam twoją opinię. :slight_smile: :

W chwili obecnej mam podłączony do pieca czujnik temperatury zewnętrznej dzięki temu łatwo ustawić najniższą możliwą temperaturę na instalacji C.O. by utrzymać temperaturę w domu i zachodziła kondensacja gazu , przez co jest ekonomiczna praca pieca .
Dodatkowo można dodać regulator temperatury w postaci przekaźnika “grzej” i jakiś termometr w domu spięty z HA
Ciekawa jest też automatyka pieca Termet Gold podłączenie czujnika temperatury zewnętrznej w trakcie pracy powoduje przejście na pracę z krzywą grzewczą . Natomiast odłączenie powoduje przejście pieca na grzanie z ustawioną wcześniej temperaturą na kotle “pamięta ustawienia”
Dzięki temu można zrobić na przykład funkcję “Super grzanie” 55’C na kotle a przy krzywej grzewczej 0,9 temp zewnętrznej -5 pracuje 45’C - więc wystarczy tylko przekaźnik ze stykiem normalnie zamkniętym którego zadziałanie powoduje odłączenie czujnika temperatury zewnętrznej .

1 polubienie

marek_k, bede na swieta w domu i zamierzam zamontowac ten modul od Open Term, ale zastanawiam sie nad tym ze jakby cos sie dzialao to nikt sobie z tym nie poradzi. Zakupilem czyjnik zewnetrzny do Termeta Gold i zamierzam go zamontowac do tego jakis przekaznik/przelaczynik mechaniczy zamiast zwortki do czujnika On/OFF i jakby cos sie stalo z tym co kombinuje to taki przelacznik zalaczy piec na grzanie non stop, chodzi aby uniknac braku jakiegokolwiek grzania jesli by cos z systemem sie dzialao? Czy wtedy pogodowka nadal przejmnie kontrole i bedzie dzialac znaczy regulowac temerature w zaleznosci od temp. zewnetrznej?

Moduł openterm (przejmuje kontrolę) musi być odłączony

RT/OT – regulator temperatury pomieszczeń (przewód czerwony)

Musi być zwarty by piec działał z czujką pogodową lub bez niej.

Przetestowalem to rozwiązanie na esp i sam odczyt z pieca zadzialal i wygladalo to calkime niezle, ale sterowanie piecem bylo zupelnie nie mozliwe znaczy nie reagowal na zadne zmiany ustawien, grzal kociol do 42stopni i koniec. Dodam ze podlaczylem rowniez czujnik temp zewnetrznej. Testy przerwalem ze względu na brak regulacji temperatury wodu C.O jak i C.W.U gdzie było 30stopni i nie dalo sie tego ustawic.

Rozwizanie uruchomilem, piec niestety taktuje dosc czesto, ale wydaje mi sie ze jest i tak lepiej niz na samym czujniku temp on/off i czujniku zewnetrznym. Dom totalnie dziurawy zuzycie gazu przeogromne za grudzien wyszlo 877zl. okaze sie po zmianach do tej pory dzialal tylko on/off i trzymal temperature tylko w jednym pomieszczeniu. Zastanawiam sie ktory parametr zmienic aby taktowanie zmniejszyc do minimum.

To zależy, czy taktuje bo mu ograniczyłeś Tmax, czy bo zbyt szybko osiąga Tmax.

Raczej nie osiaga Tmax po Atotune wyglada to tak :slight_smile:

A co on grzeje ? grzejniki, podłogę , bufor, sprzęgło ?

Dom w całości ogrzewany jest grzejnikami.

ok, a osiąga temperaturę pomieszczenia ? ma termostat w jakimś referencyjnym pokoju ? sterowanie kotłem na podstawie temp. pomieszczenia czy wg krzywej grzania ? Jaka jest ustawiona temperatura max kotła ? jak żądana w pomieszczeniu ?