Okap na pilota + broadlink rm4pro + pzem indukcja

Witam prosze o rade
stworzyem prosta automatyzacje ze jak przem power przekroczy 100 watt to pilot zalacza okap plus oswietlenie . dziala to dobrze
problem jest z wylaczeniem . jak ustawic w automatyzacji warunek ze jak pzem power spadnie z wartosci np powyzej 100 watt na 0 watt to wykonaj akcje.
przesylam przykaldowe ustawienie , ale to niedziala

Jako wyzwalacz daj Stan numeryczny a nie Stan , Będziesz miał powyżej i poniżej, wtedy wprowadzasz encje i jej wartości jakie chcesz , bo to co masz to nigdy nie będzie działać no bo kiedy stan z idealnie 100 wat spadnie do 0 ?.

1 polubienie

hej, nie moge jednoczesnie wpisac powyzej np 100 i ponizej np 1.
Mozesz dac screena


/

trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.xxxxx
    above: 33
    below: 2

dostaje taka odpowiedz:
Message malformed: A value can never be above 100 and below 0 at the same time. You probably want two different triggers.

Musisz mieć 2 osobne wyzwalacze, bo jak widać
wartość nie może być równocześnie większa od 100 I mniejsza od 0…
Natomiast może być >100 LUB <0

Mój błąd, Szopen ma racje ( Jak zawsze)
Inny sposób to “szablon”

 {{ states('sensor.xxxxx')|float > 33 or states('sensor.xxxxx')|float < 2 }}

caly problem polega na tym ze pilot nie odroznia stanu , nie wie czy okap jest wlaczony czy wylaczony , wysyla po prostu sygnal, jesli ustawialem ze jak spadnie do 0 - wylacz okap, to wlaczal sie losowo nawet ja uruchomilem tylko indukcje bez grzania. wymyslilem sobie ze bedzie to dzialac jak dam warunek ze jak spadnie power np ze 100 ddo 0 to wtedy wysle sygnal. dlatego 100 lub 0 nie zda egzaminu.

A ja spróbował bym z pomocnikiem typu sensor progowy. Możesz stworzyć go z parametrami zadziałania jakie potrzebujesz i użyć w automatyzacji. Jest też histereza.

ale tam tez ustawia sie progi od do
mi chodzi o regule ze jak jest pobor pwyzej np 100w (czyli np 200, 350, 700 W )i spadnie do 0 -daj sygnal

Jeśli sensor.licznik_1_power jest większy od 200 to włącz switch.computer Czekaj na wyzwalacz. Jeśli sensor.licznik_1_power będzie poniżej 1 to wyłącz switch.computer

trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.licznik_1_power
    above: 200
condition: []
action:
  - service: switch.turn_on
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.computer
  - wait_for_trigger:
      - platform: numeric_state
        entity_id: sensor.licznik_1_power
        below: 1
  - service: switch.turn_off
    data: {}
    target:
      entity_id: switch.computer

/
Myślę że o ten fragment cię interesuje reszta się nie mieści.

Przełącznik Kontynuuj po przekroczeniu limitu czasu powinien być wyłączony wtedy automatyzacja będzie czekała bez limitu czasowego


Tu dodajesz wyzwalacz:
ScreenShot_20231017195747

mozesz to pokazac w edytorze wizualnym?

Tak działa ten pomocnik, jeśli przekroczy górny próg to załącza się, jeśli spadnie poniżej ustawionego np 0,1 to się wyłączy. Fakt wyłączenia tego czujnika progowego możesz już użyć jako wyzwalacz w automatyzacji. Możesz ich zrobić kilka i każdy z innym progiem górnym.

image

To masz nierozwiązywalny problem, powinieneś poszukać po sieci czy istnieją inne kody dla tego pilota a konkretniej jego odbiornika (mam na myśli jednoznaczne off i on) zamiast fabrycznego toggle.

Wbrew pozorom chipsety nadajników i odbiorników wielu pilotów mają takie funkcje (wręcz powiem, że takie układy projektowane 30 czy 40 lat temu miały niemal obowiązkowo taki zestaw funkcji, bo pojęcie szeroko rozumianej automatyki domowej jest znacznie starsze, niż większość obecnych jej użytkowników sobie wyobraża).