OpenMqttGateway i dziwne wartości

,

To było chyba trzecie podejście do OMG i tym razem coś się udało. Zbudowałem bramkę RF bazując na ESP8266MOD, SRX882S v2.0, STX882 v1.2.

W Mosquitto pojawił się topic “home/OMG_ESP8266_RF/433toMQTT”. W którym dostaję dane gdy pojawi się sygnał RF, przykładowo:

{
  "value": 4095,
  "protocol": 8,
  "length": 12,
  "delay": 217,
  "tre_state": "111111",
  "binary": "111111111111",
  "raw": "38735,279,407,260,417,260,412,260,418,259,417,260,407,265,412,265,421,261,407,265,412,261,415,261"
}

No i nie wiem co z tym dalej. Mam tylko jeden pilot radiowy, do obsługi wentylatora sufitowego. Swego czasu zgrałem kody z tego pilota poprzez Broadlink RM4 Pro i poprzez platformę smartir steruję tym wentylatorem z poziomu HA. Broadlink niestety mimo, że potrafi uczyć się kodów to nie potrafi ich nasłuchiwać, a że czasami mogę chcieć użyć oryginalnego pilota to pojawił się pomysł na OMG, żeby nasłuchiwać i odpowiednio synchronizować stan w HA.

Sprawdziłem co pojawi się w Mosquitto wysyłając sygnał zarówno z HA poprzez Broadlink jak i bezpośrednio z pilota. Jeśli wysyłam z HA wielokrotnie ten sam sygnał to VALUE się nie zmienia. Natomiast jeśli w pilocie wciskam wielokrotnie ten sam guzik to VALUE jest różne. Czasami dla jednego guzika widzę 3 różne wartości. Czasami po wciśnięciu widzę przez ułamek sekundy jedną wartość po czym pojawia się druga.

Prośba o jakąś podpowiedź dlaczego tak się dzieje i czy do jakichś automatyzacji to powinienem zapinać się na VALUE czy może to nie jest to co mnie interesuje.

EDIT: siedzę i testuję i wyszło, że VALUE dla biegu 0 przyjmuje wartość 4031 lub 4095 natomiast dla biegu 2 wartość 4038 lub 4095 co się pokrywa z biegiem 0 więc zupełnie tego nie rozumiem.

Może są jakieś zależności między przyciskami, że że tym samym przyciskiem możesz włączyć bieg 2 a kolejne wciśnięcie tego przycisku wywołuje bieg 0.

Może to mieć związek z w czasem przytrzymania przycisku i jego zwolnieniem.
Kod 4095 może oznaczać, że stan pilota zmienił się na: wszystkie przyciski zwolnione.
Potestuj z krótkim i długim naciśnięciem i zobacz w historii mqtt jak się to zmienia - powinna wyłonić się jakaś logika.

1 polubienie

Ostatnio ktoś narzekał, że dokumentacje Tasmoty i ESPHome są kiepskie (podczas gdy nie są idealne, ale w porównaniu z innymi projektami o podobnym stopniu skomplikowania są całkiem do rzeczy).

Tu to jest dopiero dramat - nie dość, że dokumentacja słaba (coś o tym wiem, bo cały wolny czas dzisiaj poświęciłem na próbę wdrożenia się w ten projekt), to obsługa RF433 bazuje na projektach chyba porzuconych przed laty i w dodatku słabo udokumentowanych… (coś czuję tu w kościach konieczność kopania po issues na różnych repozytoriach), więc myślę, że trzeba od razu skorzystać z najbardziej specjalizowanego forum

1 polubienie

Ostatecznie zrezygnowałem z tej bramki. Nie byłem w stanie dojść dlaczego ten pilot wysyła dane tak a nie inaczej. Ponieważ to jedyny pilot RF jaki mam to z niego po prostu zrezygnowałem - kupiłem używany pilot Ikea E1810 i mogę nim nie tylko starować wentylatorem (Broadlink wysyła sygnały) ale wiele więcej.

Jak by ktoś potrzebował to wrzucam schemat:

1 polubienie