Organizacja przewodów Ethernet z puszek podtynkowych w rozdzielnicy

Hej,
Szukam jakiegoś sposobu na organizację przewodów Ethernet, które z puszek instalacyjnych (podtynkowych) trafiają do rozdzielnicy elektrycznej. Do każdej z puszek podtynkowych gdzie mam wyłączniki pociągnięty mam przewód Ethernet.
I teraz pytanie: w jaki sposób fajnie to zorganizować w rozdzielnicy aby z zakończeń przewodów Ethernet móc odejść dalej do jakiegoś modułu rozszerzeń. Nie chcę bawić się z “spaghetti” i podłączać ich bezpośrednio do samego modułu wejść robiąc wielki chaos i plątaninę kabli.

Hmm, okablowanie telekomunikacyjne z zasady nie powinno trafiać do rozdzielnicy elektrycznej (w zasadzie to nawet oddzielne peszle są wymagane).

Jakkolwiek odnośnie pytania, to chyba słowem kluczowym jest panel krosowniczy (patchpanel/krosownica) RJ45.

np.
https://www.speckable.pl/pl/product/12833,patch-panel-10-kat-6-12p-utp-nascienny-1u-czarny-neku?gclid=Cj0KCQiA14WdBhD8ARIsANao07hn56gH4zqZmxkC-KJ1nrXRiPFNn-uPJqL1gjN3fIQpw4ojWTxZ5qkaAj-_EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

lub dedykowane
https://allegro.pl/oferta/zlacze-krone-lsa-zl-10-7551879734

Rozwiązanie zależne od docelowego przeznaczenia tych skrętek - jeśli “prawdziwy” Ethernet to patchpanel.

@szopen Z reguły tak, ale w praktyce zakłócenia się nie zdarzają przy 230V.
@mmikee jak to kable bez przeznaczenia typowo sieciowego to możesz krosami, jak sieciowe to poniżej masz mały wgląd jak to ogarnąć można:

Nie chodzi o zakłócenia tylko o przepisy, praktyka wygląda jak wygląda.

1 polubienie

@mmikee można i tak ES-8 Patch Panel – EasySwitch.pl. Odnośnie złaczek SLA warte obejrzenia 38 - Wykorzystanie złączek LSA do połączeń niskonapięciowych #boneIO - YouTube.

Dzięki @RobinI30,
wydaje się, że czegoś takiego właśnie szukałem.

Końcówki skrętek będzie łatwo zakończyć z po drugiej stronie będę w stanie “wyjść” z poszczególnymi żyłami dalej do mikrokontrolerów I/O.

@szopen: trochę źle się wyraziłem. Te przewody, które schodzą mi się w rozdzielnicy elektrycznej nie są przewodami Ethernet w rozumieniu przesyłania sygnału z sieci LAN - są to po prostu zwykłe skrętki, które jeden koniec mają w rozdzielnicy a drugi w puszcze pod przełącznikami świateł. Chodzi o to aby mieć w zapasie dodatkowe żyły, które mogą na przykład z przełącznika dzwonkowego przesłać sygnał o zwarciu (akcji) do rozdzielnicy i później do mikrokontrolera aby uruchomić jakąś akcję w domu.
Sama sieć Ethernet i wszystkie przewody przesyłające sygnały cyfrowe odseparowane są od sieci 230V i schodzą się do osobnej, wiszącej szafy rack.

Tylko nie wpadnij na pomysł, że zrobisz to nożem do tapet :wink: Zainwestuj w nóż Krone.

1 polubienie

Z Krone nie mam, ale jakiś tam marki Netrack z automatycznym obcinaniem już dawno temu zainwestowałem :wink:

Czyli ostatecznie co wybrałeś bo @RobinI30 zaproponował dwa rozwiązania: patchpanel albo złącza LSA-ZL/10, w obu rozwiązaniach trzeba użyć nóża typu “krone”.

Patchpanel odpada, bo nie potrzebuję wyjść RJ45 - te mam ogarnięte dla gniazdek Ethernet w domu w szafie rackowej.

Wybrałem złącza LSA-ZL/10, bo umożliwiają łatwe dojście do każdego z pinów dla przewodów schodzących się w rozdzielnicy.
Pozostaje jedynie kwestia tego aby te złącza zamontować na listwie DIN - w tym zakresie szukam jeszcze rozwiązania.

A to akurat jest proste - złącza LSA-ZL/10 montujesz w gniezdniku a ten przykręcasz do szyny DIN.

image

1 polubienie

O! Dzięki :wink:

Właśnie nie do końca wiedziałem po co są te gniezdniki.
Myślałem, że są one tymi blaszkami, które zmienia się w środku złącza. Tak, wiem… głupie! :wink: