Hej,
Szukam jakiegoś sposobu na organizację przewodów Ethernet, które z puszek instalacyjnych (podtynkowych) trafiają do rozdzielnicy elektrycznej. Do każdej z puszek podtynkowych gdzie mam wyłączniki pociągnięty mam przewód Ethernet.
I teraz pytanie: w jaki sposób fajnie to zorganizować w rozdzielnicy aby z zakończeń przewodów Ethernet móc odejść dalej do jakiegoś modułu rozszerzeń. Nie chcę bawić się z “spaghetti” i podłączać ich bezpośrednio do samego modułu wejść robiąc wielki chaos i plątaninę kabli.
Hmm, okablowanie telekomunikacyjne z zasady nie powinno trafiać do rozdzielnicy elektrycznej (w zasadzie to nawet oddzielne peszle są wymagane).
Jakkolwiek odnośnie pytania, to chyba słowem kluczowym jest panel krosowniczy (patchpanel/krosownica) RJ45.
lub dedykowane
https://allegro.pl/oferta/zlacze-krone-lsa-zl-10-7551879734
- szyna montażowa
Gniezdnik LSA-GN-10/5 - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl
Rozwiązanie zależne od docelowego przeznaczenia tych skrętek - jeśli “prawdziwy” Ethernet to patchpanel.
@szopen Z reguły tak, ale w praktyce zakłócenia się nie zdarzają przy 230V.
@mmikee jak to kable bez przeznaczenia typowo sieciowego to możesz krosami, jak sieciowe to poniżej masz mały wgląd jak to ogarnąć można:
- Patch panel pusty RACK 19" 1U na 24 moduły keystone UTP z półką czarny NEKU - Sklep Speckable.pl
- keystone - dobierz do kabli i czy ekranowaną sięć masz czy nie: Moduł keystone RJ45 FTP kat.6 ekranowany beznarzędziowy DR@KOM - Sklep Speckable.pl
- Szafa wisząca RACK 19" 4U+3U 180mm czarna NEKU - Sklep Speckable.pl
Nie chodzi o zakłócenia tylko o przepisy, praktyka wygląda jak wygląda.
@mmikee można i tak ES-8 Patch Panel – EasySwitch.pl. Odnośnie złaczek SLA warte obejrzenia 38 - Wykorzystanie złączek LSA do połączeń niskonapięciowych #boneIO - YouTube.
Dzięki @RobinI30,
wydaje się, że czegoś takiego właśnie szukałem.
Końcówki skrętek będzie łatwo zakończyć z po drugiej stronie będę w stanie “wyjść” z poszczególnymi żyłami dalej do mikrokontrolerów I/O.
@szopen: trochę źle się wyraziłem. Te przewody, które schodzą mi się w rozdzielnicy elektrycznej nie są przewodami Ethernet w rozumieniu przesyłania sygnału z sieci LAN - są to po prostu zwykłe skrętki, które jeden koniec mają w rozdzielnicy a drugi w puszcze pod przełącznikami świateł. Chodzi o to aby mieć w zapasie dodatkowe żyły, które mogą na przykład z przełącznika dzwonkowego przesłać sygnał o zwarciu (akcji) do rozdzielnicy i później do mikrokontrolera aby uruchomić jakąś akcję w domu.
Sama sieć Ethernet i wszystkie przewody przesyłające sygnały cyfrowe odseparowane są od sieci 230V i schodzą się do osobnej, wiszącej szafy rack.
Tylko nie wpadnij na pomysł, że zrobisz to nożem do tapet Zainwestuj w nóż Krone.
Z Krone nie mam, ale jakiś tam marki Netrack z automatycznym obcinaniem już dawno temu zainwestowałem
Czyli ostatecznie co wybrałeś bo @RobinI30 zaproponował dwa rozwiązania: patchpanel albo złącza LSA-ZL/10, w obu rozwiązaniach trzeba użyć nóża typu “krone”.
Patchpanel odpada, bo nie potrzebuję wyjść RJ45 - te mam ogarnięte dla gniazdek Ethernet w domu w szafie rackowej.
Wybrałem złącza LSA-ZL/10, bo umożliwiają łatwe dojście do każdego z pinów dla przewodów schodzących się w rozdzielnicy.
Pozostaje jedynie kwestia tego aby te złącza zamontować na listwie DIN - w tym zakresie szukam jeszcze rozwiązania.
A to akurat jest proste - złącza LSA-ZL/10 montujesz w gniezdniku a ten przykręcasz do szyny DIN.
O! Dzięki
Właśnie nie do końca wiedziałem po co są te gniezdniki.
Myślałem, że są one tymi blaszkami, które zmienia się w środku złącza. Tak, wiem… głupie!