Ostrzeżenie o nagłej zmianie ciśnienia

Mam zegarek naręczny Huawei, który ma taką funkcję, że sygnalizuje nagłą zmianę ciśnienia atmosferycznego jako potencjalne zagrożenie. Mamy w naszych instalacjach czujniki z pomiarem ciśnienia, wiec chyba by dało się takie coś też zrobić. W zegarku mam ustawione ostrzeganie przy zmianie o 3 hPa w ciągu 3h. Właśnie dziś miałem takie ostrzeżenie wygenerowane. Bieżące ciśnienie mamy z czujnika. Jak się dobrać do danych historycznych? Takich -3h? Bo samo zadanie jest proste, bo wystarczy dane odjąć i mamy wynik. Tylko skąd pobrać dane.

Najlepiej z jakiejś integracji pogodowej HA

lub Czujnik Xiaomi Aqara WSDCGQ11LM lub jakiś inny

Nie no wiem. Mam na balkonie Xiaomi WSDCGQ11LM. Chodzi mi o to jak odczytać dane historyczne. Na bieżąco nie ma problemu, ale nie wiem jak pobrać dane sprzed np. 3 godzin. Rejestrowanie w NR danych co 5 minut i trzymanie w zmiennych całego zestawu do 3 godzin wstecz nie wydaje mi się optymalne. A musiałbym stworzyć coś na kształt stosu FILO o długości 3 godzin, by porównywać pierwszy i ostatni pomiar. Pewnie jest optymalne podejście, tylko nie wiem jakie.

—edit—
Dobra mam coś takiego.

- platform: sql
  - name: 'CisnienieBalkon -3h'
    query: "select state from states where entity_id = 'sensor.tempbalkon_pressure' and created < NOW() - INTERVAL 3 HOUR order by created DESC LIMIT 1;"
    column: 'state' 

Chyba daje dane sprzed 3h.

ciekawy pomysł, jak coś stworzysz to się pochwal, też uważam, że pomysł zaciągania danych z własnego czujnika a nie chmury jest lepszy.

Używam noda smooth przy fotowoltaice i myślę ze byłby dla Ciebie jak znalazł.

robisz inject co np. 15min, potem smooth ma pokazać najwyższa wartość z ostatnich 12 rekordów (czyli 3h) i odejmujesz od aktualnego…
No coś tam wykombinujesz :slight_smile:

1 polubienie

@bartik22 protestuję.
Jak na razie zbieram też dane, jak ma to działać. Zmiana o 3hPa to w teorii możliwość wystąpienia zagrożenia pogodowego, ale również możliwość wystąpienia wylewu, udaru, a nawet zawału serca, także nasz HA może spełniać zadania prozdrowotne w pewnych przypadkach. Szczególnie jak w domu mamy osoby starsze. Zmiana o 8 hPa w ciągu 24h jest z punktu widzenia zdrowotnego bardzo niebezpieczna, bo wpływa na wiele aspektów. Najbardziej optymalnym ciśnieniem dla człowieka jest 1013,25 hPa. Czytając różne badania na ten temat powiem, że dość mocno to wpływa na poziom życia. Wiec warto bardziej świadomie to kontrolować. Niskie ciśnienie to po prostu mniej tlenu w powietrzu (mniejsze parcie tlenu na organizm) i organizm ma deficyt.

1 polubienie

Czyli trend spadku, nie bezwzględnie niskie ciśnienie?
Doprecyzuj, bo to dwie różne rzeczy.
Trend możesz badać z pomiaru na pomiar znając interwał pomiarów.
W przypadku gdy jest stały to nawet wystarczy sama różnica pomiędzy pomiarami, którą możesz wyznaczyć na kalkulatorze (czas jest tylko stałym współczynnikiem proporcjonalności).
Jeśli przekroczy określoną wartość i utrzymuje się przez założony czas (tu 3h) wysyłasz alarm.

Wyobraź sobie, że w ciągu kilku minut spadło o 3hPa, następnie były stabilne przez ponad 2h to źle, czy dobrze?

Oba zjawiska są złe. Niskie ciśnienie jest szkodliwe, ale bardziej dotyczy osób bardziej wrażliwych. Chociaż badania pokazują, że osób wrażliwych w społeczeństwie (meteopatów) to skala ok. 50-70% ogółu, wiec w większym lub mniejszym stopniu to dotyka pewnie każdej rodziny. Przy niskim ciśnieniu możemy się źle czuć, może nas coś boleć, będziemy zmęczeni. Ogólnie spory dyskomfort. Z drugiej strony za wysokie ciśnienie też stanowi zagrożenie, ale jest mniej spotykane. I też czy wpływa to na daną osobę, zależy od niej samej. Nagła zmiana jest o tyle groźniejsza, że daje bardziej odczuwalne skutki jak również zwiększa zagrożenie dla zdrowia. 3 hPa w ciągu kilku minut w przyrodzie nie zachodzi. Takich zmian nawet nie notuje się chyba wchodząc w oko cyklonu czy tajfunu, gdzie są notowane jedne z najniższych ciśnień na ziemi (870 hPa zanotowano 12 października 1976 roku na Północnym Pacyfiku po przejściu tajfunu).

U mnie przykładowo oba poziomy ciśnienia robią różnicę. I to niekorzystną. Mam astmę, wiec niskie ciśnienie to dla mnie problemy z oddychaniem, szybsze męczenie się i pewna ospałość. Bardziej chce mi się spać. Wydajność też do niczego. Znowu przy wysokim ciśnieniu mam większą podatność na migreny. Także wolę mieć info o zmianie wcześniej niż następujący atak, bym mógł odpowiednio zareagować.

Zrozumiem :slight_smile: )
O ile rozpoznanie wartości progowych jest łatwe i nie ma co o nich dyskutować - jednak są “po fakcie”.
To trend mógłby wyprzedzająco pozwolić się przygotować…
Algorytmicznie (pomijając możliwości techniczne):
-3 hPa/h = -1/60 hPa/min
Dokonując pomiaru co 1 minutę obliczasz różnicę poprzedni - aktutualny i sprawdzasz czy < -1/60 hPa.
Dla sprawdzenia czy trend się utrzymuje tworzysz licznik kroczący.
+1 - gdy trend jest przekroczony
-1 - gdy nie.

Wysyłasz alarm gdy licznik przekroczy np. 60 (co będzie nie wcześniej niż po 1h).

Technicznie trzeba sprawdzić, ponieważ przy moim czujniku ciśnienie się “giba” z pomiaru na pomiar więcej niż 1/60 hPa i te wartości nie przeszłyby bez wygładzania pomiarów.
Chodziło mi bardziej o pokazanie sposobu aby nie tworzyć FIFO i nie przeglądać historii.
Oczywiście wartości czasów i progów są do dobrania.
Tak bym to widział :wink:

Edit…
Zainteresowałeś mnie rolą przepowiadacza pogody.
Zrobiłem trend 30min - zobaczę co się zarejestruje i co można z tego wyciągnąć.

trend

Oto zarejestrowane wyniki
Trend
Nawet przy tak uproszczonym sposobie widać, że ma to sens.
Przy 30min przedziale wartości pomiędzy -0.5 - 0.5 nie byłyby alarmujące.
Myślę, że nawet można pokusić się o ekstrapolację czasu, po którym nastąpi przekroczenie wartości krytycznych ciśnienia.

@gregusz czy widziałeś integrację trend? Myślę, że w tym przypadku by się sprawdziła.
W przykładach na stronie integracji są sensory, wskazujące czy temperatura spadła lub wzrosła o 3 stopnie, w ciągu ostatnich 2 godzin, więc z ciśnieniem nie będzie problemu.

1 polubienie

Przetestowałem integrację przytoczoną przez @Marek i wg mnie działa zgodnie z założeniami. Wczoraj po południu ostrzegło o spadku ciśnienia 3hPa/3h, jak patrzę na wykres to faktycznie o tyle się zmieniło.

1 polubienie

@Piter jakie wartości wpisałeś w ustawieniu sensora trend?

sample_duration: 10800
max_samples: 120
min_gradient: -0.00028
Ale nie jestem pewien czy dobrze, więc chętnie skonfrontuje.

Ja dałem tak:
sample_duration: 10800
max_samples: 180
min_gradient: 0.000277
I tez się zastanawiam czy ok. Wydaje mi sie, że tak. Dałem więcej max_samples, bo to chyba bierze więcej próbek do analizy. Jeżeli dobrze to rozumiem. Mam osobną wersję na - i na + w min_gradient.

Czyli podobnie jak u mnie. Ja mam odczyt ciśnienia co 180s, to myślę że 120 próbek to i tak nad to, też mam gradient dla “+” i “-”.

Z ciekawości zapytam - co Ci da taka informacja? Nie masz i tak wpływu na ciśnienie. Chodzi o to, że np. nie wyjdziesz z domu, tylko położysz się do łóżka?

1 polubienie

@Piotr_K na problemy z astmą nic nie poradzę. Jedynie wiem, że będę miał kijowy dzień, wiec nie będę się angażował w projekty bardziej wymagające, bo to nic nie da. Pracuję w marketingu, wiec czasami można trochę lawirować z czasem. Co do migren to na wcześniejsze symptomy można reagować do pewnego stopnia chemią. I da się to w miarę przetrwać. Najgorzej mają Ci, co wiedzą, że mają migreny, ale nie leczą tego neurologiczne. A to choroba jak każda i da się odpowiednio ustawić i reagować na to. Niestety niewielu się za to tak naprawdę bierze. Skrajne przypadki. Jak ja kiedyś. Też wiele lat jechałem bez pomocy, bez ustawienia leków. Doszedłem do momentu, że migreny miałem ok. 17 razy w miesiącu średnio licząc. Jedni biorą 200mg paracetamolu/ibuprofenu i mają spokój, a dla mnie dawki na poziomie 800mg to bywała normalna dawka. Do tego wspomagana kofeiną (wspomaga transfer środka przeciwbólowego - ale nie u wszystkich, zależy od tolerancji). Kontrola ciśnienia, a właściwie wykrywanie trendu pozwala na pewne doraźne działanie. Daje po prostu wiedzę, by się przygotować na gorsze.

Rozumiem, zatem zdrowia! A ja może też ustawię taki alert i choć głowa boli mnie głównie w pewnej specyficznej sytuacji niezależnej od ciśnienia :wink: to sprawdzę, czy pozostałe takie przypadki są skorelowane z warunkami atmosferycznymi.

@gregusz i jakie wnioski z monitorowania nagłej zmiany ciśnienia? Jeżeli to dopracowałeś (czasy, parametry) prosze pochwal się gotową konfiguracją.

Jakieś wnioski skorelowane z warunkami atmosferycznymi?

Trend z tymi ustawieniami działa ok jak dla mnie. Tak ustawiłem na początku i tak działało do tej pory na starym systemie. Teraz mam to wyłączone i jeszcze na nowym nie włączyłem, ale ustawię tak samo. Oczywiście na + i -

A będąć przy samym trend, jak już jesteśmy, to ciekawe czy ktoś badał to rozwiązanie przy badaniu np. spadków temperatury. W sensie czy dałoby się zmienić na tej podstawie budzik, bo jest niższa temperatura i trzeba skrobać samochód/ odśnieżyć itp. zależności. Tak tylko gdybam :wink: