Oświetlenie z dimmer

Ale, mam na myśli to, że gdyby ten mój przełącznik był podłączony tylko do zasilania i wystawiał dwie wolen encje on/off .
Jasne, że nie podłączony do obwodu żarówki i modułu ściemniacza.

Zamierzasz przerabiać instalację? Przecież technicznie to niemożliwe z takim okablowaniem jakie masz.

Założyłem sobie tak:
W puszce w ścianie zmostkuje przewody, także że napięcie przy lampie będzie bez przerw, tam podłączę moduł ściemniacza linia N i L.
Następnie posiadany włącznik Aqara tylko zasilę z tych zmostkowanych przewodów w puszce, jeden przewód do zacisku L w włączniku.

I tym włącznikiem będę sterował ściemniaczem, tylko nie jestem pewny czy będzie on nim sterował mając stan on/off.

edit:
Mając na myśli “będzie nim sterował” - oczywiście po uprzednim zintegrowaniu w HA z ściemniaczem.

Więc sytuacja jest taka jakbyś już nie miał tam żadnych przewodów, więc nie masz jak zasilać, swoją drogą przełącznik pracujący w charakterze pilota musi być dostosowany do instalacji z N (nie wiem czy Aquara jaką masz ma możliwość zarówno pracy z N jak i bez N).

Jeśli masz instalację puszkową, to możesz poprzepinać przewody inaczej w puszkach połączeniowych (ale o tym nawet nie wspomniałeś).

Z całą pewnością tak jak sobie wymyśliłeś jest to awykonalne (przewodów braknie, bo w puszce przełącznika potrzebujesz mieć 3, a nie 2: L, N i L’), dodatkowo Aquara musi być na bazie przekaźnika (jeśli masz to łatwo to stwierdzić, bo słyszalne są “kłąpnięcia”), a nie triaka/tyrystora/SSR.

W puszce włącznika są dwa przewody ( sprawdzone i pomierzone):

  1. Pierwszy Faza - L (230V)
  2. Drugi Prowadzi do lampy i ją zasila.

Zwarcie tych dwóch przewodów powoduje stałe napięcie przy lampę na suficie.
Przełącznik Aqara jest przystosowany do pracy bez linii N. I jest to zrobione na bazie przekaźnika.
W momencie takiego podłączenia włącznik ten będzie służył tak jak np. przycisk (pilot) bezprzewody.

Jest tylko jeden problem, chodzi o to że potrzebujesz 3 przewody i przełacznik Aquara musi być połączony w trybie (jeśli ma taki) zasilania z użyciem N (a skoro nie ma takiego trybu, czyli zacisków L, N i wyjść, to masz drugi problem).
Jeśli zwierasz L z L’ to w puszcze przełącznika dysponujesz tylko L, a nie masz N = nie możesz zasilać żadnego modułu przełącznika (brak różnicy potencjału), dlatego wcześniej sugerowałem użycie pilota bateryjnego.

Nie można użyć modułu w trybie “bez N”, bo wtedy na jego wyjściu (które równocześnie stanowi jeden z biegunów zasilania) masz stałą upływność, taki sprzęt nie może pracować bez obciążenia.

Chyba nie umiem wytłumaczyć dlaczego, ale jesteś w błędzie, po prostu musisz dobrać inny sprzęt do sytuacji.

Weź pod uwagę że masz puszkę przełącznika bez doprowadzonego przewodu N, a żyrandol bez doprowadzonego L, aby skorzystać z rozwiązania które wymyśliłeś musiałbyś naprawić obie sytuacje, mostkowanie ratuje sytuację przy żyrandolu, ale równocześnie “likwiduje użyteczność” puszki przełącznika - więc tam musi się znaleźć pilot bateryjny.

Twój błąd rozumowania jest w tym miejscu:

bez N nie masz czym zasilić czegokolwiek.

Ale to działa wszystko w chwili obecnej bez zastrzeżeń.
W tej chwili ten włącznik jest podłączony w tej puszce i służy do włączania właśnie tej lampy którą chcę ściemniać.
Przewód L zasila włącznik napięciem 230V i jest podłączony do zacisku L Włącznika.
Do zacisku L1 włącznika podłączony jest przewód zasilający lampę.

Dodam, że włącznik jest dwuklawiszowy.
Do zacisku L2 we włączniku nic nie jest podłączone.
W HA mam do dyspozycji dwie encje z tego włącznika. jedną używam do włączania przedmiotowej lampy. A drugi, ten nie obciążony, używam wirtualnie do włączania światła w całkiem innym pomieszczeniu. Automatyzacja zrobiona jest w NR.

Wszystko działa od dwóch tygodni.

Wezwij elektryka, bo zrobisz sobie krzywdę…

Oczywiście teraz działa, bo jest to zgodne z założeniem projektantów, ale chcesz to zmodyfikować do działania wbrew prawom fizyki.

Albo pomijasz istotne informacje (np. to, że masz w puszce wyłącznika jeszcze inne przewody do innej lampy niż żyrandol).

Więc wypierdziel tą Aquarę i zamiast niej użyj ściemniacza klawiszowego lub obrotowego Zigbee (to w sumie bez znaczenia może być i WiFi, bo tu chodzi tylko o integrację z HA) przystosowanego do pracy bez N.
To wyeliminuje konieczność użycia modułu na suficie.

Alternatywą jest zmiana połączeń w puszkach połączeniowych (możliwe tylko jeśli taką masz instalację). Wtedy mógłbyś w oba miejsca wysłać L i N.
Ale Aquara jest i tak do wymiany jeśli nie wspiera trybu pracy “z N” (bo moduły przystosowane TYLKO do pracy “bez N” MUSZĄ mieć podpięte obciążenie).

Właśnie nie wiem, czy jeżeli w tej chwili mam obciążenie we włączniku na jednej linii, to dlatego działa też druga linia ?
A w przypadku braku obciążenia na dwóch liniach ( to co założyłem) włącznik nie będzie działał. Jeżeli o to Tobie chodzi, to masz rację.

W puszce nie mam innych przewodów.

Nie będzie działał bez obciążenia, nie będzie też działał bez zasilania

Aaa i chyba najważniejsze - obciążeniem nie może być inny moduł, którym zamierzasz sterować zdalnie.

Zrób zdjęcia albo podlinkuj dokumentację.

(Bo póki co zakładam, że twoja Aquara może pracować tylko i wyłącznie w trybie “bez N”)

Właściwie dalsze drążenie tematu ma sens tylko, jeśli masz puszki połączeniowe w których możesz co nieco pozmieniać, bo jeśli to starego typu instalacja “bezpuszkowa”, to przepięcie L i N do obu interesujących miejsc jest po prostu niemożliwe.


Edit: dobra już nieważne - dokopałem się do dokumentacji, Aquara w wersji bez N absolutnie nie nadaje się do takiego zastosowania (czyli miałem rację co do jej konstrukcji).

Ok. Będę szukał samego ściemniacza bez N.

Edit.

Zrobiłem tak jak sugerowaliście. Tzn. ściemniacz dopuszkowy Zigbee Tuya oraz włącznik dwuklawiszowy bezprzewodowy Aqara.
Oba urządzenia zintegrowane z HA, działają. Na razie spiąłem to na krótko celem przetestowania.
W NR zrobiłem prostą automatyzację, która w tej chwili nie działa tak jak powinna. Mianowicie ściemniacz działa jak zwykły switch czyli reaguje tylko na on/off. Nie potrafię zmusić do ściemniana i rozjaśniania żarówki.
Pomóżcie, proszę zrobić proces, który będzie działał ze ściemniaczem.