Oświetlenie z dimmer

Witam, jestem początkujący w HA i mam dylemat odnośnie oświetlenia. Mam włącznik światła w pokoju po wifi tuya smart bez N i chciałem dołożyć do tego dimmer lecz nie wiem jak to zrobić może pomożecie mi jak mam to ogarnąć. Dimerem chce tylko sterować w HA a z włącznika korzystać w formie on/off.

Napisz co chcesz sterować żarówkę LED czy zwykła żarówkę?

W tym momencie mam żarówkę LED ale jak będzie potrzeba to mogę wymienić na żarówkę z wifi.

Wydaj mi się, że chcesz osiągnąć sprzeczne cele - powinieneś moduł włącznika zastąpić modułem dimmera + dodać sterujący nim pilot (ewentualnie mechaniczny przycisk(i), jeśli moduł dimmera ma odpowiednie wejścia).

1 polubienie

Nie chce zmieniać włącznika bo mam takie same w każdym z pomieszczeń. Dlatego mam taki problem jak to zrobić. Myślałem nad żarówka pod wifi tylko przy wyłączeniu przyciskiem znikała by z systemu. Może ktoś ma jakiś fajny pomysl jak to najlepiej zrobić

Pomysł 1: W przypadku używania Zigbee to Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee), do tego łącznik dzwonkowy, wg mnie powinna być możliwość dokupienia takiego łącznika do serii jakiej aktualnie używasz, czasami można spróbować dodać sprężynkę do normalnego przełącznika.

Pomysł 2: Smart żarówka Wi-Fi na stale podłączona a w puszcze podtynkowej moduł Shelly I3 - sterownik dopuszkowy akcji - HejDom, moduł obsługuje łącznik dzwonkowy lub zwykły, do tego automatyzacje, wada: w przypadku awarii Wi-Fi lub HA nie włączysz światła.

To znajdź i kup ściemniacz dopasowany stylistycznie i systemowo zgodny z zastosowanymi pozostałymi wyłącznikami.

Twój problem jest nierozwiązywalny, bo masz sprzeczne założenia.
Na pocieszenie dodam, że nie jesteś pierwszy ani ostatni z tego rodzaju problemem, choć został on rozwiązany wieki temu (i to dosłownie, bo już w pierwszych systemach automatyki oświetlenia dostępnych pod koniec ubiegłego wieku), a rozwiązanie jest dość banalne - jako elementy sterujące wykorzystuje się standardowe włączniki/przyciski, a jako moduły wykonawcze używa się do kompletu odpowiednich modułów dopuszkowych, ale decyzję trzeba podjąć na etapie wyboru osprzętu a nie post factum…

1 polubienie

Wg mnie założenia są do spełnienia, czego nie spełniają moje pomysły? :wink:

@macek Twoje rozwiązania są dość ciekawe, ale na moje oko nie pasują do sytuacji (@kamil2466 zapewne nie bez powodu użył włącznika bez N).

@szopen BINGO - “bez N” i tu mnie masz :grin:.

Odświeżę temat.
Techniczne pytanie i podobna sytuacja jw.

Włącznik światła dwuklawiszowy ( jeden klawisz wolny) Aqara H1 EU, zamontowany na ścianie w puszce bez linii N, taki jak poniżej:

Na suficie wisi lampa z trzema żarówkami led tzw. dekor Philipsa, które są przystosowane do zastosowania ściemniacza. Takie jak poniżej:

106aba1649989580edc7ee785272

Przy żyrandolu jest linia N i L.

Do tego chcę zastosować moduł ściemniający. Czy technicznie jest możliwość instalacji modułu Tuya Zigbee - przełącznik ze ściemniaczem (Dimmer QS-ZigBee-D02-TRIAC-LN) ? chodzi ten:

Dodam, że sterowanie ściemniaczem z włącznika na ścianie, nie jest wymagane. Bardziej zależy mi na jednorazowym zmniejszeniu intensywności świecenia żarówek i tak ich pozostawienia, może być przez aplikacje lub w HA. W chwili obecnej światło jest za intensywne i przeszkadza.

Ale to zakręcone :grin:. Najprościej: wymieniasz obecny moduł Aqara na ściemniacz Zigbee bez N i po kłopocie.

Skoro jesteś pewien, że masz N i L przy żyrandolu (i tam wrzucisz moduł ściemniacza), nie będziesz łączył modułów inaczej niż “wirtualnie” (za pośrednictwem np. HA), to nie widzę przeciwwskazań.
Bo zrozumiałem, że moduł bez N będzie pracował z innym obciążeniem niż te żarówki i moduł ściemniacza (szeregowo tego z pewnością nie można połączyć).

Czy masz na myśli tego typu moduł ?

Jeżeli tak, to nie ma szans aby zmieścił się w puszce, a kucie nie wchodzi w rachubę.

przy lampie na suficie jest L i N, jest to zasilanie do żarówek.
Ale L jest rozłączane przez wyłącznik na ścianie (aqarę)

To w takim razie to zdecydowanie NIE jest L (tak mnie dziwiła taka mieszana instalacja - “na bogato” przy żyrandolu i maks. oszczędność przy włącznikach, a tymczasem to po prostu nieprawda :stuck_out_tongue: )

Jeśli masz jakieś inne obciążenie dla Aquary (nie ten żyrandol), to może się to da wykonać, ale tak jak zaplanowałeś ja szans nie widzę - musisz poszukać po prostu modułu ściemniacza bez N zamiast Aquara.

Edycja - skreślenie - wciąż w głowie miałem informację, że przy żyrandolu masz L, ale go NIE masz.

Jakkolwiek mam pomysł na zdobycie L przy żyrandolu - wywalasz całkowicie Aquara i robisz stałą zworę w puszce włącznika między L a L’ (tym który idzie do żyrandola), a zamiast modułu włącznika Aquara montujesz tam bateryjnego pilota - bo nie będzie już z czego zasilać modułu nawet “bez N”, pilot Zigbee w zasadzie dowolny (Aquara też takie sprzedaje), integrację pilota ze ściemniaczem robisz na poziomie Zigbee/HA.

Chyba prościej zamiast Aquara zdobyć ściemniacz bez N z klawiszami (albo pokrętłem), a w każdym razie pod względem niezawodności będzie to lepsze rozwiązanie (jakkolwiek u siebie używam wyłącznie bateryjnych pilotów + “inteligentnych” żarówek i niezawodność jest wystarczająca).

Dobry pomysł. Używam też bateryjnych przycisków agary i jest OK.
To w takim przypadku musiałbym użyć modułu ściemniacza z linią N ?
Czy n/w jest dobrym wyborem ?

Nawiasem mówiąc, ciężko znaleźć ściemniacz wraz włącznikiem aby pasował do puszki, działał z Zigbee i był bez linii N.
Chyba, że możesz coś polecić ?

Najlepiej pytać w sklepach specjalizujących się w takim towarze, gdybyś czytał "miedzy wierszami’ (i nie tylko, bo wspomniałem o tym całkiem jawnie) - używam całkiem innego rozwiązania i to od czasów zanim usłyszałem o HA.

Wiem, kiedyś było jeszcze gorzej, więc mam to co mam.
Niektórzy się decydowali na pełną modernizację instalacji, ale wystarczy w sumie zmienić puszki na głębokie lub kieszeniowe (jakkolwiek biorąc pod uwagę ilość roboty przy samej wymianie puszek, to całkowita modernizacja ma sens).

Dlaczego? Bo masz płytkie puszki 40mm? W Polsce najmniejsze dostępne moduły Zigbee (rozmiar: 39.2x39.2x18mm) to seria OXT (poszukaj na forum), to samo dostępne na Aliexpress pod marką GIRIER, do weryfikacji czy działaja bez N.

Dokładnie, obawiam się, że nie wejdzie do puszki.
Gdyby udało się upchnąć, to czy taki moduł będzie współpracował z moim wyłącznikiem Aqara ? czy musi to być mechaniczny przycisk dzwonkowy ?

Nie będzie, przecież od tego się zaczęła reaktywacja tego tematu.