Lonsonho moduł ściemniacza z N (Zigbee)

Po analizie artykułu z bloga Tuya Zigbee - ściemniacz (Dimmer QS-ZigBee-D02-TRIAC-LN) zamówiłem na ali wersję dwuprzyciskową, podstawowe dane z obudowy:

Moduł można zainstalować w puszce, wymaga pełnego zasilania - przewód z L i N lub w przypadku instalacji elektrycznej w gwiazdę w rozdzielni elektrycznej na szynie DIN za pomocą dołączonego adaptera. Urządzenie działa tylko z łącznikiem zwiernym typu “dzwonek/światło” (przycisk/łącznik zwierny, odbijający, tutaj poradnik o wyłącznikach), długie przytrzymanie rozjaśnia/ściemnia światło. Zgodnie ze schematem poniżej moduł może być wykorzystany w instalacji schodowej (rysunek trzeci, dowolna liczba łaczników połączona równolegle ze sobą).

W momencie przełączania nie ma charakterystycznego “kliknięcia” ponieważ moduł oparty jest chyba (?) na triakach a nie na przekaźnikach, tak wynikałoby z opisu na obudowie (TRIAC) oraz małej mocy obciążenia 2x100W ale to w zupełności wystarczy do typowych żarówek typu LED.

Tak moduł widoczny jest w Zigbee2MQTT - QS-Zigbee-D02-TRIAC-2C-LN, jest możliwość sterowania dwoma światłami l1 i l2:

Ściemniacz dobrze rozszerza zasięg sieci Zigbee.

W budowie smart domu założyłem sobie, że awaria Home Assistanta nie może mieć wpływu na podstawowe sterowanie swiatłem w domu, moduł ten spełnia moje założenia, planuję kolejne zakupy takich urzadządzeń Zigbee.

P.S. Dlaczego kupiłem wersję 2 gang mimo, że w większości na sufitach mam oświetlenie z jednym obwodem zasilającym? Drugi przycisk wykorzystam do automatyzacji innych urządzeń Zibgee. np. sterowanie lampkami nocnymi przy łożku. Jedna wada takiego rozwiązania to wymiana istniejących łączników jednobiegunowych na łączniki podwójne zwierne (odbijające).