OTGW - jaką bramkę polecacie?

Witam,

Posiadam kocioł DeDietrich MCR3 EVO ze sterownikiem iSense.

Teraz przymierzam się do wpięcia pomiędzy sterownik a piec OTGW.

Co polecacie? Czego używacie?
Na razie znalazłem NodoShop.

Czy są alternatywy? jeśli tak, to jakie plusy i minusy?

I tego się trzymaj :slight_smile: Posiadam tą bramkę + moduł ethernetowy. Działa bez problemów.

Czy ten moduł ethernetowy USR-TCP232-T2 sprzedawany na NodoShop ma jakiś swój interfejs do konfiguracji?
Czy trzeba wgrywać coś dodatkowo?

Czy konfiguracja home assistanta i OTGW z tym USR-TCP232-T2 odbywa się później po IP?

Moduł ma swój interfejs do zarządzania, podajesz tylko parametry połączenia serialowego do OTGW. Komunikacja z HA jest po IP.

Czym różni się moduł z DIYless a nodo shop?
Czy któryś daje więcej możliwości?

https://diyless.com/product/esp8266-thermostat-shield

To jest termostat, nie bramka, która pozwala na pozostawienie oryginalnego sterownika bez zmian.

j.w.

Czyli najlepsza opcją jest Nodoshop. Rozumiem, że jeśli chcę WiFi to ESP do tego.
Próbuje sobie w głowie to wszystko ułożyć bo sezon zimowy się zbliża i chciałbym to złożyć.

Na nodoshop piszą o zasilaczu 24V, czy może być on zasilany z ESP?

Nie może być zasilany ESP. Jest podane w opisie zasilanie 9-24V, na płytce widać przetwornicę DC-DC zasilającą płytkę bramki i ESP (ścieżka prowadzi na zdjęciu do pinu VIN). W teorii pewnie jest to możliwe, ale w praktyce stabilizator na płytce ESP będzie pewnie się grzał. Nie wiadomo jak z połączeniami mas.

Ja mam pytanie do osób którym działa z kotłem MCR3 i iSense (AD289). Czy działa wam też ustawienia CWU ? Od paru dni walczę z tą bramką i wg. mnie to jest jakieś nieporozumienie. Tj. Rozumiem ideę działania tej bramki w dość specyficznej magistrali OT (jeden master) ale mój kocioł i sterownik ma z tym poważny problem. Chciałbym podyskutować w rodzimym języku - bo koresponduję w języku Angielskim na innym forum i nadal nie mogę dojść do ładu z tą bramką.

Ja jedynie mogę podejrzeć temp cwu, zmieniać już nie, steruje jedynie termostatem

Problem w tym że OTGW umożliwia sterowanie tym wszystkim bez problemu. Tylko że jak w domoticzu chcesz to ustawić to natychmiast wraca do starej nastawy. Jednakże OTGW po zadaniu tej temperatury - po prostu oszukuje sterownik kotła. Jak sterownik wywoła swoją temperaturę to wówczas kocioł odpowiada mu z tą z domoticza a OTGW wysyła do sterownika temperaturę którą chciał przekazać sterownik. Problem polega na tym że pomimo faktu iż OTGW wie jaka temperaturę nastawił domoticz i taka też temperatura będzie tą rzeczywistą to polecenie PS=1 na bazie którego domoticz odczytuje te wszystkie nastawy - nie są aktualizowane… Ba… po nastawieniu przez Domoticz temperatury CWU - OTGW nie wysyła do kotła tej informacji tylko czeka aby się wpiąć w transmisje Sterownik - Kocioł - co trwa czasem i 30 minut…

Tak widzę to ja po 3 dniach analizy tych komunikatów… Nie wiem czy dobrze to interpretuje :slight_smile:

Rozumiem, że jeśli chcę się podłączyć pod WiFi to potrzebuje ESP. Czy można zainstalować ESP Home?

Obok wykorzystuje już ESP z ESPHome do nasłuchiwania urządzeń bluetooth i czujnik temperatury więc fajnie byłoby korzystać z jednego modułu do obu tych rzeczy.

NIE - wgrywasz do modułu dedykowane oprogramowanie do obsługi OTGW
https://github.com/rvdbreemen/OTGW-firmware/wiki

Mam identyczna konfiguracje. Kocioł + termostat. Działam na HomeAssistant. Mam taki sam problem z temperatura CWU. Nodemcu z softem rvdbreemen. Nie dam sobie ręki uciąć, ale na którymś z starszych softu od rvdbreemen działało ustawienie temp CWU.

Powiem tak. Podłączyłem, ustawiłem w domoticzu i loguję całość. Po to kupiłem bramkę aby zlikwidować parę DS18B20 które de facto są teraz zdublowane. I widać wyraźnie że przy dynamicznych zmianach, właśnie w przypadku CWU, rozbieżności są znaczne, również te czasowe. Wykresy z Bramki są kwadratowe bo bramka nie aktualizuje w “buforze” zmian przy PS=1, przy DS18B20 mam odczyt co sekundę i wykresy są realne. Dla mnie jest to o tyle ważne że w domu 3 kobiety korzystają z Ciepłej Wody i podgląd jaka jest jej aktualnie temperatura jest niemalże najważniejszym parametrem w godzinach 19-21, a bramka aktualizuje te temperatury różnie ale bywa że co 30 minut. Z nastawianiem CWU będzie zawsze problem, bo w przypadku CO, protokół OT przewiduje tzw. ovverride, czyli wymuszenie temp zadanej za pomocą specjalnego parametru - wówczas sterownik ścienny przestaje się nią przejmować - i działa to wyśmienicie. W przypadku CWU nie ma takiej opcji więc zaczyna się oszukiwanie transmisji przez bramkę. I wszystko byłoby pięknie gdyby:

  1. Bramka niezależnie uruchamiała komunikacje (co potrafi i czyni przy innych parametrach) z kotłem na żądanie
  2. Bramka częściej, dużo częściej aktualizowała dane dostępne dla domoticza w trybie PS=1

Bo np. sterownik ścienny pyta o temperaturę powrotu c.o .(która de facto znacznie odbiega od temperatury czynnika na powrocie do kotła) 1 godzinę - to bramka ma 1 godzinne opóźnienie, to samo tyczy się np. modulacji palnika - która de facto jest na tyle żadko aktualizowana że jest nieprzydatna.

Trochę zmian w sofcie - i bramka byłaby IDEALNA, ale na forach angielskojęzycznych widać że autor finalnie kończy dyskusję że jest dobrze, że nie rozmówca nie rozumie że sterowanie kotłem to wolny proces i trzeba czekać, a na końcu stwierdza że przecież kod jest otwarty to sobie można zmienić… tylko z tego co wiem kod pisany jest w ASM - więc zmiana jest wręcz niemożliwa - no chyba że ktoś zna jeszcze programistów znających asemblera - bo ja nie :slight_smile:

1 polubienie

A już miałem kupować tę bramkę z NodoShop pod LAN. Teraz to chyba nie widzę sensu, skoro sterowania CWU brak.

Co do moich obserwacji w HomeAssistant to zgadzam się w temacie odczytów temp CWU. Opoźnienie jest na tyle duże, że nadaję się tylko do obserwacji np. wychładzania zasobnika przez noc. Natomiast jeśli chodzi o inne paramatery np. ww modulacje palnika to u mnie odczyty są praktycznie natychmiast.

1 polubienie

Jaki masz kocioł i sterownik ?. Domoticz czyta dane z trybu PS=1, być może HA czyta z PS=0 na bieżąco - co byłoby całkiem ok.

MCR3 Evo + Isense. HomeAssistant nie ma nic do tego. Odczyty idą do HA po MQTT, więc to tylko kwestia softu w NodeMcu. Z tego co kojarzę to firmaware OTGW od wersji 5,1 idzie na PS=1

Nie mam NodeMCU tylko moduł ethernet, czyli konwerter rs232/eth. To nie kwestia protokołu nadrzędnego a tego jak działa komunikacja z samym OTGW - działa to jak klasyczny RS - lecą komunikaty pomiędzy kotłem a isense - tyle. Domoticz natychmiast wysyła komendę PS=1 co powoduje zatrzymanie nasłuchu. Przy PS=0 rzeczywiście mogłoby to działać inaczej, ale MQTT nie ma tu żadnego znaczenia.