Otwieranie bramy garażowej w bloku

Temat bramy garażowej wałkowany był już parę razy, ale w moim przypadku jest wiele ograniczeń. Wynikają one z tego, że chodzi o bramę do garażu podziemnego w bloku, gdzie 1) nie ma możliwości ingerencji w mechanizm, 2) nie ma dostępnego źródła prądu.
Mam możliwość otworzenia bramy pilotem z balkonu, więc mogę zainstalować go tam na stałe i podpiąć pod niego jakiś przekaźnik zintegrowany z HA. Czy macie pomysł co dalej? Jakiś beacoin/tracker przy podjeździe rozpoznawany przez telefon, a telefon przekazuje sygnał do przekaźnika?

Jeżeli masz swoje wifi w zasięgu to wystarczy device_tracker telefonu
Lub BT jeżeli jest zasięg ma też śledzenie lokalizacji ale jak to działa nie wiem. https://allegro.pl/oferta/airtag-lokalizator-kluczy-brelok-bluetooth-tuya-10628511466

Ale mi zależy na dość małym zasięgu tego urządzenia, device_tracker będzie otwierał garaż gdy będę w domu, albo gdy będę wracał do domu na piechotę. A tu chodzi o to, żeby zadziałał, jak podjadę samochodem pod wyjazd z garażu.

Home Assistant Companion i strefy w HA nie wiem czy nie wymagana Chmura

Ale garaż jest w tym samym pionie, co moje mieszkanie, więc dla aplikacji lokalizacja ta sama. Poza tym na parkingu podziemnym GPS działa tak sobie.

A masz w garazu i przy bramie zasięg swojego wifi? Jeżeli tak, to wrzuć do samochodu jakieś esp. Jak uruchomisz samochód esp sie włączy, pojawi w HA i brama Ci się otworzy. Jezeli będziesz wracał do domu, esp znajdzie sie w zasięgu wifi otworzy się brama.

Niestety mieszkam 5 pięter wyżej.

  1. Ustal jaki to pilot, możliwe, że można użyć rozwiązania zastępczego (zamiast grzebać w pilocie, choć oczywiście możesz na bazie ESP zbudować sobie coś co będzie “wciskało” przycisk - znając budowę wewnętrzną pilota można się pokusić o rozwiązanie z użyciem tranzystora zamiast przekaźnika, a nawet być może w pewnych przypadkach można skorzystać z bezpośredniego sterowania z GPIO)

  2. Nie widzę problemu dotyczącego 5 piętra i zasięgu WiFi o ile tylko ze swojego okna widzisz interesujący fragment terenu (a z informacji o pilocie wnoszę, że taki widok masz), jakkolwiek nie mówię, że jest to wykonalne bezkosztowo.

  3. Niestety sprawdzonego pomysłu na beacon nie mam (ale są gotowe konstrukcje i teoretycznie jest to możliwe z wykorzystaniem BLE, tylko musiałbyś gdzieś sensownie umieścić ten sprzęt i dbać o wymianę baterii) równie teoretycznie można do odbioru zarówno użyć smartfona jak i jakiejś samoróbki bazującej na ESP32 umieszczonej w samochodzie (gwarantuję, że będzie z tym dużo zabawy, ale gdyby się udało, to pewnie byś przetarł szlak) - wstępne pomysły na konstrukcję na bazie ESPHome
    a. ESP32 Bluetooth Low Energy Device — ESPHome
    lub
    b. ESP32 Bluetooth Low Energy Tracker Hub — ESPHome
    ewentualnie alternatywne rozwiązanie
    c1. GitHub - custom-components/ble_monitor: BLE monitor passively monitors BLE sensors (Xiaomi, Qingping, ATC, BlueMaestro, Brifit, Govee, Kegtron, Moat, Inkbird, iNode, Yeelight, RuuviTag, SensorPush, Teltonika, Thermoplus and Thermopro)
    wraz z “ble-gateway”
    c2. GitHub - myhomeiot/esphome-components: A collection of my ESPHome components

Pilot radiowy SM2:
https://www.montersi.pl/47784-base_default/sm2-2-kanalowy-pilot-radiowy-smilo.webp

Jeżeli chodzi o zasięg WiFi, to mamy tu odmienną sytuację, niż w przypadku pilota, bo pilot byłby na balkonie i widzi odbiornik przy bramie, a sygnał urządzenia umieszczonego w garażu ma do pokonania 5 stropów do routera (ESP32 nawet z dodatkową antenką nie przebije się). Więc przy wjeździe byłoby to wykonalne, ale wyjazd z garażu to już większy problem.

No cóż w takim wypadku musisz mieć pilota w samochodzie (i tak musisz mieć na wypadek jakiegokolwiek problemu z automatyką).

Generalnie możesz zrobić eksperymenty z antenami w AP ustawionymi w polaryzacji pionowej lub zastosować antenę kierunkową wycelowaną we właściwy punkt masz u siebie boksy piwniczne (z zasilaniem) czy tylko miejsce parkingowe?
Masz znajomych na parterze (którzy mogliby udostępnić “odrobinkę” internetu)?

Jeśli sądzisz, że fotka flaków wystarczy by oszacować jakie rozwiązanie będzie OK to odpowiem, że niestety nie (do analizy najlepiej mieć schemat), ale przekaźnik wpięty równolegle do styków przycisku oczywiście zadziała.
To jest Nice 433.92MHz, więc raczej musisz użyć oryginalnego pilota - to w sumie nie majątek, one kosztują coś koło 5 dych, więc można poświęcić jeden na przeróbkę, ale jeśli sobie go dokupisz na własną rękę to będzie trzeba go najpierw sparować ze sterownikiem napędu bramy (powinien to zrobić zarządca budynku).

Oczywiście, jestem tego świadomy, że trzeba będzie dorobić drugi pilot, już wstępnie gadałem o tym ze specem ze spółdzielni. Ale pomysł z pożyczeniem internetu jest niezły, może zagadam z fryzjerką, która ma zakład na parterze.

Edit:

@szopen poszedłem do garażu sprawdzić, czy jest zasięg jakiejś sieci. Nie ma żadnej, oprócz… hotspota mojego samochodu! I to w pewien sposób (choć nie 100%) rozwiązuje mój problem :slight_smile:

Wyzwalaczem będzie połączenie się telefonu z wifi auta. Ustawię opóźnienie ze 30-40 sekund na odpalenie silnika, podjechanie pod wyjazd i HA otworzy bramę. Nie zadziała to, gdy będę dłużej ociągał się z wyjazdem, jakieś pakowanie, ale “standardowy” wyjazd będzie obsłużony właściwie. Trzeba będzie tylko strefę sprawdzać, żeby brama nie otwierała się przy każdym wsiadaniu do samochodu.

@szopen miałbyś może jakiś jak najlepiej wpiąć się z ESP w taki mikroprzełącznik pilota? mam jakieś zaćmienie i nie wiem jak to znaleźć w necie :frowning: dzięki!

Popatrz na to - tu akurat użyto transoptory

i jeszcze na to, jeden ze schematów jest błędny, ale demonstruje ideę

Jeśli przyciski są multipleksowane, to niestety nie widzę rozwiązania prostszego niż przekaźniki miniaturowe (poniżej link tylko przykładowy)

1 polubienie