Otwieranie/zamykanie bramy garażowej i wjazdowej

Planuję zrobić automatykę otwierania bramy garażowej i bramy wjazdowej do domu. Przeczytałem wątek Otwieranie bramy-tracker gps, ale jestem dość słaby w elektronice i byłbym wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł znaleźć optymalne rozwiązanie dla mojego problemu.

Mam napęd bramy garażowej Proxima G1000P z wpiętym takim radioodbiornikiem (lub jakimś innym wyglądającym identycznie).

Brama wjazdowa jest sterowana płytą FAAC 452 MPS z radioodbiornikiem Nice FLOX1R.

Teraz do obsługi bram mam piloty Nice FLO2R-S. Chciałbym zachować możliwość sterowania pilotami (mogę je wymienić jeżeli będzie trzeba), ale jednocześnie móc otwierać/zamykać bramy przez HA.

Z tego co zrozumiałem z wątku wspomnianego na początku to do bramy garażowej mogę użyć takiego beznapięciowego sterownika Zigbee + RF433 i podmienić aktualnie wpięty radioodbiornik. Czy to się zgadza? A co z bramą wjazdową? I czy istnieje możliwość zachowania sterowania bramami przy użyciu pilotów ze zmiennym kodowaniem?

Załączam jeszcze zdjęcia jak to teraz wygląda:

Z tego co zrozumiałem z wątku wspomnianego na początku to do bramy garażowej mogę użyć [takiego beznapięciowego sterownika Zigbee + RF433](https://allegro.pl/oferta/sterownik-dc-5-32v-beznapieciowy-zigbee-rf433) i podmienić aktualnie wpięty radioodbiornik

Nie podmieniasz tego radia ponieważ stracisz możliwość sterowania z pilota. Powinieneś kupić dwa moduły o których piszesz i podpiąć je równolegle (dodatkowo) do wejść OTWÓRZ/ZAMKNIJ na płytach sterowników bram.
Oczywiście pomożemy ogarnąć i doprowadzić spawę do końca:)

Jest wiele opcji
Np. Rozbierz sobie jednego pilota i podepnij beznapieciowy sterownik na guziku np sonoff sv.
Czyli jak byś naciskał guzik pilota.

Dziękuję za odpowiedź. Czyli Shelly 1 też będzie OK? Bo chyba jednak wybiorę rozwiązanie po wifi. Zacząłbym od bramy garażowej bo tutaj połączenie wydaje się prostsze. Wybaczcie pytanie totalnego laika - czy takie przewody połączeniowe będą OK? I jak by wyglądało połączenie między Shelly a wejściami PB GND i +24 napędu bramy garażowej?

Znalazłem poradnik na YouTube z wytłumaczeniem. Co prawda napęd do bramy inny, ale wejścia są prawie takie same (+12 zamiast +24). Na video jest dokładny schemat jak podłączyć Shelly 1 do napędu: N do +12 (w moim przypadku +24), L do GND, 1 do GND, 0 do PB. Trzeba też pamiętać, żeby przestawić zworkę.