OXT SWTZ26 Device leave

Włączyłem HA po miesiącu nie używania i nie paruje mi modułu rolet.
Zigbee2MQTT: 1.29.1-1 upgraded to 1.30.2-1
Moduł: SWTZ26
lista wsparcia - nie wiem czy był czy nie na liście ale teraz jego tam brakowało:

Coordinator : Zigbee 3.0 Sonoff Dongle-E


Logi parowania :

{"_cls_":"trustCenterJoinHandler","_id_":36,"_isRequest_":false,"newNodeId":3228,"newNodeEui64":{"type":"Buffer","data":[164,193,56,206,8,194,71,222]},"status":2,"policyDecision":3,"parentOfNewNodeId":65535}
2023-03-15T21:40:09.749Z zigbee-herdsman:adapter:ezsp:debg Device left network request received: 3228 a4c138ce08c247de
2023-03-15T21:40:09.749Z zigbee-herdsman:controller:log Device leave '0xa4c138ce08c247de'
Zigbee2MQTT:warn  2023-03-15 22:40:09: Device 'SWTZ26' left the network

Zaznaczam, chodziło wcześniej - nic nie robione.
Moduł leży 1m od dongla.
Czy możliwe, że przycisk fizyczny nie działa - jeśli się nie sparuje ?
Co tu można zrobić ?

Usuń z sieci i na nowo sparuj .

Mówisz o przycisku parowania ?

Screenshot - 16.03.2023 , 11_27_36

Zawsze po sparowaniu lub dodaniu nowych urządzeń kliknij “Request z2m backup”.

W razie problemów z2m będzie próbował przywrócić urządzenia z własnego backup,u

Dzięki za sugestię :

  • z sieci nie muszę usuwać bo SWTZ26 sam się usuwa
  • mówię o fizycznym przycisku - elektrycznym do rolet
    image

@Primo Sprawdzę tę opcję, chociaż tutaj jest problem z bardziej parowaniem niźli z adaptowaniem tego urządzenia pod Z2MQTT , gdzie jest napisane, że sparować do Zigbee powinno się każde urządzenie nawet nie wspierane.

Sam się usuwa ? …

To jest podstawowe założenie (pseudo)standardu Zigbee (olewanego wprawdzie przez chińskich producentów, ale nie aż tak, bo bez tego nie mogli by użyć logo Zigbee), warstwy fizycznej nie da się pominąć, bo urządzenie nie parowałoby się ż żadnym koordynatorem Zigbee, nawet takim z zamkniętego systemu z którego pochodzi, więc muszą się parować urządzenia nawet bez wspieranej ani jednej funkcji użytkowej (Tuya zasadniczo implementuje większość lub wszystkie funkcje użytkowe niezgodnie ze standardem i tylko to jest powodem “niewspierania”).

Parowanie wprawdzie może się nie udać (przykład z ostatnich miesięcy z forum to kombinacja Z2M + Conbee2 + głowice Bosch wymagające kodu autoryzacji, którego Conbee2 przynajmniej jak dotąd nie wspiera).

Tak, opisałem to w tytule, oraz w jest w pierwszym wierszu z loga:
"Device left network "

@andrzej_1 moduły OXT SWTZ26 są u mnie rozpoznawane jako TuYa TS130F control via MQTT | Zigbee2MQTT a używam ich od listopada 2022 r. i tak było już dużo wcześniej, poczytaj LLKZMK11LM-żaluzje - #16 przez Jarek_S (info z grudnia 2021 r.)

1 polubienie

Problem po stronie zigbee2mqtt jest nie rozwiazany, opisany tutaj:

A najsłabiej wyglada to, że jak się nie sparuje to nie działaja przyciski do rolet.

Nie bardzo rozumiem, jest problem z parowaniem sterownika do rolet OTX SWTZ26 ? Każde urządzenie Zigbee sparuje się ale może nie działać poprawnie, np. dana funkcjonalność nie będzie obsługiwana.

Koledze chyba chodzi o to że nie działają fizycznie przyciski przy braku sieci czy nie sparowaniu urządzenia.

1 polubienie

Tak, @artpc - to chodzi.
Wydawało mi się, że niezależnie od tego co się dzieje w Zigbee to fizyczne przyciski musza działać.
Podejrzewam, że mogę mieć coś walnięte z tym SWTZ26.
Zamierzam kupić jakaś centralkę żeby sprawdzić czy ten przełacznik w ogóle działa no i w razie jak HA padnie żeby sterować tymi modułami.
Znalazłem 3 poniższe za ok 130 , która polecacie?

Potwierdzam, po sparowaniu a później braku sieci Zigbee mogę nadal sterować roletą za pomocą fizycznych przycisków.

Jak dla mnie trochę dziwny pomysł żeby kupować bramkę Zigbee TuYa żeby sterować roletami a później integrować bramkę z HA.

Ta z lewej strony, okrągła ma beznadziejny zasięg, miałem ją na 1 miesiąc na testy w celu zweryfikowania kilku kwestii.

Weź taką, która współpracuje z Tuya, skoro twoje przełączniki to Tuya.

Skoro już używasz Z2M (czy tam ZHA), to prędzej czy później doczekasz się poprawy obsługi tego sprzętu (chyba, że jest wadliwy fabrycznie).