Panel Energia, dołożenie brakującej klasy stanu przez Dostosowanie encji - customize.yaml

Ktoś mi wytłumaczy jak dodać do encji atrybut state_class: total_increasing aby encja była widoczna w daschbordzie energia?

Normalnie - zgodnie z dokumentacją

popatrz na 2 posta - podałem tam przykład pasujący wcięciami do pytania z 1 posta

Sama klasa stanu nie wystarczy, musisz mieć też odpowiednią klasę urządzenia i właściwą jednostkę (akceptowaną przez panel Energii).
Oczywiście chodzi o sensor tworzony w template (bo tu zadałeś to pytanie).

Hint: Poprawne ustawienie nie działa od razu, historia statystyk musi nazbierać dane (w/g dokumentacji to minimum 2 godziny, ale jeśli masz encję o bardzo małym przyroście to warto poczekać do następnego dnia).


Jeśli masz sensor z innej integracji to zgodnie z dokumentacją tej integracji (a ostatecznie jak już wszystko inne zawiedzie to poprzez tzw. Dostosowanie, którego już nie ma, ale nadal działa w postaci zapisów w customize.yaml), ale to nie jest miejsce na takie odpowiedzi.

No masz racje nie w tym temacie napisałam. Czyli muszę zrobić nową encje w template? Z dodatkowym atrybutem. W customize też musze coś dopisać? Wiem że wczesmśniej była opcja dostosowanie encji i tam można bylo ustawić atrybut.

A skąd mam to wiedzieć, może integracja, której używasz ma takie możliwości.

Zalecana metoda to template (jeśli integracja nie nadąża za nowymi możliwościami w HA).

Jeśli kiedyś korzystałeś z Dostosowania to pozostawiło po sobie plik customize.yaml odpowiednio sformatowany, jest to niezalecana metoda, bo to najprostsza droga do rozwalenia instalacji HA (ten plik nie jest lintowany, więc z automatu HA nie znajdzie w nim błędów).


Chodzi o tą encje.

edit:
Jednak dodanie do customizu atrybutu rozwizało problem

@Spatz
Nie wywalaj etapów pośrednich w dążeniu do rozwiązania (tu i tak ten screenshot wiele nie wniósł, ale wniesie jeśli pochwalisz się rozwiązaniem - fragmentem pliku customize.yaml), nikogo nie cieszy informacja

Jakby ręce bolały by skopiować i wkleić rozwiązanie…

No i masz rację, tyle że przemyślałem temat i tak sie składa że w momencie kiedy dodałem wpis w customize rownież wysloczyła aktualizacja HA i do końca nie wiem czy jakaś poprawka nie załatała u mnie problemu. Sprawdzę to dokładnie i wstawie rozwiązanie.

Aktualizacja HA nie załatała problemu (chyba, że totalnie nieprawdopodobnym przypadkiem łatała by twoją integrację).

HA core 2023.1.4 nie wprowadza żadnych zmian w żadnej Integracji związanej z pomiarem energii
https://www.home-assistant.io/blog/2023/01/04/release-20231/#release-202314—january-12

Więc może po prostu napisz co to za Integracja i jaką masz wstawkę w customize.yaml.

U siebie w configuration.yaml mam

homeassistant:
  customize: !include customize.yaml

i w customize.yaml

sensor.radarr_disk_space:
  state_class: measurement


Obecnie w customize mam tak. Jest to encja energii wyprodukowanej w obecnym dniu przez panele fotovoltaiczne wyciągnięte z falownika Saj. Wcześniej w dashboardzie energia nie miałem tej encji na liscie do wybrania.

Super są takie odpowiedzi:
-zgodne z dokumentacją
-znajdziesz na google itp
nie wszyscy są tacy ogarnięci w temacie jak szanowny Pan.

I po co te uszczypliwości? Już w pierwszym poście takie negatywne emocje? Tylko zrażasz do siebie ludzi. A można było po prostu napisać coś w stylu: nadal tego nie rozumiem, może jakies naprowadzenie na temat, potrzebuje pomocy.

W wielu przypadkach wskazanie poprawnej dokumentacji pomaga rozwiązać problem, znacznie szybciej niż oglądanie pseudo-tutoriali czy poradników z przestarzałymi rozwiązaniami nie przystającymi do obecnie szybko zmieniającego się HA. Chyba, że jesteś z tych którym się nie chce i pragną otrzymać gotowca na tacy to pisz “nie chce mi się niech ktoś poświęci swój czas i napisze mi gotowca” albo spróbuj przeczytać odpowiednią dokumentację starając się stworzyć swój własny “kod” a w razie niepowodzenia udostępnij go opisz problem i zapewne ktoś pomoże.

2 polubienia

Ok, przepraszam to było niepotrzebne.

@MariuszAK No tak, ale jeżeli HA to nie całe moje życie i potrzebuję tylko coś drobnego zaimplementować to naprawdę czasami pseudo-tutorial zrobi robotę. Lubię korzystać z czyichś porad szczególnie ludzi mądrzejszych i doceniam to że poświęcają swój czas mniej kumatym. Dokumentację łatwiej znaleźć ale trudniej ją zrozumieć …

Dlatego namnożyło się tyle rozwiązań “chmurowych”, które w zasadzie nie wymagają od użytkownika żadnej wiedzy, działają prawie na zasadzie plug and play. HA póki co taki nie jest i wymaga od użytkownika troszkę więcej.