Panel Energia - prośba o pomoc w konfiguracji (Zużycie +PV)

Dobry wieczór wszystkim, bardzo potrzebuje pomocy kogoś doświadczonego z HA.
Bawie sie nim zaledwie 2 tygodnie.

Zmagam się od dwóch dni z tematem dashboardu Energii. Nie mogę sobie z nim poradzić.
Brakuje mi wiedzy odnosnie tworzenia - zakładam encji - sensor - template - aczkolwiek nie brakuje mi chęci do nauki tego tematu.

Prosze o nakierowanie mnie na odpowiedni tor.

Posiadam falownik Goodwee, z którego otrzymuje odczyty produkcji codziennej i całościowej.
Ładnie moge przedstawić produkcję dzienną na wykrsie ’ Solar production’
Lecz mam problem z Wykresem ‘Energy usage’

Jako licznik energi zużytej mam Home Assistant Glow - który zlicza impulsy i robi to bardzo dobrze. Moge pokazać wykres w kWh, lecz jest pewien problem.

Podczas dnia, kiedy penele produkują energię, mój licznik (a raczej jego kontrolka, która ma wskazywać zużycie prądu) zaczyna migac szybciej - tak jakby dodając energie pobraną z sieci i tą wyprodukowaną przez PV.

Widac to na wykresach, ktore sie mniej/wiecej pokrywają.

Teraz wyobrażam sobie, ze w jakis spsob musze odjąć wartość “Zużycia” ktore pokazuje [Home Assistant Glow] i odjąć od tego wartość produkcji PV by otrzymać realne zużycie z sieci.

Potem trzeba wykonać jeszcze jedą encję, by ukazać ilosć energii, która zostaje zwrócona do sieci.

Proszę mi podpowiedzieć, jak to wykonać, od czego zacząć, by wykres wyglądał mniej wiecj tak jak u kolegi z innego tematu:

Marcin

Raczej na pewno tak robi… bo jak pokazać impulsowo ujemną energię?
Ten licznik to własny, czy operatora…typ?

Witam,
To jest S34U18 od Taurona.

Ten licznik w/g datasheet ma wyjśle impulsowe jako energia czynna lub bierna total.
Ma również interface P1 i można odczytać w inny sposób.

Jednak nie wiem, jak takie podłączenie wygląda formalnie, licznik dostarcza Tauron więc nie wiadomo również czy P1 jest włączone.
Wydaje mi się, że pozostaje Ci zakup własnego licznika.

Choć matematycznie być może dałoby się. Trzeba porównać ile wynosi to mniej/więcej i zobaczyć czy to ma sens.

Niestety złącze do P1 mam zabudowane i zaplombowane, więc ta opcja mi odpada.
Postaram sie porównać wielkość te mniej/wiecej aczkolwiek na pierwszy rzut oka wygladaja one tak jakby mozna bylo zaryzykować obliczenia ::slight_smile:
M

Pisaliśmy razem więc powtórzę.

Wszysko zależy od sposobu bilansowania, w Tauronie jest tak, że nawet jak dużo produkujesz to i tak kupujesz. W tej chwili postawiony zostałem do tablicy i tak dokładnie się nad tym nie zastanawiałem.
Potestuj, policz różnice, może znajdziesz regułę pomiędzy odczytem produkcji z falownika a odczytem licznika.

Dobrze, wroce z tematem jak zbiorę wiecej danych z licznika impulsów.
Potem porownam to z aplikacją od Taurona. Ma to sens?

Na tą chwilę MA :wink: …nie spróbujesz nie będziesz wiedział.