Panel Energia - ujemne wartości

Dzień dobry,

Od pewnego czasu zauważyłem że w panelu Energia w sekcji “Monitorowanie poszczególnych urządzeń” dochodzi do sytuacji w której wartości zużycia prądu niektórych z urządzeń są ujemne.
image
I faktycznie tak jest, bo jak wyciągnie się historie w Node-Red to są jakieś zawirowania dla wartości czujnika:
image
Teoretycznie można to tu skorygować:


no ale fakt jest taki że jednak nie:

nawet jak się przeleci cały dzień zmieniając godziny (bo pokazuje tylko 5 godzin).

Czy ktoś z was spotkał się u siebie z podobnym problemem? A może już go rozwiązał i zna metodę :slight_smile: Chętnie poznam wasze opinie lub sposoby jak sobie z takimi rozbieżnościami radzicie.

:thinking:-0.001
Najprostszym sposobem w tym przypadku to zaokrąglenie wartości do wartości dwóch miejsc po kropce ( 45.71)

1 polubienie

Niestety nie działa, mimo zaokrąglenia:


ktoś ma inne pomysły?

Może wstaw filtr (funkcja), który odfiltruje wartości mniejsze od zera jako niepoprawny wynik, przed wysłaniem ich z NR.
PS powiększyłem ten mlutki obrazek z debug i wygląda, że nie mniejsze od zera ale jeśli poprzednia wartość mniejsza od obecnej to filtruj.

to są dane bezpośrednio z gniazdka:

Rozumiem (tak mnie ten NR zmylił) może w takim razie spróbuj zaokrąglić te wartości energii w samej Tasmocie do 1 czy 2 miejsc po przecinku w parametrze EnergyRes = Energy sensor resolution

PS. Nie jestem pewien ale wydaje mnie się, że metoda zaokrąglenia proponowana przez @krskrab to tylko “kosmetyka” pokazywanych wartości więc w sensie zapisu w dasboardzie energia to bez znaczenia bo i tak dostanie źródłowe (bez kosmetyki) ale mogę się mylić, jak ktoś wie to nie mnie poprawi :slight_smile:

Właśnie przetestowałem na własnym gniazdku. To nie jest tylko kosmetyka, bo ma wpływ na przesyłaną wiadomość w MQTT i co za tym idzie jaką informację otrzymuje HA.

obraz

Domyślnie było "EnergyRes":3

SENSOR = {"Time":"2023-06-30T13:44:40","ENERGY":{"TotalStartTime":"2020-04-02T20:02:54","Total":26.027,"Yesterday":0.009,"Today":0.003,

Po zmianie na EnergyRes 2

SENSOR = {"Time":"2023-06-30T13:46:40","ENERGY":{"TotalStartTime":"2020-04-02T20:02:54","Total":26.03,"Yesterday":0.01,"Today":0.00,
1 polubienie

Ok też tak sądzę dlatego zaproponowałem ten sposób, wyżej pisałem o “kosmetyce” czyli zmianie w HA sposobu wyświetlania wartości już otrzymanej proponowanej wyżej przez innego użytkownika.

PS. Mam tych gniazdek 12 (suszarka, pralka, zmywarka, zamrażarka itp.) i 4 listwy na żadnych nie miałem albo nie zauważyłem tego “minusa”.
Od stycznia br.

Ja “wyłączam gniazdka” po zakończeniu działania podłączonego do niego urządzenia. To w tym czasie pojawiają się wartości na minus.

Aktualnie obserwuje czy nie jest to spowodowane tym że mam włączone w Tasmocie setoption21 1 (pomiar napięcia pomimo rozłączonego przekaźnika) i czy wahania napięcia w sieci nie powodują zapisu wartości ujemnych.