Parowanie urządzeń bluetooth (nie BLE) przez esphome

Hej, chciałbym stworzyć automatyzację, która będzie wykorzystywać stan w jakim jest samochód (uruchomiony lub nie) gdy jest w garażu. Pomyślałem, że zrobię to w oparciu o połączenie bluetooth. Jeśli mac address samochodu będzie dostępny w zasięgu esp32, to znaczy, że auto jest w garażu i jest uruchomione. System multimedialny samochodu nie musi być nawet sparowany z esp32, wystarczy mi informacja ze skanowania, że urządzenie pojawiło się w zasięgu. W internecie jest mnóstwo poradników jak sparować urządzenia BLE, natomiast nie znalazłem informacji, jak zintegrować inne urządzenia bluetooth. Czy jest to możliwe?

Obecnie mam na swoim esp32 taką sekcję:

esp32_ble_tracker:
  scan_parameters:
    interval: 1100ms
    window: 1100ms
    active: true

bluetooth_proxy:
  active: true

W logach esp32 widzę np. wykryte telewizory albo beacon’y, ale nie widzę bluetooth’a samochodu. Ktoś ma może doświadczenie lub pomysł jak ugryźć ten temat?

Doświadczenie nie, ale pomysł tak:

  1. Jeśli car audio jest na androidzie, to zainstaluj aplikację beaconu BLE i zapewnij jej autostart (wymagany Bluetooth 4.0 lub nowszy)
  2. Jeśli nie to zbuduj własny beacon BLE choćby na bazie ESPHome i płytki ESP32 (przygotuj urządzenie tak by mogło pracować offline i było uruchamiane zasilaniem “za stacyjką”, zakładam, że rozwiązanie, którego używasz będzie w stanie wykryć ten beacon).