Philips Hue white A60 bulb E27 bluetooth

Mam taki mały problem. Mam żarówkę jak w temacie:

Cały czas działała, a dziś nagle z zigbee przestała. Co ciekawe działa z telefonu przez BT. Usunąłem z zigbee2mqtt, zresetowałem w aplikacji w telefonie, zrobiłem ponowne parowanie. No i się dodaje, ale nie można sterować. Nie odczytuje stanu żarówki. Kilka resetów, parowań i efekt ten sam. Padnięta w tak dziwny sposób?

Awarie się zdarzają, również dziwne, kupiłem kiedyś białe Hue (konkretnie model LWB010) z wadliwej partii - padły mi wszystkie oprócz jednej w ciągu miesiąca, a ta jedyna działa już kilka lat OK (choć jakiś czas temu miała jakiś przypał z migotaniem, nie zwróciłem uwagi czy OTA była przyczyną i czy kolejna OTA naprawiła problem, bo pracowała w ich natywnym systemie, a tam mam włączone automatyczne aktualizacje).

W zeszłym tygodniu skończyła żywot kilkuletnia Tradfri niestety z racji wieku po gwarancji - przy którymś włączeniu zaczęła błyskać jak “policyjny kogut” i tak miała za każdym razem również po zresetowaniu, w końcu zgasła całkowicie (prawdopodobnie układ wykonawczy lub zasilacz padł), choć z punktu widzenia Zigbee reaguje na komendy itd. (czyli awaria raczej odwrotna do twojej, bo MCU raczej ma się dobrze).

PS Jeśli są chętni na wydobycie MCU ze środka (LEDy też były jeszcze w doskonałym stanie) to do oddania.

@szopen też myślę, że awaria. Zdarza się w najlepszym sprzęcie. Na szczęście miałem zapas, bo kupowałem w jakiejś wyprzedaży. Zastanawia mnie to, że BT działa, żarówka działa, przez BT mogę normalnie sterować, mogę wywołać reset urządzenia, więc wejść w tryb parowania i wtedy w zigbee się pojawia. Ale już sterować w zigbee się nie da. W teorii to chyba na jednym układzie SoC pracuje. Bo tam za dużo miejsca przecież nie ma.

Nie tyle w teorii, co w praktyce, nawet antena jest wspólna dla BLE i Zigbee.
Możesz ewentualnie odłożyć “do szuflady” i jeśli się kiedyś pojawi OTA można spróbować aktualizacji.

Jeśli masz np. jakiegoś pilota, którym można wywołać akcję factory reset przez Touchlink, to możesz tego spróbować (ja używam do tego Trust’a, ale stare piloty Philipsa - Dimmer v1 na domyślnych ustawieniach też mają tą funkcję, a każdym razie kiedyś miały - wciska się naraz 0 i 1 na jakieś 10 sek. trzymając pilota praktycznie dotkniętego do żarówki).

PS Nie używam BLE (bo to nie ma sensu, ponadto mam większość żarówek bez BLE), ale może można wywołać factory reset przez BLE?

Tak. W aplikacji Philips HUE na androida jest ta funkcja. I z niej korzystałem. I nic to nie zmienia. Wersja oprogramowania jest najnowsza, wiec tu nic obecnie nie zmienię. Poczekam, może kiedyś się coś pojawi.

A nie masz pilota z funkcją Touchlink reset?

Nie. Mam tylko żarówki z systemu.

No nie mam praktyki z obsługą BLE, natomiast metoda Touchlink daje się uruchomić również z poziomu koordynatora (tylko trzeba umieścić żarówkę bezpośrednio przy koordynatorze i wywołując Touchlink na chwilę odciąć jej zasilanie, aby była w trakcie bootowania w trakcie wyszukiwania Touchlink, oraz ewentualnie można spróbować to samo + tryb parowania).