Pierwsze uruchomienie Sonoff ZBDongle USB ZigBee 3.0 CC2652P ZigBee2MQTT

na razie szukam Programator Flash SmartRF v2 bo z tej strony FLASH-PROGRAMMER Software programming tool | TI.com nie mozna pobrac nie majac konta.

Załóż konto, to nic nie kosztuje, zrobisz to legalnie.
Pobierając z jakiegoś innego miejsca ryzykujesz pobranie zmodyfikowanego oprogramowania zawierającego wirusy.

tak założyłem konto i ściągnąłem plik. Teraz szukam na YT jak wgrywać i jaki firmware mam wgrac bo jest tego cała masa a ja nie chce kombinować ze wsadami. Chce konkretny do mojego dongla.

W tym pdfie, który linkowałem wyżej jest screenshot, na którym jest opisane wszystko w wystarczający sposób.
Zaznacz wszystkie czekboksy na dole (erase, program, verify) i NIGDY NIE zaznaczaj “Disable Bootloader”.
Oczywiście firmware MUSI być zgodne ze sprzętem.

tak tym PDFem tez sie posiłkuje . Program zainstalowałem , sterowniki juz tez . SmartRF wykrył mi moduł .

A w Z2M (i ZHA) skasuj backup (aby pod żadnym pozorem do pamięci dongla nie zostały przywrócone jakieś śmieci).

Z tego co czytam to Jestes w tym temacie ogarnięty a ja dopiero sie ucze tego dongla i oprogramowania do tego. Ja programowałem tylko moduły sonoff. To co robie teraz jest dla mnie nowe wiec nie wszystko do konca rozumiem co do mnie Piszesz

Mam nadzieje ze Cie to nie irytuje.

Hehe irytuje mnie tylko brak chęci do samodzielnego rozwiązania problemu :stuck_out_tongue_winking_eye: natomiast w pełni rozumiem, że wielu z nas robi pewne rzeczy pierwszy raz (takiego dongla jak twój nigdy nie aktualizowałem, ale jest wiele podobnych konstrukcyjnie).
Jestem zwykłym użytkownikiem HA i nie zjadłem wszystkich rozumków, po prostu czytam to co potrzebuję, nie pamiętam też wszystkiego, więc przygotowanie materiałów obrazujących to co mam na myśli też zajmuje niezerowy czas…

dokładnie jest tak jak Piszesz. Ja tez czytam i staram sie rozwiazac problem ale jak juz mnie …trafia to chciałbym aby ktos mnie poprowadził za przysłowiową ręke :slight_smile: . W Smart FR zrobiłem wszystko zgodnie z opisem z PDFu. Rozumiem ze musze dongla wprowadzic w tryb programowania tylko nie wiem który switch wcisnąc ,chyna ze przełącznik mam przestawić. ? Wiesz moze co mam zrobić czy raczej jest inna metoda ?
Dobra juz mam . Przesunąłem przełącznik i wszedłem w tryb programowania. Czy mój wybór jest prawidłowy: CC1352P2_CC2652P_launchpad_coordinator_20211217.zip ??

Zrób zdjęcie, z tych materiałów które znalazłem specjalnie dla Ciebie wyczytałem, że przełącznik służy do czegoś innego (i chyba raczej nie chcesz go przełączać?).

wybór zgodnie z tabelką

czyli
CC1352P2_CC2652P_launchpad_*.zip
więc prawidłowy

jeśli lubisz życie na ostrzu noża to w gałęzi developerskiej jest też wersja którą można nazwać “beta”

Jak sam widzisz ucze sie tego dongla (przełacznik wrócił na swoje miejsce)

na razie chce sie go nauczyc i jak ruszy bede testował inne wsady. Póki co wgram tan co Zatwierdziłeś .

cos jest nie tak. oto komunikat : If problem persists, check connection and baud rate.

Connecting over serial bootloader failed: No response from device. Device may not be in bootloader mode. Reset device and try again.
If problem persists, check connection and baud rate.
Failed to create device object.

juz rozwiazałem problem i poszło. Trzeba wcisnac przycisk ten przy wtyczce USB i umieścic w porcie USB.

Czas sprawdzic czy zadziała z HA.
Myślę ze pełen sukces po wgraniu nowego firmware
[21:22:04] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …

zigbee2mqtt@1.24.0 start
node index.js
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:11: Logging to console and directory: ‘/share/zigbee2mqtt/log/2022-03-21.21-22-08’ filename: log.txt
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:11: Starting Zigbee2MQTT version 1.24.0 (commit #unknown)
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:11: Starting zigbee-herdsman (0.14.20)
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: zigbee-herdsman started (reset)
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: Coordinator firmware version: ‘{“meta”:{“maintrel”:1,“majorrel”:2,“minorrel”:7,“product”:1,“revision”:20220219,“transportrev”:2},“type”:“zStack3x0”}’
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: Currently 0 devices are joined:
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: Zigbee: disabling joining new devices.
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: Connecting to MQTT server at mqtt://core-mosquitto
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: Connected to MQTT server
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:32: MQTT publish: topic ‘zigbee2mqtt/bridge/state’, payload ‘{“state”:“online”}’
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:33: Started frontend on port 0.0.0.0:8099
Zigbee2MQTT:info 2022-03-21 21:22:33: MQTT publish: topic ‘zigbee2mqtt/bridge/state’, payload ‘{“state”:“online”}’

włacznik dodany wiec mozna działać

Wszystko ładnie pięknie tylko jak teraz przypisac do tego włacznika np sterownik otwierania bramy czy zapalanie swiatła. Nie moge znaleźć instrukcji. Pomozecie? :slight_smile:

6 postów zostało podzielonych na nowy temat: Jak przypisac do włącznika (przycisku) jakieś urządzenie wykonawcze np. sterownik otwierania bramy

Taka uwaga dotycząca pewnie nie tylko dongla Sonoff: od kilku dni próbowałem zaktualizować oprogramowanie, obejrzałem niezliczoną ilość filmów na YT, w prawie wszystkich językach świata, wyczytałem całe to szacowne forum, a także kilka innych, nawet niepolecanych. W cały czas ten sam brak efektu. Oczywiście, rozumiem, że są sprawy oczywiste, o których nikt nie napisze ale ja np. jakoś nie skumałem, że nie mam po prostu sterownika do tego dongla. Dzisiaj, po wgraniu sterowników, jednego dongla uaktualniłem, drugiego zmieniłem w router. Teraz mogę chyba świadczyć usługi w tym zakresie :slight_smile: . Tak przy okazji żaden podmiot sprzedający te dongle nie chciał mi się podjąć przysłania sprzętu z aktualnym softem, a tym bardziej z softem routera.

Czesc,
Przesledziłem od gory do dołu wszystkie posty i dalej mam problem z Zigbee2mqtt.
Zrobilem tak jak nawet na yt - HOW TO - Sonoff Zigbee 3.0 Dongle Plus in Home Assistant (Flash, Update, Zigbeemqtt & MQTT Broker) - YouTube

Zaczne od logow

Konfig wyglada tak:

device podalem /dev/ttyUSB0

Uzywam do sonoff zigbee usb 3 na rasberry pi
sonof

Pomocy :frowning:

Dzieki Rafkan,

Jak rozumiem albo ZHA albo Z2M.
Zrobilem disabled i removed , tak dla pewnosci :wink:

Teraz konfig wyglada tak , ze w mqtt: jest null - samo sie zrobilo ?
W serial tez…
Dodalem linike frontend…

Plus jest taki ze logi wypluwają wreszcie cos innego…

Dziekuje za pomoc !

Kude wydawało by się najprostsze znaleźć w GUI w device …ale nie umiem i biorę z terminala.
to na pewno jest /dev/ttyUSB0

załacze moze pomozecie :slight_smile:

W studio code biore edit i wrzucilem oto co ponizej ( kiedy tego nie ma , wiecej bledow wywala)

wreszcie w z2m w config mam tak

Czuje ze juz nie daleko sądząc po logach…wywala tylko blad - serial must be object…

Zaraz mi mozg exploduje :smiley: cały dzien walcze :slight_smile:

Czy może ktoś mi podpowiedzieć dlaczego wyskakują mi takie komunikaty?
Chciałem dodać w zigbee2mqtt przełącznik aqara dwuklawiszowy i nie wyszukuje przełącznika, a jak klikam aby wyłączyć wyszukiwanie to mam takie komunikaty:
image
Przedwczoraj dodałem elegancko dwa urządzenia i wszystko jest ok.

Edit: widzę, że wogóle dongle nie odpowiada. Mam sonoff 3.0 dongle plus
Edit 2: pomogło wyjęcie dongla z usb i ponowne włożenie.

Prawdopodobnie masz w sticku stare firmware z błędami.

Witajcie,
czy mógłby ktoś poratować FW dla Sonoff USB ale w wersji router z mocą ustawioną na 20dBm?
Oczywiście jest FW od Koenkk jednak jest on ustawiony na 5dBm a moje próby kompilacji własnej wersji kończą się razem z wgraniem FW. Dongle nie łączy się z siecią ZigBee. Może jest jakiś dodatkowy sposób na parowanie w sieci, a nie tylko podłączenie do zasilania jak ma to miejsce w Koenkk. Z góry dziękuję za pomoc.

W firmware od Koenkk jest możliwość usunięcia z sieci bez odłączania od zasilania. Wystarczy nacisnąć na ok. sekundę przycisk flash ( w wersji DIY od Egony). W tym może być podobnie.