Pierwsze uruchomienie Sonoff ZBDongle USB ZigBee 3.0 CC2652P ZigBee2MQTT

Posiadam Sonoff ZBDongle USB ZigBee 3.0 CC2652P ZigBee2MQTT. Pomoże mi ktoś jak sie za to zabrać od samego początku? Jak skonfigurować w home assistant. Jedyne co zrobiłem to podłączałem do gniazda USB w terminalu HP T630 na którym mam HA. Mosquitto broker juz mam zainstalowany pod suple.

Pora zainstalować zigbee2mqtt i spiąć go z mosquitto.

Możesz opisać co mam dokładnie zrobić? gdzie wejść , co kliknąć chyba ze jest gdzie dokładny opis jak to uruchomić.

Tutaj masz krok po kroku co zrobić.

Dodaje repozytorium i wyskakuje mi :

Dodajesz dokładnie to repo?
https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt
Jaką masz wersję HA?

tak dokładnie to repozytorium. Mam wersje HA

Musi działać, bo sprawdziłem je przed chwilą na testowej instalacji, HA ma dostęp do internetu?

Możesz standardowo zrestartować HA, oczywiście tylko jeśli nie masz skopanej konfiguracji, która broni się przed restartem, a jeśli nie pomoże to zrestartować całego hosta (z menu Supervisora), pod warunkiem oczywiście, że masz poprawną konfigurację (w przypadku rebootu HA się nie broni, ale to ryzykowne posunięcie).

tak mam podłaczenie do internetu. Łacze sie zdalnie z telefonu bo własnie sprawdziłem. Tez mnie to dziwi ze nie działa.

To w terminalu puść
ping github.com
a się dowiesz czy ma prawidłowy dostęp do internetu i nazwy się rozwiązują.
(przerywasz ctrl+C)

Jest prawidłowy dostęp do internetu

Zrobiłem reset serwera i odłączyłem zasilanie. Po uruchomieniu udało sie dodac repozytorium.

1.) Znajdź adapter Zigbee

( Po podłączeniu adaptera zobacz dane dmesg wyjściowe, aby znaleźć lokalizację urządzenia: ) Gdzie mam tych danych szukać ? w co mam wejsc ?

W menu Supervisora zakładka System → Host i tam hamburgermenu → Sprzęt

Sugerowany dmesg to oczywiście komenda w terminalu, ale można i w GUI znaleźć ścieżkę do sprzętu (łatwiej i prościej bez szukania po logu systemowym).

wielkie dzieki za dotychczasową pomoc. Jestes w stanie napisać jak może sie nazywać to urządzenie i jak to sprawdzić czy jest w ogóle widoczne?. HA mam postawionego na Proxmoxie.

To nieco (sporo) zmienia postać rzeczy, więc poszukaj go w proxmoxie, bo musisz udostępnić urządzenie do VM.

czyli musze udostepnic port USB do którego mam podłączony dongla ?

Przekazać urządzenie do VM (po angielsku to się nazywa passthrough) polskiego słowa mi zabrakło.
Jakkolwiek tu musi pomóc ktoś kto używa tego codziennie (ja mam same instalacje generic).

https://pve.proxmox.com/wiki/USB_Devices_in_Virtual_Machines#Assigning_Devices_to_VMs

zazwyczaj przy passthrough najlepiej użyć metody z VID + PID, ale w linku powyżej masz wyjaśnione dlaczego to się czasem sprawdza, a czasem nie, alternatywnie można użyć adresu/ścieżki do portu fizycznego (ale wtedy ten port musi być “święty” tj. dongle musi być zawsze i bezwzględnie zawsze wpinane do tego samego portu).

musze poszukać jak to dodac bo dawno tego nie robiłem i zapomniałem

Jak masz HA na proxmoksie to

  1. W proxmox, Musisz dodać dongla to tej VM
  2. W HA, stawienia - supervisor - Host - trzykropki - sprzęt
    image
  3. W konfiguracji Z2M (Konfiguracja - Supervisor - Zigbee2mqtt)
    image

I ta tak z grubsza tyle.

1 polubienie

Do tej pory wszystko przebiegło pomyślnie. Kolejny etap to jak dodać te przyciski i jak sparować z brama ,oświetleniem itp. Ktoś mi podpowie co namieszałem bo juz nie mam pojęcia

Mam urzadzenie wpięte w port usb . Zainstalowałem dodatek taki jak na zdjeciu.