Pierwszy start HA -unable to read partition table

Dzień dobry. Jest to moje pierwsze zetknięcie z HA, aktualnie mam Raspderry PI 4B 8GB, karte SD 32G A1. Obraz nagrany ze strony home-assistant.io. Niestety po odpaleniu wszystko stoi, strona homeassistant:8123 nie odpowiada. Po podłączeniu monitora ma komunikaty unable to read partition table. Karte formatowałem już kilka razy i usuwałem partycję, za każdym razem start zatrzymuje się w tym samym momencie.

A jak przygotowujesz kartę z systemem?, bo piszesz tak:

ale z tego nie wynika jak go “nagrałeś” (jakich narzędzi do tego używasz?)

Postępuje zgodnie z instrukcją która jest na stronie home-assistant.io programem Balena Etcher z adresu url zamieszczonego na stronie.

Powiedziałbym, że nie wydaje mi się, ale nie powiem, bo gdzieś musisz popełniać jakiś radykalny błąd :open_mouth:

Tak mnie tknęło po kolejnym przeczytaniu tego

  1. Czy przepisywanie obrazu w Balena Ether kończy się poprawnie (mam na myśli etap weryfikacji)?

  2. Jeśli robisz to pod Windows, czy w trakcie lub pod koniec przepisywania obrazu na kartę wyskakuje popup zachęcający do sformatowania karty?

  3. Czy się na to zgadzasz?

  4. Czy kiedykolwiek wykorzystywałeś Balena Ether lub inne podobne narzędzie do przepisania nieznanego dla Windows systemu plików na jakikolwiek nośnik i czy wiesz co należy zrobić z nadopiekuńczością Windowsa?

Więc tak. W zestawie jaki dostałem była karta SD32GB z jakimś systemem do zainstalowania, ponieważ nie będę korzystał z RB w inny sposób jak tylko do HA, postanowiłem wykorzystać tą kartę. Flash przebiegł bez problemów ale finał zawsze był taki sam, nie można dostać się do strony asystenta a instalacja stawała zawsze w tym samym momencie. Pousuwałem więc wszystkie partycje z karty przydzieliłem całe miejsce do jednej partycji, ponownie flash i dalej to samo tylko jakimś dziwnym sposobem na karcie pojawiała się kolejna partycja i tak w kółko. Mam nową kartę i teraz wszystko poszło tak jak trzeba, instalka poszła strona też jest. Jest to moje pierwsze zetknięcie z RB i HA, dopiero zaczynam. Dzięki za pomoc, teraz ruszam dalej.
Pozdrawiam

Przecież Balena Ether przepisując obraz tworzy tam 8 partycji (z czego 7 z innymi systemami plików niż FAT, ich nawet nie widać w diskmgmt.msc tylko są pokazywane jako kawał wolnego miejsca).

Jednak nie w tym problem - sytuacji wcześniejszego usunięcia systemu plików (jeden z etapów przepisywania obrazu na nośnik) Windows nie ogarnia, więc proponuje formatowanie przed końcem roboty, ale jeśli kartę wyjmiesz po przepisaniu obrazu ignorując systemową propozycję formatowania, to tej świeżuteńkiej instalacji nie uszkodzi Windows.

Jakkolwiek ponowne włożenie tak przygotowanej karty już jest bezpieczne (Windows zobaczy partycję FAT i mu wystarczy).

Odpowiedzią na pytanie nr. 4 jest “zignorować”…