Pilot zdalnego sterowania Ikea TRÅDFRI

Jak za pomocą jednego pilota zdalnego sterowania Ikea TRÅDFRI możesz sterować niezależnie kilkoma żarówkami (włączać, wyłączać i przyciemniać) - Mapping IKEA TRADFRI remote in NodeRED. Oczywiście nie muszą to być tylko żarówki Zigbee a dowolne urządzenia podpięte do HA.
Pilot idealnie nadaje się także do sterowania radia jakie masz w HA, masz on/off, głośniej/ciszej (przycisk gora/dol) oraz zmiana stacji (przycisk prawy/lewo).

Mam takie dwa piloty tradfri z Ikea i nie mogę ich połączyć z zigbee2mqtt, cc2351,ktoś może opisać jak to zrobić .
Zresetowalem piloty poprzez 5x szybkie naciśnięcie reset, zapaliły się na czerwono w zigbee nam włączone dołączanie urządzeń i nic nie wykrywa.
Żarówki się połączyły.



Czy podczas parowania pilotów robisz to blisko koordynatora? Mój pilot sparował sie bez problemu od razu z CC2531.

Dla pewności sprawdź czy dashboardzie Z2M, w logach pojawia sie informacja:

Parują się bez problemu, wprowadzasz koordynator w tryb parowania tuż po zresetowaniu pilotów tym przyciskiem resetu/parowania wewnątrz nich (to optymalny timing, opcja druga włącz stały tryb parowania w Z2M - to zapobiega time-outowi parowania), tryb parowania uruchomiony w pilotach rozpoznasz po kontrolce LED.
Jeśli mnie pamieć nie mylki ich przycisk resetu/parowania wystarczy szybko wcisnąć 4x

Ewentualnie dodatkowo możesz klikać od czasu do czasu dowolne INNE przyciski (powiedzmy od 10 s po resecie) - to zapobiega uśpieniu w trakcie wywiadu przeprowadzanego przez koordynator (w ikeowskich nigdy z tym nie miałem problemu, ale miałem w ręce piloty innych firm, które tego wymagały).

Parowanie odbywa się jeśli dobrze pamiętam w trybie touchlink (powiedzmy do 20cm od koordynatora, na filmiku jest pokazane przykładowe parowanie z systemową bramką i tam jest info o 2 cm!).

Dzięki za pomoc udało się, na razie sparować jedne swiatła, żarowki ikea i jeden wyłącznik ikea do nich.Zostały jeszcze ledy pod szafkami w kuchni z zasilaczem tradfri i wlacznik ten większy tradfri.Teraz nie wien jak mam to zautomatyzowac zeby działało jak wczesniej.Mam problem ze ściemnianiem zeby działało płynnie z przycisku muszę klikac żeby np. ściemnic.Wcześniej wystarczyło przytrzymać przycisk .

alias: Światło blat włącz
description: ''
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: af8e473844142cbd56c9a9dae76dbb3a
    type: click
    subtype: 'on'
    discovery_id: 0xec1bbdfffed45cd5 click_on
condition: []
action:
  - type: turn_on
    device_id: 1a198438e84787d4f756679110f4d796
    entity_id: light.zarowki_blat
    domain: light
    brightness_pct: 65
  - type: turn_on
    device_id: 77cf40596b9f947895c6d5b05c193cc7
    entity_id: light.zarowki_blat1
    domain: light
    brightness_pct: 65
mode: single

alias: 'Światło blat ściemnianie '
description: ''
trigger:
  - platform: device
    domain: mqtt
    device_id: af8e473844142cbd56c9a9dae76dbb3a
    type: action
    subtype: brightness_move_down
    discovery_id: 0xec1bbdfffed45cd5 action_brightness_move_down
condition: []
action:
  - device_id: 1a198438e84787d4f756679110f4d796
    domain: light
    entity_id: light.zarowki_blat
    type: brightness_decrease
  - device_id: 77cf40596b9f947895c6d5b05c193cc7
    domain: light
    entity_id: light.zarowki_blat1
    type: brightness_decrease
mode: single

@rakon a czy słyszałeś o Using Automation Blueprints - Home Assistant? Po co wymyślać obsługę czegoś skoro ktoś już to zrobił wcześniej? Takich szablonów jest sporo w internecie, np.

Przetestuj proszę jeden blueprints i daj znać jak się sprawuje, chętnie skorzystam.

Osobiście do obsługi wszystkich pilotów używam dodatku ControllerX (ControllerX. Bring full functionality to light and media player controllers - AppDaemon - Home Assistant Community) ale to dlatego, że zaczynałem z HA ponad 2 lata temu a wtedy takich ułatwien jako blueprint nie było a na zmianę konfiguracji jak zwykle brak czau.

Testuję i nadal ściemnianie działa kiepsko,nie jest płynne tylko takie skokowe i po kilku skokach ściemnianie się zatrzymuje.No chyba że coś źle konfiguruje.
Nie mogę sobie poradzić z fizycznym ściemniaczem nie działa dobrze

description: ''
use_blueprint:
  path: EPMatt/ikea_e1743.yaml
  input:
    integration: Zigbee2MQTT
    controller_entity: sensor.sciemniacz_blat_action
    helper_last_controller_event: input_text.tradfri1
    action_button_up_long:
      - device_id: bc19d66a2cf136745a223e55a9f72bc8
        domain: light
        entity_id: light.blat
        type: brightness_increase
    action_button_down_long:
      - device_id: bc19d66a2cf136745a223e55a9f72bc8
        domain: light
        entity_id: light.blat
        type: brightness_decrease
    button_up_long_loop: true
    button_down_long_loop: true
    button_down_long_max_loop_repeats: 16
    button_up_long_max_loop_repeats: 16

Wyrzuca jakiś błąd podczas przytrzymania przycisku

Ja używam do TRADFRI E1810 AppDaemon i ControlerX i działa super.