Pinologia ESP32 Deep Sleep i Wake-up

Witam mam pytanko dotyczące pinów w esphome. Mam esp32 i dwa czujniki do niego podłączyłem , ogólnie wszystko działa tylko mam mały problem. Zasilanie jest z ogniw i żeby oszczędzić baterie to usypiam esp, budzi się jak wykryje ruch z jednego czujnika i raportuje i z znowu usypia . Drugi czujnik jak esp jest uśpione to nie działa więc muszę dodać dodatkowy pin z tego drugiego czujnika dadaje zdjęcie 12
czyli wstaje z pinu 13 ale chciałbym zęby z dwóch pinów stawało esp. Wiem że dla nikóry z was to jest banalne, ale ja przepatrzyłam dokumentacje i nic nie znalazłem :frowning:

" esp32_ext1_wakeup (Optional): Use the EXT1 wakeup source of the ESP32 to wake from deep sleep to wake up on multiple pins. This cannot be used together with wakeup pin."

tak ma wyglądać ten wpis??? bo coś nie bardzo… 1

Zobacz tak:

deep_sleep:
  run_duration: 90s
  esp32_ext1_wakeup:
    pins:
      - 12
      - 13
    mode: "ANY_HIGH"
  wakeup_pin_mode: "INVERT_WAKEUP"
1 Like

Sprawdziłem plus jest takie że składnia jest dobra, ale nadal esp budzi się z jednego pinu…

A używasz pinów typu RTC EXT1?

tu za to jest przykładowy moduł ESP32 z opisanymi pinami

PS zmieniłem nieco temat wątku, bo to kwestia ściśle sprzętowa (i nie dotyczy wyłącznie ESPHome)

Piny mam dobre nawet z ciekawości wpisałem "wakeup_pin: GPIO12 " i działa z 12 i 13 pojedynczo tylko teraz kwestia żeby jeden i drugi budził esp. Zauważyłem jeszcze jedna ciekawostkę że jak mam ustawiony wakeup_pin to działa normalnie czyli pochodzi na zadanym czasie i usypia się, czeka aż któryś pin da sygnał. Natomiast jak mam ustawione te dwa piny naraz nawet jak żaden czujnik nie jest podpięty to esp pochodzi chwile uśpi się,ale po 5 sek samo się budzi i raportuje… aha i jeszcze zastanawiam się jak rozwiązać sprawę ze stanem encji a mianowicie. Mam zrobiony dzielnik napieć do monitorowania baterii i gdy esp śpi i np otworzą i zamknę drzwi do esp jak się obudzi to pokazuje mi tylko stan baterii bez encji otwarcia lub zamknięcia drzwi (jak już chodzi to otworze i zamknę drzwi to odrazu pokaże .

Nigdy nie korzystałem z deep-sleep na ESP32, nie mam więc żadnej praktyki z możliwością wykorzystania kilku pinów naraz (ESP8266 ma tylko jedno wejście tego rodzaju), musisz więc pokopać po dokumentacji i przykładach, np. konieczny zewnętrzny pulldown wszystkich wykorzystywanych pinów przy budzeniu EXT1 stanem wysokim

(to akurat potwierdza oficjalna dokumentacja Espressif’a).