Plant - monitorowanie stanu roślin

Nie jeden z nas stanął przed trudnym (pewnie w całości niewykonalnym) zadaniem przekonać nasze drugie połówki do idei inteligentnego domu.

2 polubienia

@rafkan Mi Flora działa po Bluetooth 4.1 BLE, jak wygląda konfiguracja BLE na Raspberry Pi dla takiej integracji? Co trzeba zrobić?

W tym temacie muszę pochwalić się swoim projektem. Jest to czujnik wilgotności gleby, temperatury i wilgotności otoczenia, zbudowany w oparciu o ESP8266.
Dodatkowo dołożyłem wyświetlacz oraz pompę wody, która podlewa roślinkę jeżeli wilgotność spadnie poniżej danego poziomu.

Wszystko oczywiście komunikuje się z HA poprzez MQTT. (na zdjęciu nie ma temp i wilgotności otoczenia bo akurat miałem problem z termometrem. W końcu to dopiero protptyp :stuck_out_tongue:)

Jeszcze nie wygląda to dobrze ale działa :slight_smile: Bazylia stoi już miesiąc a jeszcze jej nie podlewałem “ręcznie”

3 polubienia

@rafkan dokładnie taki czujnik zastosowałem.
Na początku użyłem takiego ale bardzo szybko przestał działać więc nie polecam.

Gratuluje pomysłu @Michał

Zastanawiam się tylko, czy jeśli to ma przekonać nasze drugi połówki do naszej zabawy w automatyzacje w domu, czy czasem ten zestaw elektroniki i kabelków za kwiatkiem nie odniesie przeciwnego efektu od zamierzonego.

Tak z przymrożeniem oka - ten kwiatek z oprzyrządowaniem w tle, wygląda jak cyber-kwiat pierwszej generacji :slight_smile:

@Marcin_Domański słuszna uwaga :grin:
Ale tak jak pisałem jest to dopiero projekt i dlatego stoi ukryty za firanką :wink:

Zamówiłem już części potrzebne do stworzenia płytki - na razie luwowanej ale po testach zaprojektuje pcb i wrzucę to w obudowę.

Docelowo cała elektronika, zbiornik na wodę będzie zabudowana razem z trzema doniczkami, w których rosnąć będą zioła. A przy okazji może zrobię kilka pojedynczych czujników z zasilaniem bateryjnym tylko do monitorowania parametrów (bez podlewania)

Oczywiście jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi czujnikami to służę pomocą.

Ale zadowolenie z zrealizowanego przez siebie projektu, bezcenne :grin:.

Ja już wyrosłem z taki zabaw, które pochłaniają nieograniczną ilość czasu. Jestem zdania, że trzeba lepiej wykorzystywać to co jest i “dorabiać” to czego nie ma czyli w przypadku projektu @Michał’a wykorzystałbym gotowe czujniki Mi Flora i do tego dorobił podlewanie. Mamy wtedy większe szanse przekonać nasze drugie połówki do idei inteligentnego domu :grin:.

@Michał skoro robisz już projekty na takim poziomie to pochwal się innymi.

I to jest właśnie sedno sprawy. Zajmuje to bardzo dużo czasu, którego tak naprawdę nie mam dlatego trwa to wszystko dosyć długo. Ale przecież nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, prawda? :stuck_out_tongue:

To jest mój pierwszy taki projekt więc nie mam się czym pochwalić. Planów mam kilka, m.in. silnik do sterowania roletami ale najpierw muszę skończyć to. I uwierzcie na słowo, że niedługo podlewaczka będzie wyglądała o wiele lepiej :joy:

Pochwal się od czasu do czasu postępami, a po zakończeniu opisz jakoś dokładniej projekt dla potomnych. Mnie też czeka podobna instalacja, więc chętnie skorzystam z doświadczenia. Ponieważ zamierzam podlewać rośliny na balkonie planuję uzupełnić zestaw o czujnik opadów. Nie wiem tylko jeszcze jak rozwiązać kwestię zasilania, bo nie mam gniazdka na balkonie i nie chcę szpecić go jakimiś przedłużaczami. Skąd tyle kabli na Twojej płytce? Masz tam wyświetlacz, czy co? 3 do relaya, 3 do czujnika, a reszta?

Ale nie podleje Ci kwiatków, więc pewnych elementów konstrukcji nie uniknie się :slight_smile: No i ta kosmiczna cena! Kiedyś te czujniki kosztowały znacznie mniej.

Jeżeli jest zainteresowanie to postaram się na bieżąco publikować zmiany.

Jeżeli chodzi o kable to niestety jest ich dużo. ESP ma tylko jedno wejście analogowe a ja chce czytać dane z 3 czujników wiec dołożyłem Multiplekser. Jest tez wyświetlacz i przekaźnik. I robi się niezła pajęczyna :wink:

Udało mi się odpalić mi florę wczoraj :slight_smile:
image

Karta to https://github.com/thomasloven/lovelace-flower-card
A informacje i zalecenia do roślin openplantbook.
Wszystko to się ładnie spina w konfiguracji:
plant:
openplantbook:
client_id:
secret:
plant_1:
species: “aechmea fasciata”
name: Aechmea
sensors:
moisture: sensor.ble_moisture_flower1
temperature: sensor.ble_temperature_flower1
brightness: sensor.ble_illuminance_flower1
conductivity: sensor.ble_conductivity_flower1
plant_2:
species: “cymbidium suavissimum”
name: Storczyk
sensors:
moisture: sensor.ble_moisture_flower2
temperature: sensor.ble_temperature_flower2
brightness: sensor.ble_illuminance_flower2
conductivity: sensor.ble_conductivity_flower2

Tutaj integracja

Ostatnio znalazłem trochę wolnego czasu i postanowiłem wziąć się za swój projekt. Teraz jest to już cyber-kwiat drugiej generacji :wink:
Wszystko umieszczone na małej płytce - w końcu bez plątaniny kabli. Własny program porzuciłem na rzecz… tasmoty. Działa świetnie. Została tylko kalibracja czujnika i automatyzacja podlewania w node-red.

2 polubienia

A jednak :wink: , wygląda obiecująco na ogólnie dostępnych komponentach, możesz je opisać.

Pokażesz schemat tego PCB? Co to za model pompki?

Schemat w tym momencie tylko w głowie ale jak znajdę chwile czasu żeby go narysować to oczywiście się podzielę.
Pompka
Najbliższy plan to zmiana wemosa na esp-12E i dorzucenie czujnika natężenia światła :sunglasses:

Obiecałem, więc wrzucam:

2 polubienia

Witam,
Mam pytanie w jaki sposób można uzyskać database csv do integracji plant??
Proszę o pomoc.
Dzięki

Do czego Ci to potrzebne?

Już sobie poradziłem z bazą danych ale mam problem z uruchomieniem z plant-card…
Custom element doesn’t exist: flower-card.
Uncaught SyntaxError: Invalid or unexpected token data.js

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

masz na myśli standardową kartę rośliny?

minimum kodu dla edytora karty (swoją drogą edytor wizualny sam coś zaproponuje, jeśli masz encję typu plant)

type: plant-status
entity: plant.ucho_slonia