Plant - monitorowanie stanu roślin

Nie jeden z nas stanął przed trudnym (pewnie w całości niewykonalnym) zadaniem przekonać nasze drugie połówki do idei inteligentnego domu. Słyszane przez nas stwierdzenia: a po co to, komu to potrzebne i tak dalej są codziennością.
Jednym z elementów aby nasze panie przekonać do smart domu, może się okazać monitowanie roślin znajdujących się w domu lub ogrodzie. Do tego służy integracja “plant”.
Co potrzebujemy:

W/w integracja sama odszuka nam czujnik z którego powstaną cztery encje.

• sensor.ble_moisture - monitorowanie wilgotności gleby
  • sensor.ble_temperature - monitorowanie temperatury otoczenia
  • sensor.ble_conductivity - monitorowanie jakości gleby
  • sensor.ble_illuminance - monitorowanie natężenia oświetlenia

Poniższy wpis umieszczamy w pliku konfiguracyjnym HA

plant:
  kwiat_sypialnia:
    sensors:
      moisture: sensor.ble_moisture
      temperature: sensor.ble_temperature
      conductivity: sensor.ble_conductivity
      brightness: sensor.ble_illuminance
    min_moisture: 20  # wartość po przekroczeniu której otrzymamy ostrzeżenia
    max_moisture: 60
    min_conductivity: 500
    min_temperature: 15

Po zrestartowaniu systemu otrzymujemy encję:

plant.kwiat_sypialnia

którą dodajemy do wbudowanej w HA karty rośliny lub korzystamy z karty z HACS np. Plant Picture Card która może wyglądać tak:
plant

Oczywiście powstałe encje możemy wykorzystać w automatyzacjach do np. powiadomienia o podlaniu roślinki.

UPDATE - styczeń 2021 - nazwy encji dostosowano do nowej wersji integracji “Passive BLE Monitor integration”

2 Likes

@rafkan Mi Flora działa po Bluetooth 4.1 BLE, jak wygląda konfiguracja BLE na Raspberry Pi dla takiej integracji? Co trzeba zrobić?

Tak, działa po BLE, co do integracji to nie ma znaczenia na czym masz postawiony HA. Podpinasz dongla bluetooth i działa.

W tym temacie muszę pochwalić się swoim projektem. Jest to czujnik wilgotności gleby, temperatury i wilgotności otoczenia, zbudowany w oparciu o ESP8266.
Dodatkowo dołożyłem wyświetlacz oraz pompę wody, która podlewa roślinkę jeżeli wilgotność spadnie poniżej danego poziomu.

Wszystko oczywiście komunikuje się z HA poprzez MQTT. (na zdjęciu nie ma temp i wilgotności otoczenia bo akurat miałem problem z termometrem. W końcu to dopiero protptyp :stuck_out_tongue:)

Jeszcze nie wygląda to dobrze ale działa :slight_smile: Bazylia stoi już miesiąc a jeszcze jej nie podlewałem “ręcznie”

3 Likes

@Michał na Twoim zdjęciu nie widać jak rozwiązałeś sobie sam czujnik, na ali są czujniki do programowania Czujnik

@rafkan dokładnie taki czujnik zastosowałem.
Na początku użyłem takiego ale bardzo szybko przestał działać więc nie polecam.

Gratuluje pomysłu @Michał

Zastanawiam się tylko, czy jeśli to ma przekonać nasze drugi połówki do naszej zabawy w automatyzacje w domu, czy czasem ten zestaw elektroniki i kabelków za kwiatkiem nie odniesie przeciwnego efektu od zamierzonego.

Tak z przymrożeniem oka - ten kwiatek z oprzyrządowaniem w tle, wygląda jak cyber-kwiat pierwszej generacji :slight_smile:

@Marcin_Domański słuszna uwaga :grin:
Ale tak jak pisałem jest to dopiero projekt i dlatego stoi ukryty za firanką :wink:

Zamówiłem już części potrzebne do stworzenia płytki - na razie luwowanej ale po testach zaprojektuje pcb i wrzucę to w obudowę.

Docelowo cała elektronika, zbiornik na wodę będzie zabudowana razem z trzema doniczkami, w których rosnąć będą zioła. A przy okazji może zrobię kilka pojedynczych czujników z zasilaniem bateryjnym tylko do monitorowania parametrów (bez podlewania)

Oczywiście jeżeli ktoś jest zainteresowany takimi czujnikami to służę pomocą.

Gotowy Mi Flora wygląda trochę lepiej :wink:

Ale zadowolenie z zrealizowanego przez siebie projektu, bezcenne :grin:.

Ja już wyrosłem z taki zabaw, które pochłaniają nieograniczną ilość czasu. Jestem zdania, że trzeba lepiej wykorzystywać to co jest i “dorabiać” to czego nie ma czyli w przypadku projektu @Michał’a wykorzystałbym gotowe czujniki Mi Flora i do tego dorobił podlewanie. Mamy wtedy większe szanse przekonać nasze drugie połówki do idei inteligentnego domu :grin:.

@Michał skoro robisz już projekty na takim poziomie to pochwal się innymi.

I to jest właśnie sedno sprawy. Zajmuje to bardzo dużo czasu, którego tak naprawdę nie mam dlatego trwa to wszystko dosyć długo. Ale przecież nie chodzi o to, żeby złapać króliczka, prawda? :stuck_out_tongue:

To jest mój pierwszy taki projekt więc nie mam się czym pochwalić. Planów mam kilka, m.in. silnik do sterowania roletami ale najpierw muszę skończyć to. I uwierzcie na słowo, że niedługo podlewaczka będzie wyglądała o wiele lepiej :joy:

Pochwal się od czasu do czasu postępami, a po zakończeniu opisz jakoś dokładniej projekt dla potomnych. Mnie też czeka podobna instalacja, więc chętnie skorzystam z doświadczenia. Ponieważ zamierzam podlewać rośliny na balkonie planuję uzupełnić zestaw o czujnik opadów. Nie wiem tylko jeszcze jak rozwiązać kwestię zasilania, bo nie mam gniazdka na balkonie i nie chcę szpecić go jakimiś przedłużaczami. Skąd tyle kabli na Twojej płytce? Masz tam wyświetlacz, czy co? 3 do relaya, 3 do czujnika, a reszta?

Ale nie podleje Ci kwiatków, więc pewnych elementów konstrukcji nie uniknie się :slight_smile: No i ta kosmiczna cena! Kiedyś te czujniki kosztowały znacznie mniej.

Jeżeli jest zainteresowanie to postaram się na bieżąco publikować zmiany.

Jeżeli chodzi o kable to niestety jest ich dużo. ESP ma tylko jedno wejście analogowe a ja chce czytać dane z 3 czujników wiec dołożyłem Multiplekser. Jest tez wyświetlacz i przekaźnik. I robi się niezła pajęczyna :wink:

Udało mi się odpalić mi florę wczoraj :slight_smile:
image

Fajna karta, co to za integracja?

Karta to https://github.com/thomasloven/lovelace-flower-card
A informacje i zalecenia do roślin openplantbook.
Wszystko to się ładnie spina w konfiguracji:
plant:
openplantbook:
client_id:
secret:
plant_1:
species: “aechmea fasciata”
name: Aechmea
sensors:
moisture: sensor.ble_moisture_flower1
temperature: sensor.ble_temperature_flower1
brightness: sensor.ble_illuminance_flower1
conductivity: sensor.ble_conductivity_flower1
plant_2:
species: “cymbidium suavissimum”
name: Storczyk
sensors:
moisture: sensor.ble_moisture_flower2
temperature: sensor.ble_temperature_flower2
brightness: sensor.ble_illuminance_flower2
conductivity: sensor.ble_conductivity_flower2

Tutaj integracja

Ostatnio znalazłem trochę wolnego czasu i postanowiłem wziąć się za swój projekt. Teraz jest to już cyber-kwiat drugiej generacji :wink:
Wszystko umieszczone na małej płytce - w końcu bez plątaniny kabli. Własny program porzuciłem na rzecz… tasmoty. Działa świetnie. Została tylko kalibracja czujnika i automatyzacja podlewania w node-red.

2 Likes

A jednak :wink: , wygląda obiecująco na ogólnie dostępnych komponentach, możesz je opisać.

Pokażesz schemat tego PCB? Co to za model pompki?

Schemat w tym momencie tylko w głowie ale jak znajdę chwile czasu żeby go narysować to oczywiście się podzielę.
Pompka
Najbliższy plan to zmiana wemosa na esp-12E i dorzucenie czujnika natężenia światła :sunglasses:

Obiecałem, więc wrzucam:

2 Likes