Platform: history_stats--- jak zliczać czas stanu na podstawie podwyższonej konsumpcji prądu

Cześć.

Proszę o pomoc w stworzeniu encji, która by zliczała czas pracy komputera na podstawie podwyższonego zużycia prądu. Mam w domu kilka gniazdek, które pełnią głównie rolę liczników energii niż przełączników. Chciałbym na ich podstawie rzucić na pulpit asystanta np czas grania syna na kompie w ciągu ostatnich 24 godzin i kilka innych pozycji na tej samej zasadzie…
Problem polega na tym, że sam stan ON to za mało, bo on cały czas jest ON, jak np komputer jest wyłączony, to ciągnie jakieś kilka watów prądu, bo do tego gniazda podłączony jest router. Jak w takim przypadku policzyć stan, gdzie pobór prądu będzie powyżej jakiej wartości, np 50W…

  • platform: history_stats
    name: TV dzis
    entity_id: sensor.smart_socket_2_power
    state: “measurement” - jak zapisać pobór prądu powyżej np 50W???
    type: time
    start: “{{ now().replace(hour=0, minute=0, second=0) }}”
    end: “{{ now() }}”

Jak to zapisać w kodzie??
Z góry dziękuję za pomoc
Mariusz

Wg mnie musisz stworzyć sobie dodatkowy sensor, który będzie w stanie on jeżeli pobór prądu będzie powyżej np 50W a później ten sensor wykorzystać w history_stats.

Ja mam tak dla pralki z mew-01 to pokombinuj.
state: “{{ ((states(‘sensor.licznik_power_active_phase_2’) | float(0))) > ‘1500’) }}”

Niestety, moje umiejętności są jeszcze za słabe na takie zadania.
Walczyłem kilka godzin kombinując, i porażka za każdym razem…
Patrząc na kod Matlocka, wygląda prosto, ale niestety nie chce liczyć, może ktoś powie co robiłem nie tak:

  • platform: history_stats
    name: Klima praca dzis
    entity_id: sensor.klima_power
    state: “{{ (states(‘sensor.klima_power’) | float(0) > 200) }}”
    type: time
    start: “{{ now().replace(hour=0, minute=0, second=0) }}”
    end: “{{ now() }}”
    Oczywiście próbowałem różnych kombinacji, bez sukcesu.
    Jeżeli idzie o dodanie nowej encji ze stanem powyżej tych 200W też dodaje mi encje, ale niestety nie czyta mi stanów jako ON powyżej tych 200W, próbowałem takich wpisów:
  • platform: template
    sensors:
    nowy_sensor:
    friendly_name: Stan klima dziala
    value_template: >
    {%- if is_state(“sensor.klima_power”, "> 200 ") -%}
    on
    {%- else -%}
    off
    {%- endif -%}
    Może ktoś bardziej doświadczony pomoże zaoszczędzić trochę restartów dla mojego HA:)
    Z góry dziękuję.
    Mariusz

Twój kod jest nieczytelny, aby wklejony kody był czytelny i możliwy do sprawdzenia przed wklejeniem kodu stuknij 3x w klawisz Screenshot - 23.02.2022 , 21_15_42 po wklejeniu kodu enetr i stuknij jeszcze raz 3x Screenshot - 23.02.2022 , 21_15_42

{%- if is_state(“sensor.klima_power”, "> 200 ") -%} 

Tu masz przykład : https://community.home-assistant.io/t/calculate-utility-just-for-a-value-of-sensor-greater-than-a-number/265914/5

1 polubienie

Przepraszam za składnie.
W sumie w linku od Ciebie było wszystko, czego potrzebowałem.
Aż mi głupio, że tego nie znalazłem sam, a szukałem…

Dziękuję bardzo za pomoc i kłaniam się nisko.
Mariusz

Swoje posty można edytować (to taki ficzer dostępny nawet dla nowych użytkowników - proponuję potrenować na istniejących).