Po co mi Mosquitto?

Cześć wszystkim,

W sumie to chciałem się przywitać, bo to mój pierwszy post :). Powoli się przymierzam do przejścia z rozwiązania z bramką Tuya na HA, mam już kontroler sonoff zigbee 3.0 plus CC2652P, postawiony testowo HA na VMvare z pliku ISO ze strony HA.

Dopiero ogarniam całe środowisko, testuję sobie na kilku urządzeniach. Dlaczego takie pytanie w temacie? bo w każdym tutorialu pisze że aby czymś zarządzać trzeba zainstalować np. Mosquitto MQTT natomiast jak podpiąłem testowo do VMki z HA CC2652P to HA go wykrył, zapytał czy zainstalować, jak wybrałem TAK to zainstalował a następnie zapytał czy wyszukać urządzenia zigbee, zgodziłem się :slight_smile: i dodałem dwa termostaty i ścienny przełącznik światła - więc czego nie rozumiem lub co robię źle że nie potrzebuję brokera?

obraz

Dzięki za wyjaśnienie :slight_smile:
Pozdrawiam,
Marcin

Jeśli będziesz chciał korzystać z dodatku zigbee2mqtt to będzie Ci potrzebny pośrednik/broker np. Mosquitto broker.
Aktualnie skonfigurowałeś Sobie natywną integrację zigbee Zigbee Home Automation - ZHA.

Integracja, którą używasz to ZHA (a nie Z2M!) i działa ona bezpośrednio po api (a wręcz jest zintegrowana wewnątrz HA).

Natomiast Zigbee2MQTT jak sama nazwa wskazuje jest rozwiązaniem, które nie współpracuje z HA tylko z brokerem MQTT, więc potrzebujesz do korzystania z niego jakiegoś brokera MQTT, dobrym przykładem takiego brokera jest właśnie Mosquitto (który świetnie integruje się z HA, a ponadto jest dostępny jako Dodatek).

Być może broker MQTT przyda się do innych celów, bo jest sporo innych rozwiązań niż Z2M korzystających z komunikacji za pomocą MQTT, natomiast w prostych instalacjach “można wyżyć bez MQTT”, bo wszelkie standardowe integracje dedykowane HA używają komunikacji po api.

PS Nie można jednocześnie korzystać z integracji Z2M i ZHA na tym samym koordynatorze (musisz wybrać).

Ok, dziękuję! teraz rozumiem zasadę działania i wiem co mam skonfigurowane. Jaka integracja jest lepsza ZHA czy Z2M - jestem na początku drogi, testuję i chcę od razu pójść w miarę w dobrą stronę :slight_smile:

Nie ma lepszych i gorszych, są po prostu inne.
Jeśli wiesz jaki sprzęt Zigbee będziesz chciał integrować, to skorzystaj z bazy Blakkader’a (mając w głowie, że jest ona tworzona przez użytkowników i nigdy nie jest kompletna)

Broker MQTT pewnie i tak kiedyś Ci się przyda. Są urządzenie/rozwiązania, które korzystają z tej formy komunikacji. Dla przykładu Tasmota, Supla i parę pomniejszych rozwiązań. Jest to protokół bardzo elastyczny i lekki.

ok, czyli szukam swoich urządzeń w bazie i na tej podstawie wybieram integrację - dzięki!.

Przygotowywałem się mentalnie od kilku miesięcy na przejście na HA i nie boję się wyzwań natomiast troszkę pracy jest - ale to dobrze, ciągły rozwój :smiley:

Nie zdziw się, ale prawdopodobnie wszystkie urządzenia będą obsługiwane zarówno przez ZHA jak i Z2M.

A można wiedzieć z czego?

Mentalnie, czyli medytacje, rozterki czy dam radę, :stuck_out_tongue:

Do tego oczywiście czytałem Wasze forum i inne poradniki, tutoriale, filmiki na YT…

Edit:

I tu rozumiem że wybieram na zasadzie czy wolę święta Wielkanocne czy Bożenarodzeniowe?

Lepiej by było, żebyś wybrał rozwiązanie, które lepiej rozumiesz, póki to tylko eksperymenty, to możesz wypróbować obie drogi (oczywiście nie jednocześnie), w rzeczywistej instalacji już na zmianę rozwiązania trudno sobie pozwolić (bo to po prostu za dużo roboty).

Ok, to będzie idealna droga, dzięki!

Porównywałam dwie integracje ZHA i Z2M
I muszę powiedzieć że integracja ZHA pracuje stabilniej
W mojej instalacji nie ma przy wyłącznikach przewodu neutralnego i zmuszony jestem do korzystania z urządzeń ZigBee końcowych np TS0012 .
W integracji Z2M gubiło połączenie losowo z wyłącznikami były niedostępne po restarcie Z2M wszystko wracało do normy.
Natomiast w ZHA nie zauważyłem tego problemu.

To co napisałeś, brzmi jak “zigbee-voodoo”, oczywiście nie twierdzę, że nie miałeś takich odczuć, ale przyczyny muszą być inne, tzn. nie faktyczne zrywanie połączenia lecz problemy ze stabilnością softu stanowiącego bramkę.
(no chyba, że wymieniłeś koordynator zmieniając integracje, bo to on bezpośrednio odpowiada za połączenia w sieci Zigbee, ale się nie przyznałeś do zmiany sprzętu, czy jego firmware)

Postawiłem na ZHA, ale obecnie wybrałbym Z2M.
Zaletą ZHA jest “out-of-the-box” - wyszukujesz sprzęt, dodajesz, działa - voila!. Ale ZHA nie obsługuje wszystkiego. Obsługuje 95% urządzeń, ale jak się trafi na te 5% to bida - i póki ktoś tego nie doda to trzeba kombinować podskakując na lewej nodze trzymając się za prawe ucho - a i tak to niewiele daje.

Zaletą Z2M jest rozwojowość. Póki co nie znalazłem urządzenia które pod Z2M by nie działało, a chińskich wynalazków miałem sporo :slight_smile: Wielką wadą jest “niekoszerność” - musisz to doinstalować, i jest to traktowane jako thirdparty. Do tego musisz mieć brookera, który znów jest dodatkowym pakietem, więc kolejne coś do zrobienia. Automatycznie może to być źródłem problemów, bo im więcej punktów styku (HA-Z2M, Z2M-MQTT, MQTT-HA) tym większa awaryjność całości i miejsc gdzie coś może się popsuć.

Niemniej, obecnie wybrałbym Z2M :slight_smile:

Zaletą tej “niekoszerności” jest fakt, że mimo restartów HA (potrzebnych stosunkowo często z wielu powodów) Z2M może pozostać niezmiennie cały czas w stanie pracy i obsługiwać zmiany stanów w trakcie niedostępności HA.
W ZHA to niewykonalne, bo integracja działa wewnątrz samego HA.

Jako przykład nie dokońca poprawnie działąjących urządzeń pod Z2M podam serię dimmerów OTX, od kwietnia problem nie jest rozwiązany mimo zaangażowania kilku osób w ten temat, wg autora Z2M to problem firmware ale już udało się udowodnić, że te same moduły pod bramką TuYa i ZHA działają prawidłowo. Tak więc wszystko zależy na co się trafi. Osobiście od początku korzystam z Z2M bo jak zaczynałem przygodę z HA to ZHA jeszcze nie było na świecie :grin:.

1 polubienie

@szopen @macek no to w dalszym ciągu ZHA:Z2M wynik 1:1 :smiley:
Mi pod ZHA nie zadziałał czujnik dymu TS0601_smoke_1 i czujnik ruchu+oświetlenia ZG-204ZL. Opory stawiał przełącznik scen _TZ3000_sj7jbgks, ale w wielkich bólach się udało (wymagany był aż upgrade firmware koncentratora) i jakieś dodatkowe voo-doo w konfiguracji.