Pobieranie wartości pm 2,5 oraz pm 10 z allegro onebox

Cześć,
Szukam sposobu na pobranie wartości pm 2,5 oraz pm 10 z allegro onebox,
Link poniżej:
https://allegro.pl/kampania/one/znajdz-nas?pointId=861866
By następnie umieścić je w home assistant

Czy ktoś już próbował to zrobić? Będe wdzięczny za pomoc w temacie

@oat111 szanse zdalnego dostępu do tych danych są zerowe. Paczkomaty Allegro napewno pracują w sieci wewnętrznej dostawcy i nie udostępniają takich danych na zewnątrz.

@macek na API nie liczę :slight_smile: bardziej na web scraping, tylko nie wiem jak to skonfigurować :slight_smile:

A linka do strony masz?

Tak:
https://allegro.pl/kampania/one/znajdz-nas?pointId=861866

Kliknij na pokaż szczegóły i są wartości

image

Tyle, że raczej średnio bym ufał tym odczytom z allegro boxa. W mojej lokalizacji tuż obok takiego automatu istnieje czujnik Airly i różnice są dość dużej. Na chwilę obecną allegro box: pm2 5 - 7, pm10 - 18, Airly: pm2.5 - 21, pm10 - 26.
Przyjrzę się jeszcze temu jak wyglądają różnice, gdy jakość powietrza się pogorszy
Czujnikowi Airly raczej ufam bo mam w okolicy kilka takich czynników i ze wszystkich podobne odczyty.

Dzięki za info, trafna uwaga.
Jednak w mojej najbliższej okolicy nie ma czujników airly :slightly_frowning_face:

A czujniki Syngeos – czujniki jakości powietrza, hałasu, wilgotności gleby. IoT?

Ponieważ sporo już tych allegro boxów zagościło w mojej okolicy, nawet nie byłem świadomy że aż tyle, przyjrzałem się wszystkim, a przynajmniej tym które podają dane na temat jakości powietrza, bo jak się okazało nie wszystkie to robią. I śmiało mogę powiedzieć, że pomiar jakości powietrza przez te automaty to raczej gadżet niż źródło wiarygodnych danych. Nijak się mają do odczytów z urządzeń stworzonych do prawdziwych pomiarów.
Jeden z czujników Airly w mojej mieścinie jest w miejscu gdzie zawsze o tej porze roku jakość powietrza jest kiepska, taka okolica. Jednocześnie dwa allegro boxy z tej samej lokalizacji pokazują doskonałą jakość powietrza: pm2.5 - 2.

Pod najbliższym do mnie “zielonym” paczkomatem tambylcy (bywalcy sklepu obok) urządzili sobie palarnię - o dziwo to zupełnie nie wpływa na odczyty, chociaż sąsiad, który u mnie jara na balkonie piętro niżej zawyża mi statystyki :stuck_out_tongue:

Może te odczyty są centralnie sterowane, a nie z lokalnego czujnika :stuck_out_tongue:

1 polubienie

Dzięki za wszystkie komentarze :slight_smile:
Decyzja musi być jedna, olewam wartości z paczkomatów allegro :slight_smile:

i niestety musze zapiąć się na inne bardziej oddalone od mojego domu

@oat111
W kwestii zaniżonych wskazań pyłu zawieszonego z “zielonych” paczkomatów raczej musimy się mylić - na ich budowę poświęcono spore zasoby (również środowiskowe), jakkolwiek “zieloność” to mi w ich przypadku raczej pachnie reklamową korpo-kampanią (o ile pamiętam miały być ekologiczne: zasilane energią odnawialną - widział ktoś taki paczkomat zasilany panelami słonecznymi? oraz obsadzone ogródkami zieleni - no jedyne co jest zielone to lakier na obudowie).

Powiedziałbym tak - dziennikarze śledczy do roboty! (chociaż w dobie “ławek patriotycznych” widać, że w dużych korpo można wszystko przemycić :smiley: ).


Wracając do tematu

Zawartość pyłu zawieszonego w zdecydowanej większości przypadków (gdy źródłem pyłu jest spalanie byle czego w piecach) jest zjawiskiem ściśle lokalnym i stacja zamontowana jedną czy dwie przecznice dalej może pokazywać zdecydowanie inne stężenie, bo jest ono inne.
(oczywiście gdy w ten sposób “palą wszyscy”, to problem robi się na większą skalę, ale nie o tym mowa)
Dlatego zdecydowanie najlepiej wyposażyć się we własny sprzęt i mierzyć lokalnie - to co zaproponował @angler można zmieścić w kwocie rzędu 100zł o ile ma się podstawowe umiejętności lutowania (czujniki z Ikei podrożały z 40zł do 50zł, do tego najtańszy moduł ESP i coś na obudowę chroniącą głównie przed opadami, no i trochę wolnego czasu).