Podstawy HA, jak, na czym itd

Hehe m.in. na podstawie NUC6CAYS pisałem niektóre minitutorialki np. ten.
Więc wiem co mówię, bo niedawno nadal jedną sztukę takiego miałem z fabrycznym Win10 - aktualizacja do 21H2 nie przechodzi, bo dysk (w sensie eMMC) za mały.
I tam istotnie w końcu zrobiłem trik z przeniesieniem windy na dołożony ssd i wyłączeniem eMMC (zawsze można odwrócić tą operację tylko sensu nie widzę).
Natomiast egzemplarz na którym pracuje HAOS jest zrobiony jak w tutorialku spod linka.

Z innej beczki - te NUCe można kupić w złomiarni, której nie zamierzam reklamować, ale z tego co wiem z totalnie paździerzowymi zasilaczami (i to w sumie jedyny powód dla którego nie podpowiedziałem tego modelu w długaśnym wątku odnośnie czegoś zamiast RPi do “4 stówek”, bo nie zamierzam się wstydzić ani świecić oczami za to, że ktoś sprzedaje takie paździerze…). W sumie i tak był przypał, bo kupowałem u nich sprzęt dla wojennych uchodźców i stąd wiem o tym nieładnym zagraniu z zasilaczami.

Swoją drogą sam wrzucałem 6CAYH i 6CAYS do dokumentacji HAOS po dogłębnych testach kompatybilności.

Dokumentacja intela jest niejasno napisana, ale 8GB to max rozmiaru jednego modułu, na tym sprzęcie lata 16GB (oczywiście nie pierwsze lepsze moduły, ale chyba komuś już pisałem jakie, więc jeśli to kogoś uszczęśliwi to mogę pokopać po PW, w każdym razie 8GB i tak powinno wystarczyć na takie zastosowania o jakich chyba mi się nie śniło :stuck_out_tongue: ).

Bodajże HX316LS9IB/8 (oraz inne z tą samą organizacją pamięci) nie mam 100% pewności czy to ten model (jakkolwiek ten mam w notatkach tylko bez pewności czy to do tych NUCów, ale raczej tak, a robiłem takie tasowanie pamięci między wieloma komputerami, że nie wiem gdzie obecnie są te ośmiogigowe sodimmy), a nie mam jak teraz sprawdzić, szczęśliwy nabywca niestety się nie pochwalił co wsadził u siebie - sprzedawałem kiedyś jeden nadmiarowy 6CAYH
edit: na 100% te Kingstony są OK
Kawałek opisu ze specyfikacji

HyperX HX316LS9IB/8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR3L-1600 CL9 SDRAM (Synchronous DRAM) 2Rx8, low voltage, memory module, based on sixteen 512M x 8-bit DDR3 FBGA components.


edit: poprzednio wkleiłem tu model hynixów, ale z pewnością to nie one, bo tu mają być DDR3L

edit2 (mocno spóźniony, ale właśnie znalazłem jakieś stare screenshoty prezentujące konfig z 16GB RAM):
Więc jednak to były SK-Hynix ale nie HMT41GS6MFR8C-PB tylko HMT41GS6BFR8A-PB
CPU-Z  11.07.2022 01_07_28
CPU-Z  11.07.2022 01_06_58