Podwójny włącznik dotykowy - odczyt stanu

Witam,
Posiadam włącznik dotykowy (2 kanałowy) WiFi + RF Smart Switch z “N” . Mam 2 encje w Home Assistant i mogę go sterować w Node Red. Wszystko działa OK. Chciałbym jednak w Node red odczytać stan tego włącznika, by móc to dalej wykorzystać. Chodzi mi o to by po fizycznym nacisnięciu np 2 kanału w pokoju, uruchomić jakiś proces w NodeRed. Czyli: mechaniczne naciśnięcie włącznika powoduje włączenie światła w pokoju + proces w NodeRed
Pozdrawiam Robert

W filmach @artur -a znajdziesz odpowiedź https://youtube.com/c/ArturHome

Witaj,
Bycie moderatorem nie upoważnia Cię do naśmiewania się z początkujących użytkowników grupy. Obejrzenie tak wielu filmów w poszukiwaniu jednego zagadnienia jest niewykonalne. Co prawda oglądam systematycznie filmy Artura (Artur, dzięki za ogrom pracy jaki włożyłeś!) ale dawanie takiej odpowiedzi uważam za co najmniej nietakt. No żebyś może dał link do jednego filmu, albo do serii…Ale tak? Nie rozumiem po co traciłeś czas na mój post.
Pozdrawiam Robert

Po pierwsze, nie wiem w którym napisanym przez mnie słowie odczytałeś, że się naśmiewam. Po drugie nie podałeś informacji, że oglądałeś poradniki Artura i nie znalazłeś tam odpowiedzi na Swoje pytania.

Nie widzę w odpowiedzi @rafkan’a jakiegokolwiek “naśmiewania się”, nie spotkałem się także z takim zjawiskiem na forum (a sporo czasu tutaj spędzam). Uważam, że zareagowałeś zbyt emocjonalnie na prostą odpowiedź, która nie spełniła Twoich oczekiwań, nie ma o co się obrażać :slight_smile:.

Faktycznie, może i zareagowałem zbyt emocjonalnie (jak mnie podsumował macek) ale przejrzenie koło 100 filmów by wyłowić kilku- kilkusekundową odpowiedź na moje pytanie (w tematyce której się dopiero uczę) jest awykonalne. Założyłem, że na tym forum nikt nikogo nie obraża a danie takiej odpowiedzi mogło być spowodowane wprost rewelacyjnym humorem odpowiadającego. Ale nic to. Dalsza rozmowa w tym temacie nie ma sensu.
Pozdrawiam Robert

Ale to w kontekście tego “naśmiewania” bo dalsze rozmowy w temacie rozwiązania Twojego problemu nadal są mile widziane :slight_smile:.

W takim wypadku musisz mieć noda (automatyzację) którego chcesz uruchomić, np znany nod call service ma też wyjcie po prawej stronie. i właśnie z tego wyjścia musisz poprowadzić “linkę” do noda który chcesz uruchomić.

Może musisz skrzystać z tego node:
image

Nie da rady :frowning: Sprawdziłem. Gdyby światło było włączane w NodeRed to tak, ale mi chodzi o mechaniczne dotknięcie płytki włącznika na ścianie. Naciśnięcie płytki i włączenie światła nie powoduje żadnej zmiany w nood call service.
Pozdrawiam Robert

Current state działa ale połowicznie. Sprawdzałem Twoje rozwiązanie i faktycznie można odczytać stan włącznika (nie sam fakt dotknięcia płytki włącznika). Zrobiłem przepływ który sprawdza co 10sekund włącznik i podaje jaki ma stan. Stan zmienia się dopiero po 3 minutach od fizycznego dotknięcia włącznika. Do moich zastosowań odpada, ale zapamiętam to rozwiązanie bo zapewne się kiedyś przyda. :slight_smile: Poszukam, może doinstalowanie jakiegoś rozszerzenia pomoże…
Pozdrawiam Robert

@RobertSmis Zobacz co wysyła do mqtt w momencie naciśnięcia przycisku i to wykorzystaj

A gdzie to można sprawdzić? Poprowadzisz za rączkę? plizzzz…
Pozdrawiam Robert

nie wiem co tam masz… MQTT Explorer?
masz tasmote na tym właczniku? jesli tak, wchodzisz w konsole i wszystko widzisz

Ten przycisk mam w aplikacji Smart Life, a do Home Assistant jest podłączony przez integrację Tuya. Tasmoty nie wgrywałem, wszystko jest oryginalne.

W takim razie nie pomogę, nie mam nic tuya i nie wiem jak on się tam łączy, może ktoś pomoże kto używa tez tej integracji.

Tuya działa w Chmurze, jak działa sam widzisz, opóźnienia, zmiany stanu przełącznika potrafią trwać długo i czasami w ogóle się nie zmieniają. Temat był opisywany na forum. Tuya działa dobrze tylko w aplikacji Smart Life a integracja z HA to porażka.

No faktycznie, myślałem że będzie łatwiej. Szukając rozwiązania trafiłem na Tuję działającą lokalnie, spróbuje tego, a może wgram tasmote. Szukam dalej. Dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam Robert

Witam, rozwiązałem problem jaki sobie stworzyłem :wink: Oczywiście rozwiązanie przyszło po Waszych podpowiedziach, sugestiach, dziękuję!
Rozwiązaniem jest integracja Local Tuya którą znalazłem w dodatku HACS. Postępując zgodnie ze stroną https://hejdom.pl/blog/22-home-assistant/388-home-assistant-local-tuya-hacs.html dodałem nową integrację Local Tuya. Mam też integrację Tuya. Włącznik dotykowy (2 kanały) z integracji TUYA ma encje switch_wiktoria_1 oraz switch_wiktoria_2. Natomiast z integracji Local Tuya dodałem integrację binary_sensor.switch_wiktoria_1 oraz binary_sensor.switch_wiktoria_2. Binary sensor przyjmuje 2 stany true lub false w zalezności czy włącznik jest włączony czy też nie. Po dotknięciu włącznika dotykowego (1 lub 2 kanał) odpowiednia encja binary sensor wchodzi w stan true lub false. Wchodzi automatycznie bez żadnej zwłoki !!
Minusem powyższego rozwiązania jest to, że niemoge zrezygnować z integracji TUYA ponieważ integracja Local Tuya stwierdza że są już zajęte encje (przez binary sensor). Czyli musze mieć 2 integracje na ten sam wlącznik. Integracja LOCAL TUYA obsługuje włącznik jako binary sensor, natomiast integracja TUYA obsługuje switch czyli sterowanie włącznikiem.
Popracuje jednak, może się uda na przejść na jedną lokalna integrację.
Podrawiam Robert

@artpc @RobertSmis
Z lenistwa mam kilka tzw smart-gniazdek różnych producentów podpiętych za pomocą chmurowej integracji Tuya i generalnie o ile odświeżenie stanu w HA trwa kilka minut po przełączeniu z apki Tuya, to jednak działa, mimo tego, że jedyny mój dostęp do sieci to LTE
(jakkolwiek sterując z HA działanie jest natychmiastowe, a stany odpowiadają rzeczywistości od razu - i tu kluczowe spostrzeżenie - właściwie steruję tym wyłącznie z HA, nie pamiętam kiedy użyłem apki Tuya) edit: i nie dokończyłem zdania przez to wtrącenie :smiley: ale przez domniemanie podejrzewam, że stan przełączników zmieniany w nich lokalnie tez się odświeża po paru minutach.

Natomiast widząc ruchy jakie wykonuje Tuya ze swoim ekosystemem (choćby “białe listy”) oraz fakt, że lepiej mieć sterowanie ogarnięte lokalnie (a nie eksponowane w internecie przez niezliczoną ilość usług chmurowych) mam w planie bezwzględną zmianę firmware na jedną z alternatyw, nawet wyposażyłem się w sprzęt do kalibracji wskazywanej mocy(!), tylko tu właśnie lenistwo i brak czasu wygrywają - nie mam w ten sposób podpiętego niczego o kluczowym znaczeniu, więc np. nie boję się że ktoś obcy mi subwoofer wyłączy :stuck_out_tongue: )

Jeśli ogarniesz rozwiązanie to pewnie przyda się to niejednemu (choć ja bym raczej pomyślał o przejściu na alternatywne firmware).