Połączenie HA z AP falownika Huawei

Witam serdecznie.
Jestem w miarę świeżak w HA, ale coś tam już potrafię poskubać.
Mam HA na Dell Wyse 5070.
Ogarnąłem sobie integrację Huawei poprzez KIOSK, ale dane odświeżają się co pół godziny, dlatego myślę o bezpośrednim połączeniu. Opcja po kablu z RS485 na razie odpada, bo nie mam jak kabla pociągnąć. Ewentualnie postawić jakiś konwerter i esphome. Na razie jednak postanowiłem spróbować z połączeniem sieciowym z wewnętrznym AP falownika. Wymyśliłem sobie, że zastosuje dongla WIFI USB. Mam TP-LINK TL-WN722N. HA wykrył go bez problemu - mam dodatkową zakładkę w połączeniach sieciowych. Wyszukuje mi AP falownika i łączy z nim, ale niestety pomimo ustawiania DHCP, falownik nie przydziela karcie IP.

Co sprawdziłem:

  1. Ustawienie IP na sztywno (192.168.200.2) nie pinguje IP falownika (192.168.200.1).
  2. Dowolny smartfon bez problemu dostaje IP z falownika
  3. Karta WIFI USB, podłączona do Wyse bez problemu dostaje IP z mojej sieci domowej
  4. Karta WIFI USB, podłączona do laptopa z win7, łączy się z falownikiem i dostaje IP.

Zgłupiałem już… Gdzie szukać przyczyny?

Użyj integracji HACS Huawei Solar sensor.
Dokładna instrukcja jest opisana w wątku Integracja z falownikiem Huawei SUN2000 - przejdź do 19 wpisu.

Mam falownik 1-fazowy, bez dongla WIFI, o którym mowa w 19 wpisie. Ma wbudowane 2 wifi - jedna to jego AP, a druga do łączenia z netem. Muszę skorzystać z tej integracji: GitHub - wlcrs/huawei_solar: Home Assistant integration for Huawei Solar inverters via Modbus
i z połączenia “without dongle” z tego linku: Connecting to the inverter · wlcrs/huawei_solar Wiki · GitHub.
Jedynie WiFI USB, albo most do mojej sieci domowej

UPDATE!!!
No i dzisiaj sam z siebie zaczął działać. Dostał IP i integracja poszła :slight_smile:

Niestety nadal jet problem z tym połączeniem.
Jak już karta Wifi USB dostanie IP z falownika, to wszytko działa ok.
Problem w tym, że po resecie serwera (np. zanik zasilania), znowu nie ma IP i trzeba czekać 1-2 dni.
Jest gdzieś problem we współpracy pomiędzy HA (linux), a falownikiem.

Nie będe miał dla Ciebie dobrych wieści… Wbudowany AP (ten do którego się łączymy w Huawei często “głupieje”). Zrobili go żeby instalator mógł skonfigurować bez problemu falownik. Jeżeli moge coś doradzić, to albo dokup dongla. Niestety nie jest to tanie rozwiązani około 600 zł, czasami można wyrwać na allego za jakieś 400 zł.
Albo druga opcja MODBUS, do tego ESP32, albo ESP8266. Tutków w sieci sporo. Tutaj się odległośćią nie przejmuj jak dobrz pamiętam to protokół jest zaprojektowany na 1200m, więc możesz podłączyć falownik na drugim końcu wsi :slight_smile: tylko pamiętaj kabel 2x0,5mm2 EKRANOWANY, najlepiej okrągły to idealnie się wpasuje we wtyczke Huawei i jest hermetyczne nadal.

Mój falownik nie ma opcji podpięcia dongla…
Zostanie pewnie opcja rs485->esphome (już nawet zamówiłem konwerter RS485 na UART), Mam już esphome w piwnicy (radiowy odczyt licznika wody), więc dopięcie falownika nie będzie problemem.
Ale…
Dzisiaj znowu spróbowałem wpisać IP na stałe i kurde tym razem zadziałało. Nawet po resecie zasilania serwera od razu łączy się z falownikiem, więc na razie zostawię jak jest:)