Polskie Sieci Energetyczne: czy oszczędzać energię

Od dłuższego czasu Polskie Sieci Energetyczne udostępniają dashboard, w którym informują o ilości “zapasu” mocy wytwórczej w elektrowniach, ergo czy powinniśmy oszczędzać prąd czy nie.

Z pomocą znajomego, powstała integracja (należy dodać jako custom repository do HACS)

Przykładowy usecase’y to zaprzestanie ładowania auta elektrycznego, wyłączenie grzałki w bojlerze albo wyłączenie ogrzewania domu na godzinę lub dwie.

2 polubienia

Czyli szykujemy się na wojnę…

Temat jest od dawna, nawet przed wojną było :wink:

Tego się domyślam, sieć energetyczna musi działać raczej niezawodnie, ale redukcje mocy jakoś przez ostatnie 30(?) lat dotyczyły tylko przemysłu, a nie użytkowników indywidualnych, mam więc na myśli nas jako ogół (szczególnie, że chyba ostatnie redukcje mocy, które dotyczyły odgórnie całego narodu, to był okres stanu wojennego).

W USA (zapewne nie tylko tam) niektórzy dostawcy energii stosują zachętę ekonomiczną w ramach niektórych taryf, w których użytkownicy pozwalają na zdalną redukcję mocy (spotkałem się z takim rozwiązaniem: dostawca energii zdalnie wyłącza klimatyzację, w zamian za to użytkownik ma taryfę o preferencyjnej cenie energii w stosunku do wszelkich innych taryf, oczywiście chodziło o lokalizację, gdzie pobór mocy przez klimatyzacje w domach jest kluczowym czynnikiem przeciążenia sieci).

Czego brakuje mi w takich dokumentacjach integracji to “rysunku” z HA i ewentualne atrybuty encji z integracji bo wiem, że powstaje encja typu binary_sensor, która ma stan on lub off czyli mam oszczedzać albo nie mam oszczędzać energii, tylko tyle a to mi niewiele daje - tylko informację. Może w atrybutach encji są dodatkowe informacje jak zalecane godziny oszczędzania energii zgodne z:

które pozwolą mi lepiej (planować) zarządzać energią ale tego się już nie dowiem a naprawdę nie chcę instalować każdej znalezionej integracji w internecie żeby się przekonąć czy dostanę coś więcej niz tylko stan encji. W dokumentacjach brak takich informacji :frowning:.

P.S. Pochwal znajomego i może przekonasz go do uzupełnienia dokumentacji?

Faktycznie dokumentacja mogla by być nieco szersza…

Na szybko przejrzałem kod integracji - wyciąga dane z pliku csv:
https://www.pse.pl/getcsv/-/export/csv/PL_GS/data/{now.strftime('%Y%m%d')} czyli dzisiaj pobiera dane z linku https://www.pse.pl/getcsv/-/export/csv/PL_GS/data/20230223 a w pobranych pliku takie dane :

Data Godzina Krajowe zapotrzebowanie na moc [MW] Godzina szczytu
20230223 0 17772 NORMALNE UŻYTKOWANIE
20230223 1 17164 NORMALNE UŻYTKOWANIE
[…]
20230223 15 23021 NORMALNE UŻYTKOWANIE
20230223 16 23126 ZALECANE OSZCZĘDZANIE
20230223 17 23838 ZALECANE OSZCZĘDZANIE
20230223 18 24059 ZALECANE OSZCZĘDZANIE
20230223 19 23863 NORMALNE UŻYTKOWANIE
[…]

Ale jak widać można w atrybutach encji podać godziny oszczędzania energii :slight_smile:

Edit:
Skoro mamy taką postać danych to można przecież stworzyć/dodać to do kalendarza - Calendar - Home Assistant, można także dodać prognozowane dane na jutrzejszy dzień (https://www.pse.pl/getcsv/-/export/csv/PL_GS/data/20230224) a to już jest proste do wykorzystania w automatyzacjach czyli potencjał rozbudowy integracji okazuje się bardzo duży.


BTW. Fajne są fragmenty kodu źródłowego strony https://www.pse.pl/home:

        <li title="Arkusz MS Excel. Format wyjściowy to plik xml z rozszerzeniem .xls. Może to spowodować ignorowalny błąd podczas otwierania pliku." class="vui-aui-tooltip visioneo-button _VisioPortlet_WAR_visioneoportlet_INSTANCE_qO3xgBc7Ffs7_visioneo-exportli visioexportli ui-corner-all ui-state-default "
            data-visio-format="xls"> 

        <li title="MS Word 2010 (.docx)" class="vui-aui-tooltip visioneo-button _VisioPortlet_WAR_visioneoportlet_INSTANCE_qO3xgBc7Ffs7_visioneo-exportli visioexportli ui-corner-all ui-state-default "
            data-visio-format="docx"> 

Od razu wiadomo z czego korzystają.

1 polubienie

Mnie to bardziej intryguje ta płynna granica - skoro przy zapotrzebowaniu 23126MW jest zalecane oszczędzanie a parę godzin później przy wyższym zapotrzebowaniu 23863MW już nie jest zalecane, no i w sumie interesujące, że z taką dokładnością (do 1MW) są w stanie przewidywać przyszłość…

Podejrzewam, że biorą pod uwagę zdolności wytwórcze elektrowni konwencjonalnych, produkcję z OZE jak i import zza granicy.

1 polubienie

Może w tej następnej godzinie zaplanowane jest zgodnie z harmonogamem “wrzucenie wagonu węgla” w Elektrowni Opole :grin:.

Heh no to plany dalekosiężne tego wrzucania, bo na jutro też już wiedzą wszystko.
Zakładam, że jest tam jakaś korekcja na energię z fotowoltaiki, ale tak dokładnie zachmurzenia chyba się nie da przewidzieć…

Edit: w dodatku korekcja w odwrotną stronę niż mogłoby to mieć powiązanie z PV…

Znają rozkład pociągów z wunglem :stuck_out_tongue: Planowy. Bo czy dojedzie (rzeczywisty) to już różnie bywa :stuck_out_tongue:

@uosiu
Widzę, że repo zarchiwizowane, jaki jest dalszy los projektu?