Pomiary dla aku 48V na potrzeby HA i monitorowania magazynu energii

Cześć
Zbudowałem takie ustrojstwo (link poniżej), inwerter fajny, tani i robi robotę, ale niestety ubogi jest w dane i komunikację.
Chciałbym to zintegrować z HA, tylko pytanie jest jak mierzyć przepływy prądu do i z Akumulatora,
Aku pracuje w zakresie 40-60V DC, Ampery 0-120. Potrzebuje zbudować taki układ pomiarowy, który będzie widział te parametry i kierunki przepływu prądu oraz żeby mógł wysyłać dane do HA. Myślę, że wtedy będę w stanie w module energi śledzić zużycie prądu dla tej instalacji oraz poziom naładowania AKU (poziom zmagazynowanej energii)

Jakieś pomysły???

A myślałeś o czymś takim: LCT-192 INA219 dwukierunkowy czujnik prądu z szyną I2C (tylko dać mniejszy rezystor) plus jakaś Tasmota?

Kolego to jest 120A DC, jeśli coś stanie się z takim czujnikiem to łuk elektryczny nigdy nie zgaśnie !
Trzeba celować w coś bezstykowego.

opcja jest, ale ten czujnik jest na przewód 9mm, a moj do aku ten przy inwerterze to 25mm a dalej 50mm

Chyba 25mm kwadrat? … czy fi 25mm?

szczerze to nie znam sie, w instrukcji było 25mm to taki mi dali w hurtowni - linka

Raczej przekrój. Po prostu zmierz średnicę :slight_smile:
Przy tych prądach to nie ryzykuj i kup coś co działa z efektem halla
https://allegro.pl/oferta/hsts21-300a-2-5v-0-625v-5v-przetwornik-pradowy-efekt-halla-11846400012
Z pomiarem napięć np.na ESP to już sobie poradzisz.

Dla swoich akumulatorów znajdź krzywą rozładowania i oszacuj stopień naładowania.

Masz to dokładnie przebadane? Ja bym próbowała dowiedzieć się wszystkiego o komunikacji z nim.

Jest parę projektów do różnych chińskich inwerterów, wszystkie one wydają się podobne pod względem protokołu komunikacji:

Można też mierzyć prąd przy pomocy bocznika
https://allegro.pl/oferta/pzem-017-dc-0-300v-pzen-003-woltomierz-amperomierz-rs485-modbus-napi-6717-15524561749

Zdaje się, że PZEM nie spełnia tego wymagania:

A może kupić bocznik Victron Shunt i jakąś integracje z HA zrobić.

No nie jest to plug and play, a szukanie tego projektu zajęło niezerowy czas (więc może warto wrzucając jakieś pomysły od razu je właściwie olinkować?)