Pomiary.e-sensor.pl - integracja z HA

Od kilkunastu lat korzystam z tej platformy, celem kontroli temperatury na Kotle CO. Urządzenie korzysta z Wifi i chmury oraz dedykowanej aplikacji mobilnej, jest tez dostęp do danych przez przeglądarkę. CZy jest szansa integracji tego"ustrojstwa" z HA, celem wyciągnięcia temperatury ?

https://pomiary.e-sensor.pl

Na stronie producenta nie ma żadnej informacji o udostępnieniu danych, z Twojego print sreena też nie wiele można sie dowiedzieć, bez dostępu do platformy raczej małe szanse żeby powiedzieć czy da się zdalnie pobrać dane.

Zakładam, że Twój czujnik jest poza lokalizacją, w której masz serwer HA i z tej lokalizacji nie ma dostępu do HA bo taki czujnik jak Twój możesz “zrobić” sobie sam i podłączyć do HA.

1 polubienie

Popieram to o czym pisał @macek, a z racji faktu, że na stronie producenta nie ma żadnej wzmianki o API, to nie sądzę aby integracja z HA była możliwa “po bożemu” chociaż zawsze można próbować jakiegoś resta lub web-scrappingu.
Powinieneś wiercić dziurę w brzuchu producentowi - wśród rozwiązań ID poświęconych integracji innych systemów HA jest obecnie prawdopodobnie liderem na rynku od paru lat (i wiele wskazuje, że będzie nim wystarczająco długo by był warty uwagi dla każdego producenta, a już w szczególności dla małych producentów).

Zgadza się, jest w innej lokalizacji.

I tak zrobię, zobaczymy co producent na to.
Doprecyzowując, mam się dopytywać o udostępnienie API ?

No jeśli sam sobie napiszesz integrację, to tak.

Jeśli nie to pytaj od razu o integrację z HA.

API jest tylko jednym z elementów układanki, ale już sam fakt jego istnienia umożliwia integrację z jakimikolwiek innymi systemami (czy ktokolwiek się tym zajmie nie wiadomo - z reguły w przypadku rozwiązań komercyjnych musi się to kalkulować obu stronom, więc mali producenci często mają wylane na interoperacyjność swoich rozwiązań o ile tylko mają wystarczający zysk/sprzedaż).

Jasna sprawa.
Podejrzewam, że ciężko będzie wymusić na producencie stworzenie integracji z HA.

Chyba za dużo wymagasz :wink: , system producenta powinien udostępniać dane w sposób “uniwersalny” umożliwiając łatwą integracje z innymi systemami, nie tylko HA, jednym z takich rozwiązań jest RESTful API, w którym dane prezentowane są w formacie JSON.

Dla zainteresowanych: opis takiego rozwiązania dostępny pod linkiem What is a REST API?, w razie czego Google Translator dobrze “tłumaczy” to.

Wymusić? Patrząc długofalowo taka integracja jest w jego interesie.

Tu świetnym porównaniem może być Supla kontra Shelly, ale historyjki ze szczegółami jako zaciekawionego obserwatora obu tych projektów nie chce mi się opisywać, w każdym razie w dużym uproszczeniu: bułgarskie Shelly było od początku otwarte na integrację z innymi systemami, a polska Supla się kisiła we własnym sosie, skutek jest taki, że wypusty Alterco Robotics są znane w całej Europie, a o tej linii Zamela mało kto tam słyszał, ostatecznie Supla ma teraz integrację po MQTT, ale niestety o wiele za późno.
(to powyżej to jest moje prywatna i subiektywna ocena, ale jeśli się mylę to chętnie posłucham sprostowań, tak wiem - sprzęt Zamela jest produkowany w PL, a Alterco na wstępie wypchnęło produkcję do ChRL, to też ma wpływ np. na ceny produktów, ale popularność wynikała z prostoty zastosowania i elastyczności włącznie z możliwością zmiany firmware na alternatywne).

Off topic: Producent umożliwia nawet bezproblemowe wgranie (niczego nie blokuje i nie utrudnia) alternatywnego oprogramowania do swoim modułów co również wpłynęło na popularność Shelly na czym producent napewno nie tracił.
Przykład kolejnego polskiego rozwiązania, które przespało integrację ze światem IoT - Blebox, komunikacji MQTT nie ma do tej pory a po co komu istniejąca integracja BleBox devices - Home Assistant , w której są kilkusendowe opóźnienia.