Pomoc w konfiguracji sieci

Mam prośbę o pomoc w konfiguracji sieci.
Dostęp do sieci ma z sieci światłowodowej – internet + TV. Od usługodawcy dostałem (kupiłem😊) router/modem (Dasan H660GM). Problem z tym że nie mam praktycznie żadnej możliwości konfiguracyjnej. Mogę sobie podpatrzyć status. Nawet jak chciałem stworzyć sieć wifi o swojej nazwie i haśle to musiałem pisać do firmy prośbę o udostępnienie ustawień wifi. Na dzień dzisiejszy i tak nie korzystam z wifi w tym urządzeniu, bo (zanim zainteresowałem się HA) kupiłem mesh Tenda Nova mv5. Z sieci wifi z tendy jestem zadowolony, ale niestety ani dasan ani tenda nie daje możliwości szczegółowej konfiguracji sieci – np. rezerwacji adresów IP. Niedługo kończy mi się też umowa na światłowód i nie wiem czy będę przedłużał z tym operatorem czy brał innego. Dlatego wpadłem na pomysł by stworzyć sobie wewnętrzną sieć i tylko podłączyć do niej internet. Założenie jest takie że rezygnuję z tendy i kupuję nowy router i na nim buduję nową sieć. Na razie do testów udało mi się kupić za niewielkie pieniądze TP-linka Archer C6U. Problem z tym że, nie mogę sobie poradzić z konfiguracją. Dasan ma włączone DHCP i nie mogę go wyłączyć. Szukam jakiś informacji w goglach, ale raczej wszędzie są przykłady jak połączyć drugi router w tej samej sieci a ja chcę zrobić nową sieć gdzie dasan ma tylko robić za modem i sygnał do TV. Jak połączyć routery LAN – Wan ? Jak ustawić adresy, maski, bramki, DNS by TP-link rozdzielał adresy IP i internet po kablu i wifi.
Tylko jeśli można prosić to w związku dużymi chęciami a małą wiedzą informatyczną – łopatologicznie :grin: :grin:

Router jest Twoja własnością czy operatora? Miałem podobnie, to taki standard jak się ma światłowód od “małych” dostawców, ale udalo mi sie dogadać i wymienili mi router z Wi-Fi na sam modem GPON, do którego podłączam swój router (bez Wi-Fi) a do niego access pointy Ubiquiti.

Router własności dostawcy - choć przecież za niego się płaci w opłacie przyłączeniowej :grin:. Nie wymienią bo jest dodatkowo jest TV ze światłowodu i nie ma innej opcji.

Nie wymienią bo pewnie TV i inne usługi chodzą po VLAN a nikt ci tego nie będzie konfigurował na twoim Routerze. Jeżeli DHCP nie można wyłączyć, to trzeba zrobić dwie sieci np. ISP 192.168.1.1
Twój router 192.168.2.2

Czyli trochę będzie “kombinacji”, może przynajmniej uda się dogadać aby wyłączyli rozgłaszanie Wi-Fi bo raczej z niego nie skorzystasz chyba, że masz taką potrzebę.

I tu właśnie gorąca prośba - co mam gdzie wpisać by zadziałało? Z połączeniem routera jako AP sobie poradziłem, ale ja chcę oddzielną sieć. Dysan ma adres http://192.168.1.1/. Co ustawić na TP-link?
Stan sieci:

image

Podłącz najpierw port internet (WAN) TP-Linka do dowolnego portu (LAN) Dysana, wtedy w tych ustawieniach pojawi się adres z podsieci 192.168.1.x:

P.S. Zawsze jestem ciekawy gdzie w pokoju stoi taki “jeż” :grin::

Zadziało :smiley: :smile:
Zrobiłem jeszcze raz reset, zalogowałem się przez www, podpoiłem kabel i ruszyło. Nie wiem czemu wcześniej nie działało. Przypuszczam że może przez aplikację na telefon Tether. :smiling_imp: Wcześniej pierwsze połączenie „dla ułatwienia” zrobiłem przez tą aplikację. Myślałem że w niej będzie można wszystko ustawić. Widocznie wprowadza jakieś ustawienia, że po późniejszym podłączeniu kabla do wan nie łapało połączenia. Może też po prostu za bardzo chciałem skomplikować prostą rzecz. Dziękuję za pomoc

Ogólna zasada jest taka: jeśli łączysz 2 routery kaskadowo to ich podsieci na ich interfejsach LAN powinny być różne.

Więc przykładowo jeśli na LAN routera dostawcy masz 192.168.1.x to na LAN drugiego routera powinieneś mieć inną podsieć niż 192.168.1.x, więc może to być choćby sugerowana wyżej 192.168.2.x

Dokładnie tak jak napisał @szopen 2 DHCP w tej samej sieci to powolna śmierć i znikające urządzenia w HA, w takiej konfiguracji który DHCP szybszy ten ci przydzieli adres, powstaje z tego niezła kaszanka.

Tak też planuję zrobić. Dasan 192.168.1.1 – bo i tak nie mogę tego zmienić, a kolejny router np. 192.168.5.1. Ogólnie mam teraz mały bałagan w sieci i chcę to jakoś wyprowadzić. Jako wyjście na świat mam ten router Dasan w którym wyłączyłem wifi bo pomimo dobrego zasięgu, nie pokrywał domu, garażu i ogrodu. Kupiłem Tendę i problem zasięgu się rozwiązał. Tylko że wtedy jeszcze nawet nie myślałem o HA. Wszedłem wtedy w Tuye i zigbee, więc możliwość konfiguracji wifi nie była mi tak bardzo potrzebna. W efekcie mam Dysana, do którego podpięte są urządzenia kablowe w jednej sieci i Tendę która rozsiewa wifi w osobnej podsieci. Żeby trochę ratować sytuację kupiłem starszy router TL-WR940N i wpiąłem go jako AP do Dysana i zrobiłem sieć techniczną 2,4 gdzie wrzucam urządzenia wifi podłączone do HA. Do tego routera podpięty jest również terminal z HA na proxmoxie. Przynajmniej wszystko co dotyczy HA mam w jednej sieci i na jednej adresacji. Ale normalne użytkowe wifi jest w osobnej sieci utworzonej przez tendę, która nie ma wiele możliwości konfiguracji. Dlatego plan jest taki: Dysan czy co tam kiedyś może być od innego dostawcy tylko jako modem, a za nim dobry router z wifi i zbudowana cała sieć. Poszedłem na razie w TP-linka ze względu na cenę i OneMesh. Sam router nawet najlepszy nie zapewni mi wymaganego zasięgu, dlatego dziś już testuję ten router TP-linka Archer C6U i jeden repeater RE305. Na razie test są zadowalające: piwnica, parter i poddasze pokryte zadawalająco. Jeżeli drugi repeater da radę także z garażem 10m od domu (Tenda dawała) to Tenda na sprzedaż.
Zastanawiam się tylko nad tą dodatkową siecią „techniczną” dla urządzeń HA. Gdzieś spotkałem się z taką opinią, że jest to lepsze rozwiązanie bo urządzenie smart domu nie obciążają użytkowej sieci wifi. Mam w HA małe doświadczenie i nie wiem co lepsze - jakie jest wasze zdanie osobna sieć wifi dla smart domu czy wszytko razem (komputery, telefony, TV itp.)?

Nie ma czegoś takiego :wink: powinno być router i osobne access point podłączone do routera ethernetem.

To jest już “kombinowanie”, nie polecam stosowania repeaterów, każdy repeater wprowadza opóźnienia bo to co przyjmnie musi wysłać ponownie dalej czyli zabiera dostępne pasmo dwukrotnie a żeby dostarczyć napewno “obniża” sobie prędkość transmisji, coś za coś, fizyki nie oszukasz.

Jeżeli zaczynasz z HA i planujesz dopiero kupowanie urządzeń to zastanów się nad urządzeniami ZigBee. Koordynator, urządzenia sieciowe ZigBee z funkcją Routera.

Tak, na pewno masz rację. Gdy ktoś ma nowy dom i/lub ma porozprowadzaną sieć kablową to możne może budować sieć w oparciu o nią. Jednak w budynkach istniejących układanie skrętki może być nieco utrudnione. Mam Internet ze światłowodu 100 Mbps. Po przekątnej domu gdzie router praktycznie nie miał zasięgu, po zastosowaniu repeatra wyciągnąłem 55 Mbps. Potencjalne podłączone w tym miejscu urządzenia: 1 TV + 1-2 telefony. Naprawdę na dzień dzisiejszy to 55 Mbps jest całkowicie wystarczające.

Jak napisałem wcześniej - migrowałem do HA z Tuya a tam brakowało mi po prostu możliwości automatyzacji. W tej chwili mam głównie urządzenia zigbee: 11 głowic termostatycznych, 15 różnych termometrów, 12 przekaźników dopuszkowych, 5 wtyczek , 2 czujniki ruchu. Tak naprawdę z urządzeń wifi to na razie jeszcze żadnego nie mam bezpośrednio podpiętego do HA. Dwie kamery, termostat do cyrkulacji, gniazdko wifi dalej są w Tuya i wpięte przez integracje Tuya i Local Tuya.