Pomocnicy HA niedostępni. Co się stało?

Dzień dobry,
Chcę stworzyć pomocnika do automatyzacji procesu sterowania urządzeniem. Klinkąłem Konfiguracja ==> Pomocnicy ==> Dodaj pomocnika.
Tymczasem okazało się, że wszyscy pomocnicy są chyba na urlopie :wink: , bo żaden nie jest u mnie dostępny:

Wszystkie opcje są szare, nie klikalne (niedostępne). Być może gdzieś omyłkowo lub bezmyślnie wyłączyłem w konfiguracji HA tę opcję ale zupełnie nie wiem gdzie. Proszę jak zawsze o niezawodną wskazówkę…

Sprawdz czy masz w pliku configuration wpis “default_config:”. Jeśli nie masz lub kiedykolwiek to usunąłeś to musisz pomocników wprowadzić ręcznie wpisując w pliku configuration yaml np. “input_number:”., “input_select:” itp.Wtedy powinno Ci się pojawić dodawanie w gui.

1 polubienie

Dziękuję @Rafał_Kasperski za błyskawiczną wskazówkę. Rzeczywiście, przywrócenie default_config: zadziałało! :beer: Jednak co zrobić, jeśli jakiś zaistalowany add-on wymusza użycie w configuration.yaml dyrektywy config: ?
config: i defalut_config: to przecież dyrektywy wzajemnie się wykluczające, czyż nie? Rozumiem, że wtedy pozostaje tylko opcja ręcznego wpisywania pomocników?

Default powinno być ,jak cos to mozesz dopisac wtedy sie nadpisze i jest ok . Bez tego to wtedy wiekszosc ustawien defaultowych by cza ręcznie rzeżbić tak mi się przynajmniej wydaje :wink:

1 polubienie