Zaktualizowałem sobie zigbee do 1.025-01 i wszystko pięknie działało dalej. Czytałem jednak wcześniej ten wątek Problem z Zigbee2MQTT Conbee II - #21 przez mario026 ale nie miałem na to czasu. Dziś zachciało mi się zrobić z tym porządek. Po zrobieniu tego zgodnie z powyższą wytyczną pojawił się błąd 502: Bad Gateway. Stwierdziłem, że przywróce system z wczorajszej kopii zapasowej. Widze, że w konfiguracji mqtt wszystko wróciło do poprzednich ustawień. Niestety błąd pozostaje dalej taki sam nic nie wstaje, żadne urządzenie, które działało z koordynatorem conbee 2 nie działa. Wersja Zigbee2mqtt jaka mi wróciła po backupie to dalej 1.25 bo to z wczoraj ale przecież do tej pory wszystko hulało. Więc nie bardzo rozumiem o co chodzi??? Generalnie sparaliżowałem dość mocno dom dlatego potrzebuję od Was pomocy!!!
W logach od zigbee2mqqt widać
[12:19:48] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …
zigbee2mqtt@1.25.0 start
node index.js
!!!
READ THIS CAREFULLY
Refusing to start because configuration is not valid, found the following errors:
MQTT retention requires protocol version 5
If you don’t know how to solve this, read Configuration | Zigbee2MQTT
Tylko nie bardzo widze co zmienić w tej konfiguracji
Wszystko tak jak w tym wpisie, który wrzuciłeś - tylko co masz na myśli dla mojego deconz? Przed aktualizacją była ścieżka jeszcze dotyczaca portu gdzie jest wpięty ale teraz go nie tutaj nie ma.
Dziwne to jest jeszcze poczekam i pokombinuje ale nic to nie daje -chyba mnie czeka usunięcie dodatku i ponowna instalacja. Mam nadzieje, że to pomoże bo to się będzie chyba nieszczęsna najnowsza wersja instalować. Ten plik yaml w katalogu zigbee jest taki trochę dziwny wszystko w nawiasach ale zakładam, że to ta nowa wersja wprowadziła.
Po aktualizacji??
Hmm to coś się u mnie ostro pojechało
U mnie to wygląda delikatnie mówiąc dziwnie zaczyna się od jakiegoś nawiasu i wszystko w “” qurcze nie wiem jak się tu wkleja pliki yaml
To nie jest YAML, to JSON
Wkleja się zawsze tak samo, ale by kod był sformatowany jako kod, to przed i po najlepiej ręcznie dodać linijki zawierające po trzy odwrotne apostrofy (znak spod “klawisza tyldy”) czyli takie coś ```
ale w takiej dodatkowej linii wyłącznie to i na początku linii (zobacz jak zedytowałem twojego posta - ta metoda działa również np. na githubie i na każdym forum na silniku discourse).
Nie wiem z jakiej wersji aktualizowałeś (najlepiej aktualizować nie przeskakując “dużych” wersji), ani gdzie dotychczas miałeś konfigurację, ale nad tym sam musisz zapanować.
Zatrzymaj Z2M i tymczasowo wyłącz jego autostart.
Poczytaj dokumentację.
Sprawdź czy w swojej instalacji masz pliki konfiguracyjne Z2M w \\[HA]\config\zigbee2mqtt
oraz \\[HA]\share\zigbee2mqtt
ustal które odpowiadają twojej konfiguracji, skopiuj wszystko coi się da w bezpieczne miejsce jeśli chcesz uniknąć parowania (ewentualnie w każdym pełnym backupie one będą, to można je wydobyć stamtąd)
Jeśli to co wkleiłeś jest twoją rzeczywistą konfiguracją to skonwertuj plik do postaci YAML - mozna to ogarnąć online https://www.json2yaml.com/ wyedytuj go odpowiednio i użyj
(swoją drogą przy update powinien powstać plik .configuration.yaml.bk - on jest standardowo ukryty i to zasadniczo w nim powinna być twoja dawna konfiguracja)
oprócz tego mogą się przydać pozostałe stare pliki jak database.db itd. więc warto mieć ich kopie w bezpiecznym miejscu)
Tak masz rację to JSON i nie wiem jak to jest u Was ale u mnie taki plik był od zawsze mimo, że rozszerzenie jest YAML. Mówię o pliku konfiguracyjnym w katalogu zigbee2mqtt. Przywróciłem wersje sprzed pół roku i też tak było więc nie kumam dlaczego u Was jest inaczej chyba, że czegoś jeszcze nie rozumiem a to możliwe. Bardzo dziękuje za podjęcie próby pomocy. Poszedłem za radą [szopen] i zacząłem analizować.Najbardziej bałem się ponownego parowania bo urządzeń mam chyba 62 na zigbee a niektóre trudno dostępne np. zamontowane w zamku od drzwi a w zasadzie w futrynie. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ja po poprzednich aktualizacjach zigbee nie uruchamiałem odzielnie dodatku a robiłem restart serwera - w sumie nie wiem czy to ma znaczenie ale coś mi się wydaje, że jeżeli bym tak zrobił to dodatek wykrzaczałby się wcześniej. Analizując i porównując pliki doszedłem do tego, że w zasadzie są one jednakowe w sensie konfiguracyjne. Zacząłem analizować więc plik
devices.yaml . Okazało się, że przy jednym z urządzeń przy rolecie wewnętrznej aquara, którą ostatnio aktualizowałem pojawiły się dodatkowo dwa wiersze (porównałem z innymi roletami). Usunąłem je i dodatek odpalił. Troszkę mnie to dziwi, że jedno urządzenie może zablokować działanie całego dodatku ale chyba tak jest niestety.