Pomocy aktualizacja zigbee i 502: Bad Gateway

Zaktualizowałem sobie zigbee do 1.025-01 i wszystko pięknie działało dalej. Czytałem jednak wcześniej ten wątek Problem z Zigbee2MQTT Conbee II - #21 przez mario026 ale nie miałem na to czasu. Dziś zachciało mi się zrobić z tym porządek. Po zrobieniu tego zgodnie z powyższą wytyczną pojawił się błąd 502: Bad Gateway. Stwierdziłem, że przywróce system z wczorajszej kopii zapasowej. Widze, że w konfiguracji mqtt wszystko wróciło do poprzednich ustawień. Niestety błąd pozostaje dalej taki sam nic nie wstaje, żadne urządzenie, które działało z koordynatorem conbee 2 nie działa. Wersja Zigbee2mqtt jaka mi wróciła po backupie to dalej 1.25 bo to z wczoraj ale przecież do tej pory wszystko hulało. Więc nie bardzo rozumiem o co chodzi??? Generalnie sparaliżowałem dość mocno dom dlatego potrzebuję od Was pomocy!!!

W logach od zigbee2mqqt widać
[12:19:48] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …

zigbee2mqtt@1.25.0 start
node index.js
!!!
READ THIS CAREFULLY
Refusing to start because configuration is not valid, found the following errors:

  • MQTT retention requires protocol version 5
    If you don’t know how to solve this, read Configuration | Zigbee2MQTT
    Tylko nie bardzo widze co zmienić w tej konfiguracji
data_path: /config/zigbee2mqtt
socat:
  enabled: false
  master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777
  slave: tcp-listen:8485,keepalive,nodelay,reuseaddr,keepidle=1,keepintvl=1,keepcnt=5
  options: '-d -d'
  log: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz
external_converters: []
devices: devices.yaml
groups: groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
advanced:
  log_level: warn
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 13
    - 12
    - 0
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}

O ile dobrze pamiętam to po aktualizacji trzeba przywrócić konfiguracje domyślną.
Tak wygląda nowa konfiguracja


data_path: /config/zigbee2mqtt masz prawidłowy ?

master: pty,raw,echo=0,link=/tmp/ttyZ2M,mode=777 masz dobrze ustawiony dla twojego deconz?

@Zioma1

No właśnie po tej czynności to padło.

Wszystko tak jak w tym wpisie, który wrzuciłeś - tylko co masz na myśli dla mojego deconz? Przed aktualizacją była ścieżka jeszcze dotyczaca portu gdzie jest wpięty ale teraz go nie tutaj nie ma.

https://www.zigbee2mqtt.io/guide/configuration/

Dziwne to jest jeszcze poczekam i pokombinuje ale nic to nie daje -chyba mnie czeka usunięcie dodatku i ponowna instalacja. Mam nadzieje, że to pomoże bo to się będzie chyba nieszczęsna najnowsza wersja instalować. Ten plik yaml w katalogu zigbee jest taki trochę dziwny wszystko w nawiasach ale zakładam, że to ta nowa wersja wprowadziła.

Tak wygląda mój .YAML

external_converters:
  - TS0202.js
devices:
  - devices.yaml
groups:
  - groups.yaml
homeassistant: true
permit_join: false
mqtt:
  base_topic: zigbee2mqtt
  user: addons
  password: 
  server: mqtt://core-mosquitto:1883
serial:
  port: /dev/ttyACM0
advanced:
  log_level: info
  pan_id: 6754
  channel: 11
  network_key:
    - 1
    - 3
    - 5
    - 7
    - 9
    - 11
    - 13
    - 15
    - 0
    - 2
    - 4
    - 6
    - 8
    - 10
    - 12
    - 13
  availability_blocklist: []
  availability_passlist: []
  elapsed: true
  last_seen: ISO_8601_local
device_options: {}
blocklist: []
passlist: []
queue: {}
frontend:
  port: 8099
experimental: {}

Po aktualizacji??
Hmm to coś się u mnie ostro pojechało
U mnie to wygląda delikatnie mówiąc dziwnie zaczyna się od jakiegoś nawiasu i wszystko w “” qurcze nie wiem jak się tu wkleja pliki yaml

{
  "external_converters": [],
  "devices": [
    "devices.yaml"
  ],
  "groups": [
    "groups.yaml"
  ],
  "homeassistant": true,
  "permit_join": false,
  "mqtt": {
    "base_topic": "zigbee2mqtt",
    "user": "addons",
    "password": ,
    "server": "mqtt://core-mosquitto:1883"
  },
  "serial": {
    "port": "/dev/ttyACM0",
    "adapter": "deconz"
  },
  "advanced": {
    "log_level": "warn",
    "pan_id": 6754,
    "channel": 11,
    "network_key": [
      1,
      3,
      5,
      7,
      9,
      11,
      13,
      12,
      0,
      2,
      4,
      6,
      8,
      10,
      12,
      13
    ],
    "availability_blocklist": [],
    "availability_passlist": []
  },
  "device_options": {},
  "blocklist": [],
  "passlist": [],
  "queue": {},
  "frontend": {
    "port": 8099
  },
  "experimental": {},
  "availability": false
}

To nie jest YAML, to JSON
Wkleja się zawsze tak samo, ale by kod był sformatowany jako kod, to przed i po najlepiej ręcznie dodać linijki zawierające po trzy odwrotne apostrofy (znak spod “klawisza tyldy”) czyli takie coś ```
ale w takiej dodatkowej linii wyłącznie to i na początku linii (zobacz jak zedytowałem twojego posta - ta metoda działa również np. na githubie i na każdym forum na silniku discourse).

Nie wiem z jakiej wersji aktualizowałeś (najlepiej aktualizować nie przeskakując “dużych” wersji), ani gdzie dotychczas miałeś konfigurację, ale nad tym sam musisz zapanować.
Zatrzymaj Z2M i tymczasowo wyłącz jego autostart.
Poczytaj dokumentację.
Sprawdź czy w swojej instalacji masz pliki konfiguracyjne Z2M w
\\[HA]\config\zigbee2mqtt
oraz
\\[HA]\share\zigbee2mqtt
ustal które odpowiadają twojej konfiguracji, skopiuj wszystko coi się da w bezpieczne miejsce jeśli chcesz uniknąć parowania (ewentualnie w każdym pełnym backupie one będą, to można je wydobyć stamtąd)

Jeśli to co wkleiłeś jest twoją rzeczywistą konfiguracją to skonwertuj plik do postaci YAML - mozna to ogarnąć online https://www.json2yaml.com/ wyedytuj go odpowiednio i użyj
(swoją drogą przy update powinien powstać plik .configuration.yaml.bk - on jest standardowo ukryty i to zasadniczo w nim powinna być twoja dawna konfiguracja)
oprócz tego mogą się przydać pozostałe stare pliki jak database.db itd. więc warto mieć ich kopie w bezpiecznym miejscu)

Tak masz rację to JSON i nie wiem jak to jest u Was ale u mnie taki plik był od zawsze mimo, że rozszerzenie jest YAML. Mówię o pliku konfiguracyjnym w katalogu zigbee2mqtt. Przywróciłem wersje sprzed pół roku i też tak było więc nie kumam dlaczego u Was jest inaczej chyba, że czegoś jeszcze nie rozumiem a to możliwe. Bardzo dziękuje za podjęcie próby pomocy. Poszedłem za radą [szopen] i zacząłem analizować.Najbardziej bałem się ponownego parowania bo urządzeń mam chyba 62 na zigbee a niektóre trudno dostępne np. zamontowane w zamku od drzwi a w zasadzie w futrynie. Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale ja po poprzednich aktualizacjach zigbee nie uruchamiałem odzielnie dodatku a robiłem restart serwera - w sumie nie wiem czy to ma znaczenie ale coś mi się wydaje, że jeżeli bym tak zrobił to dodatek wykrzaczałby się wcześniej. Analizując i porównując pliki doszedłem do tego, że w zasadzie są one jednakowe w sensie konfiguracyjne. Zacząłem analizować więc plik
devices.yaml . Okazało się, że przy jednym z urządzeń przy rolecie wewnętrznej aquara, którą ostatnio aktualizowałem pojawiły się dodatkowo dwa wiersze (porównałem z innymi roletami). Usunąłem je i dodatek odpalił. Troszkę mnie to dziwi, że jedno urządzenie może zablokować działanie całego dodatku ale chyba tak jest niestety.