Poprawny odczyt godziny google tts

Witajcie,
szukałem, ale nie znalazłem rozwiązania.

Mam taki kod odczytujący godzinę:

action: tts.google_translate_say
data:
  entity_id: all
  message: Jest godzina {{ now().strftime('%H %M') }}
  language: pl

przy godzinie np. 10:09 czyta "Dziesięć dziewięć:
Próbowałem rozwiązać to za pomocą chatgpt. Podpowiada, że trzeba stworzyć słownik:

          message: >
            {% set godziny = {
              '00':'zero', '01':'pierwsza', '02':'druga', '03':'trzecia', '04':'czwarta', '05':'piąta',
              '06':'szósta', '07':'siódma', '08':'ósma', '09':'dziewiąta', '10':'dziesiąta', '11':'jedenasta',
              '12':'dwunasta', '13':'trzynasta', '14':'czternasta', '15':'piętnasta', '16':'szesnasta', '17':'siedemnasta',
              '18':'osiemnasta', '19':'dziewiętnasta', '20':'dwudziesta', '21':'dwudziesta pierwsza', '22':'dwudziesta druga', '23':'dwudziesta trzecia'
            } %}
            {% set minuty = {
              '00':'zero', '01':'jedna', '02':'dwie', '03':'trzy', '04':'cztery', '05':'pięć', '06':'sześć', '07':'siedem', 
              '08':'osiem', '09':'dziewięć', '10':'dziesięć', '11':'jedenaście', '12':'dwanaście', '13':'trzynaście',
              '14':'czternaście', '15':'piętnaście', '16':'szesnaście', '17':'siedemnaście', '18':'osiemnaście', 
              '19':'dziewiętnaście', '20':'dwadzieścia', '21':'dwadzieścia jeden', '22':'dwadzieścia dwa', 
              '23':'dwadzieścia trzy', '24':'dwadzieścia cztery', '25':'dwadzieścia pięć', '26':'dwadzieścia sześć',
              '27':'dwadzieścia siedem', '28':'dwadzieścia osiem', '29':'dwadzieścia dziewięć', '30':'trzydzieści', 
              '31':'trzydzieści jeden', '32':'trzydzieści dwa', '33':'trzydzieści trzy', '34':'trzydzieści cztery', 
              '35':'trzydzieści pięć', '36':'trzydzieści sześć', '37':'trzydzieści siedem', '38':'trzydzieści osiem', 
              '39':'trzydzieści dziewięć', '40':'czterdzieści', '41':'czterdzieści jeden', '42':'czterdzieści dwa', 
              '43':'czterdzieści trzy', '44':'czterdzieści cztery', '45':'czterdzieści pięć', '46':'czterdzieści sześć', 
              '47':'czterdzieści siedem', '48':'czterdzieści osiem', '49':'czterdzieści dziewięć', '50':'pięćdziesiąt', 
              '51':'pięćdziesiąt jeden', '52':'pięćdziesiąt dwa', '53':'pięćdziesiąt trzy', '54':'pięćdziesiąt cztery', 
              '55':'pięćdziesiąt pięć', '56':'pięćdziesiąt sześć', '57':'pięćdziesiąt siedem', '58':'pięćdziesiąt osiem', 
              '59':'pięćdziesiąt dziewięć'
            } %}
            Obecnie jest godzina {{ godziny[now().strftime('%H')] }} {{ minuty[now().strftime('%M')] }}

Sklejałem to już na różne sposoby, ale cały czas sypie błędami.
Czy ktoś mógłby mnie poratować działającym?
(Dodam tylko, że zamieszczam to w skrypcie, który później zamierzam wywoływać)

Wydaje mi się, że tu masz rozwiązanie: Powiadomienie poranne z poziomu automatyzacji HA.Szablon - #13 przez Rafał_Kasperski
Działa.

Dziękuję,
na podstawie tego zrobiłem tak:

action: tts.google_translate_say
data:
  entity_id: all
  message: 
   Dzień dobry . Jest godzina
   {{['dwudziestaczwarta','pierwsza','druga','trzecia','czwarta','piąta','szósta','siódma','ósma','dziewiąta',
                  'dziesiąta', 'jedenasta', 'dwunasta',
                  'trzynasta','czternasta','piętnasta','szesnasta','siedemnasta','osiemnasta','dziewiętnasta','dwudziesta','dwudziestapierwsza','dwudziestadruga','dwudziestatrzecia'
                  ][ now().hour]}} {{now().minute}} . 
  language: pl

i mam co chciałem.
Chciałbym jescze zapytać czy jest możliwość zmiany głosu lektora w tts googla (pl) i w jaki sposób sterować głośnością głośnika (próbowałem volume_level: )

service: media_player.volume_set
data:
  entity_id: media_player.nazwa_glosnika
  volume_level: 0.5  # Głośność ustawiona na 50% (0.1,1.2,0.3, , , )