Port szeregowy przez konwerter rs ttl - ethernet

Witam,
czy ktoś czyta port szeregowy przez ethernet ? (konwerter rs/ttl-ethernet).
W modbusie sprawa portu po tcp jest prosta ale w porcie szeregowym już nie. Sprzętowo i w konfiguracji konwertera jest poprawnie - czytam na emulatorach terminali port szeregowy na ip konwertera i zadanym porcie.

Dokumentacja jest dość lakoniczna w opisie takiego wariantu, w zasadzie odsyła do ser2net itd… tutoriale jakie znalazłem pokazywały jak wystawić fizyczny port szeregowy serwera po tcp a nie jak czytać pod HA taki port. O ile dobrze doczytałem na forach to chyba istnieje kontener pod dockera pozwalający na czytanie portu szeregowego tcp z konkretnego IP, ale tego nie znalazłem.

Czasami tego serwerka nie masz ustawionego jako telnet?
Spróbuj użyć putty zobaczyć w czym się łączy i ustawić serwer RS aby działał w RAW.

telnet

A czy integracja TCP nie załatwia sprawy?

# Example configuration.yaml entry
sensor:
  - platform: tcp
    host: IP_ADDRESS
    port: PORT
    payload: PAYLOAD
# Example configuration.yaml entry
binary_sensor:
  - platform: tcp
    host: IP_ADDRESS
    port: PORT
    payload: PAYLOAD
    value_on: 1

Na format danych z serwera RS nie mam wpływu, konwerter jest teoretycznie przeźroczysty - w jego sofcie konfiguracyjnym nie ma takiego ustawienia, ale putty czy hercules normalnie czyta z danego ip:port otwartym tekstem json’a, jak zmienię w putty z telnet na Raw nie widzę różnicy.

W takiej konfiguracji

sensor:
  - platform: tcp
    host: IP_ADDRESS
    port: PORT
    payload: PAYLOAD
    value_template: "{{ value.split(':')[0] }}"
    unit_of_measurement: TEST

widzę ten port jako sensor.tcp_sensor i ciąg surowych danych json

Dziękuję za pomoc, temat rozwiązany, pozostał do odczytania i poukładania json ale to inny temat

HARDWARE:
sam konwerter na układzie CH9121, coś ok 20zł na Ali, miał być najzwyklejszy a przyszedł “dual” z dwoma portami ttl: TX1, TX2, RX1 i RX2, nie testowałem w układzie dual ale po sofcie konfiguracyjnym wygląda to chyba tak że konwertuje dwa porty szeregowe na tym samym IP ale na różnych portach sieciowych. Chińska zagadka jest taka że przylutowałem się do RX1 a ruszyło dopiero kiedy włączyłem port “2” no i czytam go stabilnie na ustawieniach portu “2”.

1 polubienie