Potrzebuję czujnik wilgotności i Temperatury

witam potrzebuję czujniki wilgotności i temperatury z możliwością adresowania??? tzn. tak żeby je można podłączyć na jednym przewodzie 10szt
W miarę fajnej cenie do jakości co polecacie ???

https://forum.arturhome.pl/tag/ds18b20
To tak odnośnie temperatury, bo pomiar wilgotności z wykorzystaniem 1-wire jakoś nie jest popularny.

Co do jakości to jest dyskusyjna, to bardzo stara konstrukcja i można trafić na klony kiepskiej jakości (również takie, które nie działają przy 3,3V).

ale ja potrzebuję wilgotności pomiar np na jednym przewodzie 8szt (wilgotności )

Celowo pominąłem czujniki AHTxx ponieważ są zrealizowane z użyciem protokołu podobnego do 1-wire, ale niestety Chińczykom podróbka Dallasa się nie udała i nie działają w takiej topologii jak marzysz.

PS
To nie znaczy, że takich czujników nie ma (ale wtedy, gdy mnie to interesowało ceny pojedynczych czujników wilgotności były nie do przyjęcia, jak widzę nic się nie zmieniło, więc musisz pokombinować, wciąż się znacznie bardziej opłaci dla każdego czujnika poświęcić osobny ESP i użyć dobrej klasy czujniki I2C).

PPS Może by się odezwał ktoś inny bo jak widzę zdominowałem odpowiedzi w twoich wątkach, a może przypomnę, że moje zdanie jest najmojsze, ale to nie znaczy, że zjadłem wszystkie rozumki.

Interfejs BME280 Czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia z Arduino (lastminuteengineers.com)

znalazłem 2szt czyli muszę tylko teraz esp8266 dokupić

ogólnie mam pewien zarys małego projektu składający się z wielu czujników

Magistrala I2C może mieć jeśli mnie pamięć nie myli koło 2 metrów (więc jeśli to projekt o fizycznie małych rozmiarach, to może to opędzisz).
Druga kwestia to adresowanie - nieliczne konstrukcje można konfigurować do używania jednego z puli 2 lub 4 adresów (czasem więcej, ale te najbardziej popularne i tanie zwykle dysponują 1 lub góra kilkoma, musisz pokopać po dokumentacji).

Świetny bryk z adresami

czemu byk z adresami ??? mam taki ale 3,3v i działa pod adresem 76 teraz kupię na 5v pokombinuję i zobaczymy jak nie to wszystko zrobię oddzielnie 1x1

bryk, nie byk
(w znaczeniu «streszczenie treści, lista rozwiązań, słowniczek wydrukowany jako broszura, zazwyczaj o obniżonej jakości druku lub oprawy; broszura zawierająca streszczenia lektur szkolnych, rozwiązania zadań matematycznych itp.»)

W końcu zjarasz te ESP, pamiętaj o logice 3,3V - kupowanie rozwiązań na 5V z myślą o ESP jest bez sensu (wprawdzie proste konwertery poziomów logicznych oparte o tranzystor są bardzo tanie, ale takie działające z prędkościami szybszych magistral I2C bywają porównywalne cenowo z samymi czujnikami).

BME280 dają się skonfigurować na 2 różne adresy (czyli max to 2 na jednej magistrali I2C) - adres zależy od tego czy w trybie I2C podciągnie się SDO do Vcc 0x77 czy do masy 0x76 (zależnie od wykonania PCB może być fabryczny pullup lub pulldown). Ten pin w trybie SPI ma inne zastosowanie.
Wersja PCB wypuszczana przez Adafruit ma pullup z opcjonalną zworką do masy (w formie pola lutowniczego na kropelkę cyny).

wybór trybu pracy to CSB - jeśli podciągnięte do zasilania to startuje w I2C (wersja Adafriut ma standardowo tylko tryb I2C), jeśli do masy to SPI


to taki zły będzie podane

  • napięcie zasilania: 3.3V i 5V
  • napięcie logiki: 3.3V i 5V

albo co ty byś polecił ??? do mojego projektu tzn teraz planuję go trochę zmienić zmniejszyć liczbę czujników wilgotności z 10 szt. do 4szt

Pomijając fakt, że ten czujnik z fotki nie zmierzy wilgotności , to możesz się z nim bawić , ma na pokładzie stabilizator 3,3V więc czy go zasilisz z 3V czy z 5 nie ma znaczenia

BMP280 nie mierzy wilgotności jakby co (tylko temperatura + ciśnienie, co widać na obrazku).

Nie jestem jakąś wyrocznią, skąd mam wiedzieć co się nada do TWOJEGO projektu, a co nie?
Z całą pewnością czytając dokumentację znajdziesz coś pod swoje wymagania.

Edit: jak słusznie zauważył @isom1266 ta płytka ma stabilizator, to te elementy od spodu - konkretnie tutaj stabilizator to ten element z 6 wyprowadzeniami, poniżej drabinki rezystorowej 10k, wykonania są różne więc nie wiem co masz w ręce


Tak przy okazji tylko płytka z lewego zdjęcia ma stabilizator.
Ta po prawej stronie oznaczana jako GY-BM■E/P■280 (M jest nadrukowane na przelotce, więc niektórzy czytają to jako GY-B11■E/P■280 - te kwadraty służą do zaznaczenia wersji, czy to E, czy P w praktyce oznaczenie wersji nie jest zbyt częste) jest znacznie biedniejsza (logika nakazuje by była tańsza o koszt brakujących komponentów, ale i tak cenę robi głównie sam sensor), swoją drogą na moje oko żadna z nich nie pasuje w pełni do schematu na żółtawym tle (grafika wyszarpana z internetu).

Jakkolwiek masz się trzymać logiki 3,3V po stronie ESP.

faktycznie nie posiada wilgotności(wszystko niby taki sam obrazek )
podpowiedzcie co wybrać bme22 a może aht20 co będzie lepsze ???

AHT to ponoć szajs (ze słyszenia)
Zauważ że te chińskie płytki GYBMEP są stosowane zarówno z BMP280 jak i z BME280, bo układy Bosch’a są ze sobą pin w pin zgodne (więc można wlutować zamiennie oba na taką samą PCB).

Czujnik rozpoznasz na pierwszy rzut oka BME280 jest praktycznie kwadratowy (chodzi o kształt blaszki ekranu), a BMP280 jest wyraźnie prostokątny.

Schemacik wrzuciłem z neta, obejrzyj swoje PCB bo są różne.

BME 280 będzie na 100% droższy a zarazem lepszy od wszystkich AHT czy DHT , oprócz tego co napisał @szopen rozróżnisz ten czujnik po cenie bo jest przynajmniej 2 razy droższy od BMP

1 polubienie

@Łukasz435
Jako alternatywę dla Bosch’a możesz poszukać wypustów Sensirion’a SHTxx/SHTCxx, jeśli szukasz czegoś do współpracy z ESPHome, to może wyjdź od dokumentacji (tam jest opis wszystkich wspieranych czujników w aktualnej wersji)
https://esphome.io/index.html#environmental

jeden już mam BME280 i działa tzn. mam już dostawcę jak coś
muszę jeszcze pomyśleć i w niedzielę zrobić zakupy
najgorsze w tym projekcie to te moje PZM004T

(podobno wszystkie czujniki wilgotności muszą być osłonięte np. para. woda. obojętne jaki model

Nikt z nas nie wie co to za projekt, elektronika zazwyczaj się łatwo psuje wskutek działania wody, przykładowo mam gotowe wypusty na BLE z czujnikami Sensiriona przeznaczone do pracy we wnętrzach jako czujniki zewnętrzne, po dokładnej impregnacji całej elektroniki (oczywiście oprócz samego wlotu czujnika), ponadto są zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem wody tj. przed opadami deszczu/śniegu przez zastosowanie odpowiedniej obudowy.

Witam po dłuższej przerwie mam pytanie na płytce Nodemcu v3 ile mogę podpiąć czujników BME280 czujnik ciśnienie wilgotności i temperatury
NP:5szt da radę ??? mam kupione 8szt BME280

o ile mnie pamięć nie myli ESP8266 ma jeden kontroler I2C, więc możesz podpiąć 2 sztuki BMx280 (w jednym z nich musisz zmienić adres), więcej w podlinkowanym wątku - jeśli użyjesz multiplekser I2C możesz podpiąć więcej.

Multiplexera co to jest ??? to jest jakeś urządzenie ???