Witam. Jestem w trakcie remontu domku holenderskiego i stwierdziłam że coś pokombinuje i potrzebuję porady.
Ogólnie przewiduje 5 czujniki ds18b20 oraz 4 dht11/22. Do tego jakiś wyświetlacz z odczytem z czujników. Wszystkie czujniki na przewodach.
Czujniki i wyświetlacz mogą być na osobnych płytkach ale równie dobrze mogą być na jednej.
Do was mam pytanie na jakiej płytce/ach zrobić taki projekt? Esp8266/32 / RasPi zero 2 / czy coś innego zaproponujecie? Musi być idioto odporne, odporne na zaniki prądu (po ostatniej burzy 3 dni nie było) nie musi się z niczym komunikować (przynajmniej na razie) i w miarę bezobsługowe.
Czyli najlepiej na bazie MCU, a nie SBC.
A co konkretnie? To chyba zależy od tego w jakim projekcie ogólnego zastosowania będzie Ci najwygodniej (najlepiej go znasz).
Po co chcesz pchać się w przewody?
Dopuszczalna długość przewodów komplikuje trochę projekt.
Ja zrobiłbym tak:
Kupił odpowiednią ilość gotowych, tanich czujek RF 433Mhz bateryjnych.
Na jednej zmianie baterii działa ok 2 lata.
https://allegro.pl/oferta/czujnik-temperatury-wilgotnosci-renkforce-ft007th-16154725205
Do rozkodowania telegramów zbudowałbym bramkę, która mogłaby się jeszcze do “czegoś” przydać
Źródła programy są, więc można się pokusić do dodanie obsługi wyświetlacza.
…lub
Rozkodowane telegramy wysłał po serialu do następnego modułu ESP z obsługą wyświetlacza lcd 128x64 np,
lub czegoś bardziej ambitnego
Instalacja jest autonomiczna, a WiFi mogłoby się przydać tylko do aktualizacji OTA
Radio daje dużą elastyczność w rozmieszczaniu czujek i bezproblemową możliwość rozbudowy
Przy pierwotnym pomyśle ( nie znamy odległości) to każda czujka powinna być na osobnym MCU i komunikować się z “bazą” po RS485.
Po tym samym kablu można zasilić wszystkie czujki centralnie z jednego miejsca.
Można spróbować to zrobić za pomocą
Z tego powodu rozwiązanie przewodowe jest trochę słabe.
Radzic przy projekcie to można jak zna się wszystkie jego cele i założenia. Wówczas, znając konkretne potrzeby, a nie tylko własne wyobrażenie rozwiązania, można doradzić. Jak dla mnie tworzenie własnego rozwiązania DIY od podstaw w tym przypadku jest stratą czasu i środków. Są na rynku gotowe produkty, które możesz zaadoptować do tych potrzeb. Dlaczego koniecznie wszystko po przewodach? Dlaczego akurat ds18b20?
Osobiście widziałbym to tak: termometry BLE z wyświetlaczem + bramka z projektu:
Zdaje się, że wystarczy smartfon z bluetooth jako bramka i ta aplikacja:
@Poszukiwany83 to samo proponuję: Termometr Czujnik Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 | Mi-Store.pl (na AliExpress w promocji poniżej 20 pln) a do zdalnego odczytu HA z aplikacją.
Byłoby OK dla powietrza, tylko nie wiemy czego temperaturę chce mierzyć OP.
Dlatego propozycję są czasami do dup… bo informacji po co? na co? i dlaczego? jest za mało.
Wybaczcie że dopiero teraz odpowiadam. Większość waszych propozycji jest dobra ale do brzegu. Dsy są do odczytu temperatury z ogrzewania zasilanie/powrót na pięć oraz zasilanie/powrót bufor oraz 1 na buforze w sumie wszystkie w odległości do 2m od zamierzonej płytki, dlaczego: pomijając to że mam na stanie odpowiednie czujniki, mogą być wszystkie podłączone po te same piny, w najgorszym razie jakby mi przewodu brakowało to mogę połączyć na pasożyta.
Dht są pokojowe i w teorii mogę je zamienić na proponowane mija2 i zmienić oprogramowanie ale obawiam się że bluetooth może zawieść a z drugiej strony nie chciał bym niczego na baterie
Podsumowując ds18 muszą.
Jak ma się to, do tego:
Planujesz jakieś zasilanie awaryjne? Wyświetlacz + czujniki + płytka z MCU potrzebuje prądu…
Tylko w kwestii uzupełnienia informacji (proponowanego wcześniej rozwiązania): nie zawodzą, sprawdzone rozwiązanie z Bluetooth Proxy — ESPHome, działa ponad 2 lata, trzeba tylko wymieniać baterie.
@macek
No, ale w tym zastosowaniu to jednak lepiej te Dallasy (tylko warto by je sobie “skalibrować” przed użyciem tj. wyznaczyć offsety między egzemplarzami, bo ta chińszczyzna która jest na rynku ma spore rozrzuty parametrów, a Dallasy to tylko taka tradycyjna nazwa, ale nawet oryginały od Maxima mają rozrzuty)
Tak planuje podłączyć to pod UPS który podtrzymuje pompę od pieca.
Idioto odporne napisałem tak bo myślałem nad przyciskami więc właściwie miałem na myśli dziecko-odporne ale chyba zrezygnuje z przycisku do przewijania i po prostu będzie w pętli się przewijać a przycisk dam do wybudzenia oleda.
Zdaje sobie sprawę że czasami to jest tragedia ale właśnie skończyłem składać termometr 5 punktowy do lodówy dla kwiatków. Rozrzut +/-1,5°C na szczęście będą działać do 10°C więc dokładność do 1st jest wystarczająca tak samo u mnie wystarczy mi dokładność +/-1° a owset zawsze można ustawić gorzej jak pokręcisz adresy;)
Domek holenderski to nie laboratorium i do pomiarów temp ogrzewania nie potrzeba super precyzji. DS18b20 dobrze się sprawdzą, gorzej pewnie będzie z pomiarem wilgotności przez DHT, a już na pewno przy DHT 11, który jest bardziej zabawką niż sensorem.
Wyświetlacz oled, też bym wymienił na zwykły LCD, np 2004 4x20.
Serce tej konstrukcji można oprzeć na Kincony A6
https://pl.aliexpress.com/item/1005007278644438.html?
Ma wszystko co potrzeba.
Do tego zasilacz buforowy z aku
I mamy coś w tym stylu
Co do firmware nie będę niczego sugerował, ale tasmota lub esphome sprawdzi się wyśmienicie.
Rzuciłem na rybkę zdaje sobie sprawę że np. w łazience/kuchni dht się wcale nie sprawdzi ale w sypialni czy salonie będzie miarodajny szczególnie dht22.
Ma aż za dużo będę mieć 1 w porywach 2 pompy obiegowe którą bez problemu 1 płytka z 2 przekaźnikami obsłuży
Od przybytku głowa nie boli, a kto wie kiedy przyda się trzeci?
Zresztą gotowa płyta z dwoma portami pod czujniki temp, zegar czasu rzeczywistego, gotowe gniazdo pod wyświetlacz, wszystko za około 100 zł. Składak na pająka z przetwornicą wyjdzie niewiele taniej.