Powiadomienia o zmianie strefy

A jeszcze w jaki sposób dodajesz drugą strefę home przez UI czy w configuration.yaml?

UI, ale skoro pytasz to już czuję jaka jest właściwa ścieżka :smiley:

Dobrze myślisz :grinning: Dodaj w pliku configuration.yaml i będzie działać :grinning:

Na przykład coś takiego:

zone:
  - name: Home
    latitude: 32.8773367
    longitude: 17.2494053
    radius: 50
    icon: mdi:home

Oczywiście współrzędne własne :grinning:

1 polubienie

@pawelwaz pozwoliłem sobie trochę zaczerpnąć z Twojego rozwiązania. U mnie strefy działają bardzo dobrze (wprowadzane przez UI).
Rozwiązałem to tak że stworzyłem strefy Home, Praca, Praca żony itp i wysyłane są powiadomienia Whatsapp że ja lub żona jesteśmy w strefie.
Natomiast jak osoba jest poza strefą to wg dokumentacji jest wartość “not_home” więc w takim przypadku rzucam powiadomienie " opuściła strefę".

Odswieżę trochę ten temat…
Mam problem z powiadomieniami. Do tej pory miałem utworzone strefy: Dom, Szkoła, Plac zabaw i do nich powiadomienia. Wszystko działało super dopóki nie stworzyłem kolejnej strefy - Bezpieczna strefa. Problem w tym, że jest ona największa i w niej zawierają się dotychczasowe strefy. Mały rysunek poglądowy: :stuck_out_tongue:

Teraz gdy moja córka wyjdzie z domu i dojdzie na plac zabaw nie dostaje komunikatu o tym, że tam dotarła tylko o tym, że opuściła bezpieczną strefę.
Logicznie ta informacja jest poprawna ponieważ opuszczając dom “przechodziła przez” bezpieczną strefę. Po dotarciu na plac zabaw ją opuściła. Ale nie taki był mój zamiar.
Chciałbym, żeby powiadomienia, które do tej pory funkcjonowały zostały niezmienione a dodatkowo, za każdym razem gdy opuści bezpieczną strefę “na zewnątrz” chciałbym o tym wiedzieć.
Macie pomysł jak to ugryźć?

@Michał wydaje mi się że nie powinno być z tym problemu. Wejście do “podstrefy” powinno zmienić stan encji na nazwę tej strefy. Więc powiadomienia powinny zadziałać. Jeżeli nie chcesz tego komunikatu że opuściła bezpieczną strefę to patrz czy nowa strefa to “not_home”. Jeżeli not_home to znaczy że opuściła bezpieczną strefę ale nie weszła do żadnej innej (bezpiecznej w stylu “plac zabaw”). Tylko w takim przypadku generujesz komunikat o opuszczeniu bezpiecznej strefy.
Mam nadzieję że napisałem zrozumiale.

Dzięki @artur . Nie wpadłem na to. Zaraz będę testował.

Podepnę się pod temat stref, bo nie znalazłem podobnego rozwiązania.

Router (TP-Link Deco) ma integracje w HA, w ktorej zwraca mi encje device tracker. Z racji bardzo dużej zwłoki lokalizacji przez aplikację na android, chciałbym aby encją z routera zmieniała “ręcznie” stan użytkownika np. na not_home, jeśli zgubię połączenie z wifi. Tylko jak to zrobić w node red? gdzieś znalazłem rozwiązanie przez HTTP POST Api, ale nie działa mi.

Witam,
to i ja się podepnę, czy jest jakiś sposób na przyspieszenie lokalizacji( zalogowania w strefie ) spod apk w androidzie ??

@Ernig1 no to może ja odpowiem. Od paru dni testuje “Traccar” i muszę przyznać, że działa praktycznie natychmiast, ustawiłęm ją na 15 sek. Oczywiście powiecie, że bateria pada szybciej. Możliwe ale narazie nie odczułem tego. a 15 s. jest wystarczające. A zrobiłem to tak:

  1. Zainstalowałem wirtualnego win 10 a na nim serwer. (Download - Traccar), instalacja jest tak prosta, że nie ma o czym pisać. po instalacji reset win 10 i w przegladarke wpisujesz http://localhost:8082 jeśli działa to pkt 2. (dodam, że musiałem wejść w zapore i tam narazie wyłączyłem ja)
  2. Logujesz się i dodajesz kolejne telefony nadając im swoje nazwy i ID np: SYN ID 1
  3. Ze sklepu play ciągniesz klienta i w nim podajesz ID i te 15 sek (czy ile chcesz) DOMYŚLNIE USTAWIONE JEST 300 oraz dokładność.
  4. W configuration.yaml wpisujemy:
device_tracker:
  - platform: traccar
    host: 192.168.1.xxx (adres ip serwera czyli win 10)
    port: 8082
    username: twojanazwa
    password: twojehaslo

oczywiście reset HA i dodajemy nowych ludzików na tej samej zasadzie co normalnie
KONIEC.
U mnie narazie testowo ale działa super.

1 polubienie